Palīgi pret sāpēm – teipi 6
Pēdējā laikā pret sāpēm arvien biežāk lieto ne tikai tabletes un ziedes, bet arī īpašas elastīgas lentes – teipus. Kā tos izmantot? Teipi pēc savas struktūras, elastības un biezuma atgādina ādu. Tie ir gatavoti no kokvilnas un līdzinās stiepjamām auduma lentēm, bet otra puse ir pārklāta ar akrila līmes kārtu, ko uzskata par vismazāk alerģisku.
Palīdz organismam ārstēties pašam
Teipus var līmēt uz ikvienas ķermeņa vietas, kam iespējams piekļūt, taču parasti tos neliek elkoņa un paceles bedrēs, kur ir ļoti maiga āda. Teips nedaudz paceļ ādas virskārtu, un tādējādi zemādas slānī rodas vairāk brīvas telpas, tiek veicināta limfas un asiņu plūsma, kā arī atbrīvoti nospiestie nervu receptori.
Teipojot aktivizē organisma pašārstēšanās spējas, turklāt ietekmē ķermeņa bioloģiski aktīvos punktus. Teipu iedarbība ir ļoti plaša, tos izmanto galvenokārt locītavu stabilizēšanai, muskuļu tonusa veicināšanai vai samazināšanai, bojātu saišu atbalstīšanai. Teipojot iespējams mazināt sāpes, it īpaši, ja ir sasprindzināta muskulatūra un cīpslu iekaisums. Teipi palīdz ātrāk uzsūkties tūskai un asinsizplūdumiem.
Pastāv vispārpieņemti teipošanas paņēmieni, taču speciālisti ar šo procesu nodarbojas radoši. Dažkārt elastīgās lentes palīdz labāk nekā pretsāpju tabletes. Sāpes var samazināties vai izzust uzreiz vai pēc neilga laika. Ja nelīdz, nevajag uzreiz no metodes atteikties, bet gan uzlīmēt citādi.
Teipošanu lietderīgi kombinēt ar ārstniecisko vingrošanu, masāžu, fizikālās terapijas procedūrām un citām metodēm.
Kādu līmēsim?
Kinezioloģiskie teipi pieejami visdažādākajās krāsās – no neuzkrītošas līdz pamanāmai, arī ar dažādām apdrukām. Lai gan nav pārliecinošu pierādījumu par noteiktu krāsu iedarbību, teipošanu iespējams savienot ar krāsu terapiju. Piemēram, zilu krāsu varētu izvēlēties iekaisuma gadījumā, jo tā atstaro saules gaismu. Tomēr krāsas izvēle lielākoties ir gaumes lieta. Daudzi dod priekšroku miesas krāsas teipiem, citi – melniem, lai izskatītos stilīgi un teipi nenosmērētos. Daži par prieku bērniem izvēlas dažādu krāsu teipus.
Tiek piedāvāti arī teipi ar caurumiņiem (punch tape), kurus īpaši iesaka limfātiskās sistēmas aktivizēšanai un limfas atteces veicināšanai. Tā sauktos krosteipus, kas atgādina dažāda lieluma režģus, izmanto, iedarbojoties uz sāpju un bioloģiski aktīvajiem punktiem, kā arī rētaudiem.
Speciālus teipus lieto sportistiem. Tie ir neelastīgi un parasti tikai baltā vai melnā krāsā, liekami tikai uz neilgu laiku pēc traumas, kad nepieciešams pabeigt vai izturēt sacensības, lai uzlabotu pašsajūtu un vēl vairāk netraumētu cietušo vietu.
Teipus var iegādāties ortopēdisko preču un interneta veikalos. Parasti tie pieejami rullīšos, bet Rietumeiropas un Skandināvijas valstīs aptiekās iespējams nopirkt jau gatavas sagrieztas strēmeles konkrētam mērķim, piemēram, potīšu stabilizācijai vai pret menstruālajām sāpēm.
Kas jāņem vērā
Uzklāt teipu nav tik vienkārši, kā piestiprināt plāksteri. Jābūt anatomijas zināšanām, tāpēc ar to nodarbojas speciālisti, visbiežāk fizioterapeiti un sporta treneri. Tomēr, ja teipošana nepieciešama regulāri, savām vajadzībām to var iemācīties gandrīz katrs, ielāgojot, kā to dara speciālists, un izpētot internetā pieejamos materiālus. Ja teipu gadās uzlīmēt nepareizi, kaitējums nerodas un diskomforta gadījumā to var noņemt.
Kaut gan teipi atzīti par hipoalerģiskiem, retumis tie izraisa alerģiskas reakcijas. Ja pēc uzlīmēšanas rodas diskomforts vai sāpes pastiprinās, tos iesaka ņemt nost, kaut gan pieredze liecina, ka pēc kairinājuma veselības stāvoklis uzlabojas.
Teipi uz ādas turas 3–7 dienas, bet dažkārt līdz pat divām nedēļām. Visātrāk tie atlīmēsies no pēdām un plaukstām. Īsāks kalpošanas laiks būs, daudz svīstot, vannojoties un peldoties.
Pašsajūta parasti mainās jau pēc vienas teipošanas reizes, tomēr ne vienmēr tiek panākts gaidītais rezultāts. Tad var mēģināt līmēt citādi.
Nav liegts teipus vienā un tajā pašā vietā uzklāt pastāvīgi, taču labāk kādu laiku ļaut ādai atpūsties, kā arī censties novērst problēmas cēloni.
Teipi palīdzēs
Ja sastiepta potīte, tie ļaus justies komfortablāk, taču svarīgi arī atslogot kāju un ievērot pārējos ārsta ieteikumus.
Pret menstruālajām sāpēm teipus līmē gan vēdera lejasdaļā, gan mugurpusē uz krustiem.
Grūtniecības laikā ieteicami pret muguras sāpēm un vēdera muskuļu tonusam, kā arī pēc dzemdībām, lai muskuļi ātrāk savilktos un atjaunotos ādas tonuss.
Tie mīkstina rētaudus pēc brūces sadzīšanas, un rēta ir mazāk pamanāma. Iespējams ietekmēt arī senas rētas, ja tās izraisa, piemēram, velkošas sāpes grūtniecības laikā.
Pēc ceļa endoprotezēšanas operācijas, kad kāja ir pietūkusi, teipošana var labi papildināt pārējās rehabilitācijas metodes.
Pēc krūts vēža operācijas, kad ne tikai noņemts krūts dziedzeris, bet arī likvidēti paduses limfmezgli un tādēļ izteikti pietūkusi roka.
Pret krunciņām sejas muskuļu tonizēšanai vai atslābināšanai pirms miega. Teipošanu var apgūt katra sieviete, konsultējoties ar skaistumkopšanas speciālistēm, kuras pārzina šo metodi.
Ja māmiņai, zīdot mazuli, nosprostojušies piena vadi, ar teipiem tos var atbrīvot un uzlabot drenāžu uz krūts galu.
Zīdaiņiem, ja ir paaugstināts muskuļu tonuss vai dažādas iedzimtas deformācijas. Kamēr audi ir mīksti un elastīgi, teipojot var panākt lieliskus rezultātus, tikai jāņem vērā, ka mazuļu ādiņa ir ļoti maiga un jutīga.
Jauniešiem ar stājas traucējumiem, taču, protams, nepieciešama arī ieradumu maiņa un ārstnieciskā vingrošana. Šim nolūkam teipu līmē, piemēram, taurenīša veidā šķērsām pāri mugurai, aktivizējot vājos muskuļus un mēģinot koriģēt ķermeņa pozu.
KONSULTĒJUSI REHABILITĀCIJAS CENTRA “BALTIJAS FIZIOTERAPIJA” FIZIOTERAPEITE ELĪNA LAUVA