Paklājs dzīvojamā telpā – palīgs omulības radīšanai 9
Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ar paklāju telpā iespējams ienest omulību, siltumu, radīt komfortu pēdām, to var izmantot dažādu zonu nodalīšanai. Paklājs ir lielisks skaņas izolētājs, kā arī putekļu savācējs. Pie visa minētā paklājs var kalpot arī par centrālo dekoratīvo elementu telpā. Tieši izvēlētā funkcija noteiks, kāda veida paklājs nepieciešams: paklāju sistēma, celiņš, grīdsega, brīvi stāvošs paklājs vai mīkstais segums, kas nosegs visu grīdas platību.
Celiņu vai segumu?
Celiņi un nelielas grīdsegas piemēroti gaiteņiem, kantri stilā iekārtotām guļamistabām. Tie rada mājīgu atmosfēru, pasargā grīdas segumu no nolietošanās, kā arī no paslīdēšanas uz tā. Visbiežāk šie paklāji ir neliela izmēra, lēti izstrādājumi, kas darināti kā austas vilnas grīdsegas, lupatu deķīši vai pinumi no bambusa, sizala, niedrēm, kokosa utt.
Guļamistabās nereti izmanto arī mākslīgās vai dabiskās kažokādas paklājiņus. Ja izvēlas celiņu, jāizvērtē materiāla atbilstība noteiktajam mērķim, kā arī tas, cik ērta būs tā kopšana un kā paklāja krāsa un faktūra piestāvēs konkrētajai telpai.
Brīvi stāvošs paklājs visbiežāk tiek izvēlēts viesistabai vai dzīvojamajai istabai (retāk kabinetam vai hallei), lai radītu omulību, piešķirtu papildu izteiksmību vai izceltu kādu īpašu zonu. Tradicionālākā izvēle – liela izmēra paklājs viesistabas atpūtas zonā, kas vizuāli apvieno atpūtas mēbeļu grupu un kafijas galdiņu.
Atvērtā plānojuma telpā, kas vienlaikus ir gan viesistaba, gan dzīvojamā un ēdamistaba, var izmantot arī vairākus dažāda izmēra paklājus, ko savā starpā saskaņo pēc krāsām un faktūras. Nelielus brīvi stāvošus paklājus lieto guļamistabā un kabinetā. Tomēr guļamistabā labāk izmantot mīksto segumu vai dažāda izmēra paklāju komplektus, ko noklāj katrā pusē gultai un tās kājgalī, lai paklājs nav jāklāj zem gultas.
Savukārt bērnistabas paklājam jābūt tādam, lai uz tā būtu ērti gan sēdēt, gan rotaļāties. Brīvi stāvoša paklāja izvēlē noteicošais ir tā dizains, bet skaņas un siltuma izolācijas funkcijas tam pakārtosies. Izvēloties jāpievērš uzmanība gan materiālam un blīvuma marķējumam, gan kopšanai.
Mīkstos grīdas segumus ieklāj pa visu telpas grīdas platību. Tos var iegādāties ruļļos vai flīžu veidā. Tiem ir plašs pielietojums – gan priekšnamos un dzīvojamās istabās, gan guļamistabās un bērnistabās, kā arī uz kāpnēm (ar speciālu marķējumu).
Pērkot jāpievērš uzmanība tam, vai izvēlētais materiāls un seguma izturība atbilst telpas funkcijai. Svarīga ir arī ieklāšanas specifika un tas, kā pareizi aprēķināt vajadzīgo seguma daudzumu. Eiropā ražotie ruļļveida segumi pieejami 4 un 5 metru plati, Anglijā un Amerikā ražotiem ir 3,66 m platums. Nopērkami arī 2 m plati ruļļi.
Tā kā šos segumus piegriež garumā, jārēķinās, ka tiem veidojas ievērojami atgriezumi. Līmē ar universālo līmi, bet mazākos laukumos piestiprina ar abpusējo līmlenti.
Paklājflīzes izdevīgākas, tāpēc ka tās var ne tikai ērti ieklāt, bet arī noņemt remonta laikā, kā arī nomainīt tikai atsevišķus fragmentus. Parasti pieejamas 50 × 50 cm izmēra flīzes, ko pie grīdas stiprina ar speciālu šķidru fiksāžu. Salaidumvietas gandrīz nevar manīt. Paklājflīzes ir par apmēram 30% dārgākas nekā ruļļveida segumi, toties tām nav atgriezumu.
Lai zinātu, kāds mīkstais segums piemērotāks konkrētai telpai, jāizpēta marķējums. Pirmais cipars norāda telpu veidu: 2 – privātām telpām, 3 – sabiedriskām telpām, 4 – rūpnieciskiem objektiem, bet cipars aiz šķērssvītras – izturības pakāpi. Ir arī papildu marķējumi, kas norāda, piemēram, seguma ugunsdrošību, piemērotību kāpnēm, apsildāmām grīdām, izturību pret saules stariem utt.
Paklāju sistēma ir paklāju komplekts, kas speciāli piemērots ieejas mezglam, gādājot par tīrību. Novietojot trīs paklāju komplektu ieejas mezglā (dubļiem, smiltīm un mitrumam), samazināsies no ielas ienestie putekļi un netīrumi.
Jāpieskaņo telpai
Visbiežāk paklāju izvēlas jau tad, kad mājoklis izremontēts, mēbeles un gaismas ķermeņi iegādāti. Tad paklāja krāsu un stilu pieskaņo telpā esošajām mēbelēm. Ja mēbeles neitrālas, paklāju var izvēlāties košāku vai ar interesantu ornamentu. Savukārt greznas vai košas mēbeles izcels vienkrāsains paklājs.
Ja vēlas, lai paklājs būtu tikai funkcionāls un kalpotu par fonu mēbelēm, to vislabāk pieskaņot grīdas tonim. Tomēr ir gadījumi, kad paklājs ir interjera noskaņas sākums. Tas iepaticies tik ļoti, ka pārējās lietas – krāsas, mēbeles un aksesuāri – tiek atvasināti tieši no paklāja ornamenta vai toņiem.
Nereti tieši paklājs var būt tas elements, kas labi apvieno dažāda stila vai toņu mēbeles, kurām grūti atrast kopsaucēju. Tikai jāuzmanās apvienot tādu paklāju un mēbeles, kas paši par sevi ir izteiksmīgi, bet, kopā salikti, atšķirīgās stilistikas vai nesaderīgo toņu dēļ rada pārāk raibu un juceklīgu iespaidu.
Pētījumi pierādījuši, ka tajās telpās, kurās ir paklāji, putekļu daudzums gaisā ir krietni mazāks nekā tajās, kurās paklāju nav. Labas kvalitātes paklājs spēj savākt un uzsūkt gandrīz kilogramu putekļu uz kvadrātmetru. Sliktā ziņa ir tā, ka paklājs laika gaitā kļūst par lielu putekļu krātuvi, ko nepieciešams regulāri tīrīt.
Speciālisti iesaka paklājus sūkt ar putekļusūcēju vienu līdz divas reizes nedēļā, bet reizi gadā iztīrīt pamatīgi. Mazāka izmēra paklājus iespējams nodot ķīmiskajā tīrītavā, bet lielus paklājus var tīrīt, izmantojot tīrīšanas pakalpojumu mājās.
Izvēloties paklāju, jāņem vērā:
* Telpas apdzīvotība – lai paklājs kalpotu pietiekami ilgi, jāņem vērā aptuvenais cilvēku skaits, kas telpā uzturēsies, kā arī staigāšanas intensitāte un paredzamās aktivitātes.
* Mājinieku dzīvesveids un prasības pēc tīrības – grūtāk tīrīt paklājus ar lielu plūksnu, dažāda izmēra cilpojumu vai garām, cirptām cilpām un, protams, arī gaišas krāsas segumus. Piemēram, guļamistabā it kā derētu mīkstas, garas šķiedras segums gaišā krāsā, jo nekāda lielā slodze šajā telpā nav paredzama. Tomēr, ja saimnieki guļamistabā brokasto vai telpā mēdz uzturēties arī mājdzīvnieks, diez vai gaišs dabiskās šķiedras paklājs derēs.
* Jāņem vērā arī specifiskas lietas, piemēram, lai nerastos problēmas ar statisko elektrību mājas darbistabā, kur strādā ar datortehniku, jāpārbauda marķējuma simbols, vai grīdas segums šim nolūkam paredzēts.
* Ja ģimenē ir bērni – tad noteikti jāmeklē praktisks paklājs, ko viegli kopt un kas mazāk smērējas. Jāpadomā par bērna veselību, īpaši, ja bērniņš vēl lielāko laiku pavada rāpus uz paklāja. Jāizvēlas paklājs ar attiecīgu marķējumu, kas norāda, ka paklājs neizraisa alerģiju un atbilst visām ES noteiktajām normām.
* Ja ģimenē ir mājdzīvnieki – suņi un kaķi, tad paklāja vai seguma krāsa jāpiemeklē iespējami līdzīga mīluļa kažoka krāsai, lai spalvas būtu mazāk pamanāmas. Suņu saimnieku mājokļiem ieteicami austie segumi, kas ir blīvāki, bet kaķu īpašniekiem ieteicams izvēlēties cirptos segumus. No tiem kaķi ar nagiem nevarēs izstaipīt paklāja cilpas.
* Mājinieku veselība – pastāv maldīgs uzskats, ka sintētiskie segumi var izraisīt alerģiju, bet dabiskie ne. Praksē bieži ir otrādi – alerģiju izraisa dabiskās šķiedras (vilna). Pašlaik tiek izmantotas jaunas tehnoloģijas, lai mākslīgos materiālus padarītu maksimāli nekaitīgus cilvēka veselībai un vienlaikus ērti kopjamus. Piemēram, neilona paklājs pievelk putekļus un neļauj tiem lidināties pa gaisu, savukārt, tīrot paklāju, tas putekļus labi atdod. Arī vinila paklāji pēdējā laikā piedzīvo kvalitatīvas pārvērtības.