Foto – Shutterstock

Palīgā traumētam nagam, lai tas atgūtu agrāko izskatu 0

Kad roku vai kāju pirkstus gadās saspiest vai tiem uzkrīt smags priekšmets, sāpes parasti drīz vien pāriet, taču pēc laika parādās zilums un bažas – vai nags jebkad atgūs agrāko izskatu?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Podoloģe Dace Kadiķe-Sausa atgādina, ka roku nagi nereti diezgan stipri cieš ne tikai smagas traumas gadījumā, bet arī strādājot ar datoru, jo tos bojā pastāvīgi pieskārieni klaviatūrai.

Spiediena dēļ kāju nagi kļūst zili maratona skrējējiem, it īpaši, ja ir gariem gabaliem un lielai slodzei nepiemēroti apavi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Traumas tiek gūtas, pastāvīgi valkājot gan šaurus un neērtus, gan lielākus apavus. Basketbolistiem un tenisa spēlētājiem straujo kustību dēļ nereti ir traumēti lielie pirksti – nagi mēdz ieaugt un iekaist. Ciešot no ilgstošā spiediena, tie ar laiku sabiezē vai kļūst plānāki.

Nagi tiek pastāvīgi mehāniski bojāti, ja ir āmurveida pirkstu deformācija, it sevišķi cukura diabēta slimniekiem, kuriem zem tiem mēdz veidoties čūlas. Tad, kaut gan radikāla palīdzība nav iespējama, nagus pasargās aptiekā nopērkamās silikona vai porolona uzmavas (tās noder arī sportistiem).

Nagus var bojāt nepareizi veikts pedikīrs vai manikīrs, kad, stipri spiežot uz to sakni ar metāla instrumentu, tiek traumēts un rievains kļūst mīkstais raga slānītis.

Mikrotraumas nagu virsmā rada gelish laka, tāpēc reizēm tie tiek padarīti trauslāki un ir vieglāk traumējami.

Virsējo slānīti iespējams bojāt, arī nepareizi noņemot šo laku, bet naga gultni – nepareizi apgriežot nagu stūrīšus.

Ātrā palīdzība

Lai pēc traumas neveidotos zilums un infekcija, jārīkojas nekavējoties, tiklīdz parādījies asinsizplūdums. Šim nolūkam nagā iedur sterilizētu adatu, lai iztecētu asinis, taču caurumiņu labāk izurbs podologs. Pēc tam cietušo pēdu vai plaukstu 15 minūtes patur sālsūdens vanniņā, kuru pagatavo, ņemot 1 ēdamkaroti sāls uz 1 glāzi novārīta ūdens (+37 °C). Tad uzliek sālsūdens vai aptiekā nopērkamu dezinficējošu pārsēju.

Protams, asinsizplūdums ar laiku uzsūksies pats, taču var gadīties, ka, neļaujot iztecēt asinīm, pirksts sāpēs ilgāk nekā parasti. Turklāt, kamēr pēc 6–9 mēnešiem neizaugs jauns, vecais nags atmirs – kļūs melns.

Iespējamās problēmas

Pirksta pietūkums, apsārtums, pulsēšana, strutu izdalīšanās, sāpes, kas nepāriet vairākas dienas, un paaugstināta ķermeņa temperatūra liecina par iekaisumu. Tad noteikti jādodas pie podologa, kurš novērtēs situāciju.

Dace Kadiķe-Sausa atzīst, ka reizēm neiztikt arī bez traumatologa konsultācijas un ren­tgena, jo zem zilā naga var slēpties kaula lūzums, ko ne vienmēr var pamanīt.

Reklāma
Reklāma

Ja smagākas traumas dēļ nags atdalījies no gultnes, apakšā sāk augt jaunais, bīdot veco uz priekšu. Šā procesa laikā starp pirkstu un nagu veidojas atstarpe. Lai atvērtajā vietā neiekļūtu netīrumi, veicot ikdienas darbus, un nags neaizķertos, ieteicams to apstrādāt ar dezinficējošu un pretsēņu šķīdumu, kā arī uzlīmēt gaisa caurlaidīgu plāksteri. Tomēr drošāk ir nevis nodarboties ar pašārstēšanos, bet konsultēties ar podologu.

Reizēm nags pats nonāk, taču, ja tas labi turas, nevajag noņemt.

Izaugot jaunajam, vecais vienalga nokritīs. Ja naga gultne ir stipri bojāta, jaunais nags kādu laiku nebūs izskatīgs, bet augot tas mainīsies.

Ja traumētais nags, izaugot dažus milimetrus virs pirksta, uzreiz šķeļas un nolūst, roku kopšanu labāk uzticēt speciālistam. Meistars tās pabaros ar profesionāliem līdzekļiem, lai nagi kļūtu stiprāki, elastīgāki, spīdīgāki un nešķeltos. Jāraugās, lai uzturā netrūktu cinka un citu mikroelementu, kalcija, A un E vitamīna, kas ir īpaši svarīgi nagu veselībai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.