Uztura piedevas – palīgs vai runga? 7 padomi par sporta uzturu 0
Uztura piedevas nav dopings
Tas nav dopings, kura lietošanā mēdz pieķert lielā sporta pārstāvjus. Itin parastā sporta klubā krāšņojas bundulīši un toverīši ar tā dēvēto sporta uzturu, kas sola audzēt muskuļu masu, vairot enerģiju, dedzināt taukus, atjaunot ķermeni pēc intensīva treniņa… Nereti uzskata, ka šie uztura bagātinātāji, regulāri trenējoties, jālieto obligāti. Tomēr speciālisti brīdina – izvēlē jābūt uzmanīgam!
Sporta ārste Maruta Noveičuka uzskata, ka sportotāji kļūst arvien izglītotāki, zina, ko un kā lietot. Daudzi mēdzot ieklausīties trenera ieteikumos, tomēr labāk rast iespēju konsultēties ar ārstu, kas specializējies šajā jomā.
Treneris Ivans Šeļago savulaik bijis sporta meistars spēka trīscīņā, tagad konsultē daudzus no tiem, kuri aizraujas ar smagatlētiku un kultūrismu. Ne viens vien klients esot ļoti piesardzīgs, neko negrib lietot. Ir tādi, kuri klaigā – ārprāts, tie visi ir anaboliskie steroīdi, stimulatori, dopings! Tomēr daļa izmanto piedāvājumu, vispirms gan konsultējoties ar treneri. Ivans pats esot izmēģinājis gandrīz visus šīs jomas līdzekļus, lai zinātu, kā tie iedarbojas. Ne tikai medicīniski, bet arī kā katrs ietekmē pašsajūtu.
“Kļūt tādam, kā rāda filmās vai amerikāņu žurnālos, nav iespējams, lai kādas pasakas stāstītu. Sporta uzturs var palīdzēt sa- sniegt konkrētu mērķi, tomēr vienlaikus negatīvi ietekmēt veselību, tādēļ der domāt līdzi. Uzskatu, ka, gudri dzīvojot, var iztikt arī bez speciāliem uztura bagātinātājiem, lai gan vairāki no tiem ir visai noderīgi,” uzsver treneris.
Arī daktere Noveičuka uzskata, ka nekādi īpaša uztura papildinājumi nav nepieciešami, ja ar pārtiku apēdam tik, cik enerģijas kustoties notērējam. Diemžēl produkti vairs nav gana kvalitatīvi, arī gatavot nav laika, līdz ar to organisms nesaņem pietiekami minerālvielu un vitamīnu. Vēl viens āķis – jaudīgs sportotājs nemaz nevar iztikt tikai ar pārdomātu uzturu vien. Ja ir treniņš pēc treniņa, kuņģis nepaspēj apēsto sagremot – piemēram, gaļai nepieciešamas trīs līdz četras stundas –, bet ar pilnu vēderu trenēties nav vēlams. Tādos gadījumos uztura bagātinātājs noder – iedzer kokteilīti un jau pēc pusstundas var trenēties.
Sporta ārstei un trenerim lūdzām atbildēt uz septiņiem jautājumiem par sporta uzturu.