Ar ko atšķiras dažādi briļļu pārklājumi un materiāli 0
Iegriežoties optikas salonā, lai iegādātos brilles, apjūkam no plašā piedāvājuma klāsta. Tā kā vēlamies gan labi redzēt, gan ērti justies, gan glīti izskatīties, jāapsver visdažādākie varianti. Kā izvēlēties vispiemērotāko?
Pirms briļļu iegādes jāizvērtē, vai tās nepieciešamas pastāvīgai nēsāšanai, lasīšanai, darbam ar datoru vai citam mērķim. Nereti recepti izraksta ārsts poliklīnikā, taču, lai atvieglotu vispiemērotāko briļļu izvēli, “Outlet Optika” optometriste Dace Drupa iesaka redzes pārbaudi uzticēt optometristam un iegādāties brilles tajā pašā optikas veikalā, jo ir ļoti svarīgi izrakstīto recepti pielāgot savām vajadzībām.
Kādam nolūkam nepieciešamas
Visbiežāk par briļļu iegādi sākam domāt, kad sliktākā apgaismojumā vairs nevaram izlasīt sīku druku. Iespējams, tad jāgādā lasāmbrilles, kas paredzētas līdz 40 cm attālumam. Taču lasīšanai un darbam tuvumā nepieciešams redzēt līdz pat izstieptu roku attālumam, tāpēc labāks variants ir uzlabotās lasāmbrilles, kuru lēcās iestrādāti divi optiskie stiprumi: lielāks lasīšanai 30–40 cm attālumā un vājāks, lai skatītos taisni rokas stiepiena attālumā, piemēram, uz datora ekrānu. Šādas brilles noderēs, arī iepērkoties veikalā un citās situācijās, kad jāraugās gan tuvāk, gan nedaudz tālāk.
Ja redze jāuzlabo gan tālumā, gan tuvumā, gan viduszonā vienlaikus, vērts lūkoties pēc progresīvajām brillēm, kuru piemeklēšanai vajadzētu atvēlēt aptuveni stundu. Dace Drupa novērojusi, ka tās bieži ieteiktas nepamatoti vai izrakstītas nepareizi, tāpēc radusies noliedzoša attieksme. Pareizi piemērojot briļļu lēcas, tiks nodrošināta redze visos attālumos. Pasaulē šajā ziņā vēl nekas labāks nav izdomāts.
Diemžēl šīs sarežģītās lēcas, kurās pakāpeniski mainās optiskais stiprums, neizdodas izgatavot bez optiskiem kropļojumiem, kas mazliet apgrūtina sānu redzi, tomēr pēdējā laikā ir būtiski uzlabojumi. Briļļu īpašniekiem gan nedaudz jāmaina skatīšanās paradumi. Raugoties uz sāniem, jākustina ne tikai acis, bet arī jāpagriež galva. Ar brillēm nav iespējams lasīt, guļot gultā uz muguras, jo nāksies skatīties caur viduszonu, kas lasīšanai būs par vāju. Uzliekot progresīvās brilles, var būt nedaudz grūtāk staigāt un kāpt pa kāpnēm, jo, raugoties uz leju, acu priekšā ir lēcu lasāmā daļa. Lai problēmu novērstu, galva vairāk jānoliec.
Pie progresīvajām brillēm nāksies pierast līdz pat divām nedēļām. Ja neizdodas, tas nenozīmē, ka nav vērts mēģināt vēlreiz. Galvenais ir atrast ieinteresētu speciālistu, kurš ieteiktu atbilstīgas lēcas.
Senioriem, kuriem brilles vajadzīgas, gan skatoties televizoru, gan lasīšanai un rokdarbiem, ieteicamas bifokālās brilles, kuru augšdaļa paredzēta, lai raudzītos tālumā, piemēram, televizorā, bet apakšpusē ir lodziņš lasīšanai vai darbiem tuvumā. Diemžēl uz robežvirsmas veidojas miglas zona, caur kuru nevar labi redzēt viduszonā.