Palīgs mājas remontā – labs instruments 1
Jauna darbības tipa instruments labi noder mājas remontā, kā arī restaurācijas darbos. Daudzveidīgie uzgaļi ļauj slīpēt, pulēt, vīlēt, griezt, turklāt dažādās konfigurācijās – to izmēģināja arī “LA”.
Populāros interneta un TV veikalos reizēm parādās eksperimentāli instrumenti, kuri ar laiku mēdz kļūt ļoti populāri vai arī pazust no veikalu plauktiem. Amatierlīmeņa mājas meistaram intriģējošs ir jaunais (tirdzniecībā no jūnija) universālais elektroinstruments “Renovator”, kas nedaudz atgādina leņķa slīpmašīnu. “Neparastais instruments šobrīd ir iecienīts Eiropā,” stāsta “Studio moderna” projektu vadītājs Ģirts Rijnieks, “par ko liecina pārdošanas rādītāji 21 valstī.” Lai arī paredzēts amatieriem, kompaktais remonta un restaurācijas instruments noder arī profesionāliem celtniekiem.
Lielākā daļa elektroinstrumentu darbojas, pateicoties vai nu rotācijas (zāģi, urbji), vai vibrācijas (slīpmašīna) principam.
Savukārt Jaunzēlandē radītajam “Renovatoram” darbības princips ir blīvas rotācijas ass svārstības (15 000 – 21 000 svārstību minūtē), kas ierīces korpusā labi amortizējas, tāpēc mazāk nogurdina rokas. Ierīces jauda ir 250 W, un asmens svārstās ar leņķi 2,80 grādi. Instrumenta lietošana ir diezgan traumu droša, kas īpaši svarīgi ir amatieriem un sievietēm.
Ar “Renovatoru” var zāģēt metālu, plastmasu, koku un flīzes, nodrošinot augstu precizitāti (līdz pat 1 mm). Plašais uzgaļu klāsts (tie ir viegli maināmi ar seškanti) ļauj veikt dažādus darbus, piemēram, ar skrāpi noplēst vecās tapetes un grīdas segumu vai nogriezt traucējošu naglu ar E-veida asmeni. Ar skrāpjvīli var noskrāpēt sakaltušu javu un citus virsmas negludumus, savukārt ar delta pulējamo – nopulēt misiņa vai sudraba priekšmetus. Ar delta slīpējamo ir ērti noslīpēt krāsu, turklāt instrumenta komplekta somiņā ir deviņi dažāda raupjuma smilšpapīri. Veicot netīrākus darbus, piemēram, slīpējot, ērti izmantot speciālu instrumentam pieliekamu palīgierīci, kas ļauj pievienot putekļusūcēju.
Lai ērtāk varētu strādāt, zāģa asmeni var ieregulēt astoņās pozīcijās. Zāģējamā diska pusloka forma ļauj taisno malu virzīt gar vertikālu plakni, un var zāģēt arī stūros. Īpaši interesanti ir dažāda izmēra zāģēšanas un griešanas asmeņi. Ar tiem viegli izzāģēt arī vajadzīgās konfigurācijas kontūru rīģipsī vai kokā.
Pirms sākt darbu, rūpīgi jāiepazīstas ar rokasgrāmatas instrukciju. “Renovator” ir neliels, un tā darbināšanai neiesaka izmantot lielu spēku, tāpēc ar to labprāt strādā arī sievietes un amatieri. Ar elektroinstrumentu nedrīkst strādāt mitrā vidē, tāpat tā korpuss nedrīkst uzkarst – tad darbs ir jāpārtrauc. “LA” pārliecinājās, ka pēc pusstundas darba ar “Renovator” jāietur pauze, jo metāliskā ierīces galva ir stipri sakarsusi, taču drīz vien strādāšanu var atsākt.