Foto – Shutterstock

Palīgā! Pārtikas produktos iemetušās kodes. Kā tās likvidēt? Vai šādi produkti ir lietojami uzturā? 0

Pārtikas produktu skapītī pamanīju lidojošas kodes. Sāku cilāt putraimu pakas un atklāju, ka vairākās ir caurumi un iekšā tārpi. Esmu šausmās: kā tie radās, vai ir bīstami? Mēs taču visu laiku lietojām pārtiku, nemanot kukaiņus. Vai kodes var sabojāt arī apģērbu skapī? TERĒZE OLAINĒ

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Pārtikas un veterinārā dienesta Pārtikas uzraudzības departamenta daļas vadītājs Māris Eiklons iesaka bojāto pārtiku izmest. Produktu plauktos mītošo kodi sauc par svilni. Labā ziņa ir tā, ka pārtikas kode ir konservatīva un drēbju skapja smarža to nevilina. Tātad kažoki un cimdi ir drošībā (ja vien tos nav atradusi sviļņa māsīca drēbju kode).

Kas svilnim ēdienkartē

Svilnis saimnieko lielās un mazās pārtikas glabātavās. Tam tur patīk sausais, siltais gaiss, tumsiņa un minimāla traucēšana. Ēdienkarte radībai plaša: žāvēti augļi, rieksti, augu tējas, graudaugu produkti – putraimi, sausiņi, cepumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai tiktu pie mielasta, sviļņi sacaurumo gan papīra, gan celofāna iepakojumu. Tad produktā sākas lidoņa attīstības cikls no oliņas līdz tārpam un lidojošam tauriņam. No cilvēka viedokļa, vispretīgākā ir tārpa stadija, kad tas iekūņojas, savelkot sev apkārt tīmekļus, un, piemēram, pēkšņi uzpeld putrā vai ieskatās acīs no konfektes.

Tauriņš uzvedas kautrīgi un apkārt lidinās lielākoties naktī, tāpēc to var ilgu laiku nepamanīt.

Māris Eiklons iesaka virs lampas, pie skapīša durvīm vai kādā citā vietā izvietot līmlapiņas pārtikas kožu ķeršanai. Ik pa laikam apskata, vai nav pielipis kāds svilnis. Tādējādi invāziju var notvert attīstības sākumā. Uz līmlapiņām uzķersies arī citas kodes.

Sāk lielo tīrīšanu

Tiklīdz tāda nejaucība konstatēta, jāķeras pie revīzijas, produktus pārberot vai pat izsijājot caur sietu. Pārtiku, kurā atrod tārpus vai savilktos pavedienus, izmet. Cilvēka dzīvībai tā it kā nav kaitīga, taču arī nekāda labuma no sviļņu ekskrementiem, midzeņiem u.c. nejaukumiem nav. Laukos sabojātos putraimus parasti neizmet, bet izbaro mājlopiem.

Var arī iegādāties dažādas lamatiņas. Lietošana vienkārša – noliek skapītī un ar prieku saskaita pielipušos. Taču ne līmlapiņas, ne slazdi neglābs no kāpuru stadijā esošajiem sviļņiem.

Iztukšotos plauktus rūpīgi izslauka vai, vēl labāk, izsūc ar putekļsūcēju. Ar to var izķert arī lidojošos īpatņus. Virsmas kārtīgi nomazgā ar etiķūdeni. Īpaši cītīgi tīra spraudziņas.

Profilaksei produktu skapi vajadzētu tīrīt aptuveni reizi mēnesī.

Reklāma
Reklāma

Regulāri revidē plauktus

Sviļņus mājās visbiežāk ienes saimnieks pats – nopērk veikalā kopā ar produktiem. Pārtikas uzraudzības speciālists atzīst, ka sviļņu klātbūtne manīta daudzās uzņēmumu noliktavās.

Lielākā riska grupa ir sveramie produkti. Nereti veikalos tos tikai papildina, pieberot klāt jaunu preci un neiztīrot trauku līdz apakšai, bet tur varbūt jau klusi attīstās dzīvības formas. Dažkārt pircējs atrod produktā tārpu un taisa traci uzņēmumā, kurā tas ražots, bet svilnis svaigajai precei visbiežāk uzglūn tieši noliktavā.

Viens no sviļņa kārumiem ir šokolāde. Sevišķi tiem garšojot konfektes Serenāde, kur klāt ir rieksti un augļi. Lai izvairītos no nepatīkamiem starpgadījumiem, dārgākajām konfektēm ir mainīts iepakojums, katra ir hermētiski iepakota papīrītī.

Produktus glabā apdomīgi

Māris Eiklons iesaka mājās neveidot lielus pārtikas krājumus. Dažus nepatīkamus gadījumus piedzīvojuši pārtikas palīdzības paku saņēmēji, kuri vairākas kastes ar produktiem glabājuši nebaltai dienai, bet, pēc ilgāka laika atverot, tajās jau atraduši minizoodārzu. Ja drošībai kādas stratēģiskās rezerves sagādātas, tās uzglabā hermētiski slēgtos traukos, piemēram, stikla burkās ar vāku. Ja gadīsies nopirkt bojātu produktu, svilnis vismaz netiks ārā paplašināt savu valstību.

Šis ieteikums sevišķi varētu derēt lauciniekiem, kuri iepērk lielākas pārtikas rezerves, jo veikals tālu. Taču daudzās lauku mājās ir vēsi pieliekamie, kas ir priekšrocība, salīdzinot ar pilsētas mitekļiem. Aukstumā dzīvas radības nejūtas omulīgi un zūd kāre vairoties.

UZZIŅA

Sviļņi ies bojā, ja putraimus izkarsēs +50…+60 °C karstā cepeškrāsnī vai 3–4 dienas paturēs saldētavā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.