“Paldies, dakter! Sāpes atlaida!” Kā palīdzēt pārpūlētai mugurai, stāsta neiroķirugs Juris Puriņš 0
Kaitē vibrācija un pārslodze
“Gandrīz ceturtā daļa no visām sāpēm muguras lejasdaļā rodas tāpēc, ka tiek saspiestas un kairinātas muguras smadzenes, to nervu saknītes vai apkārtējās struktūras. Vārdu sakot, radies mehānisks muguras smadzeņu un saknīšu bojājums,” novērojis Dr. Puriņa privātklīnikas vadītājs neiroķirugs Juris Puriņš. Parasti radikulārās sāpes jeb radikulīts sākas pēkšņi pēc smagumu celšanas, neveikli pagriežoties vai strauji noliecoties.
“Pirms darīt kaut ko traku, apdomājiet, vai to spējat un kā tas ietekmēs jūsu organismu, kā arī mugurkaulu un tam apkārt esošās struktūras. Piemēram, traktora, lai arī moderni aprīkota, vadīšana nav piemērots darbs jaunai sievietei, jo tas kratās, vibrē, nelabvēlīgi ietekmējot mugurkaulu. Arī puiši, kuri ikdienā netrenējas, nesporto, bet, ķerot adrenalīnu, kāpj kalnos, lec ar gumijām vai izpletni, agri vai vēl traumē mugurkaula skriemeļus, starpskriemeļu diskus, skrimšļus. Tādēļ ļoti svarīgi izvairīties no rīcības, kas nākotnē var izraisīt muguras sāpes,” uzskata neiroķirurgs.
Ja nu tomēr gadījies pārpūlēties un, piemēram, tīrot sniegu vai zāģējot malku, sākusi sāpēt mugura, ārsts iesaka dažas dienas atpūsties un mierīgi pagulēt. “Miers ir vislabākais ārsts,” teic J. Puriņš. Akūtu muguras sāpju gadījumā palīdz arī siltums, tādēļ būtu labi izkarsēties pirtiņā vai karstā vannā un turpmākās trīs dienas izvairīties no jebkādas fiziskās slodzes, vajadzības gadījumā lietojot sildošās ziedes un bezrecepšu zāles pret sāpēm un iekaisumu.
Ja divu trīs dienu laikā sāpes nemazinās vai pat pieaug, noteikti jādodas pie ārsta un jāveic daži izmeklējumi – asins analīze, kā arī datortomogrāfija vai magnētiskā rezonanse (izmeklējums, lai noskaidrotu, kādā stāvoklī ir mugurkaula skriemeļi, nervu saknītes un apkārtējie audi). Pēc tam ar šiem izmeklējumiem jādodas pie neirologa, neiroķirurga vai traumatologa ortopēda, kas noteiks sāpju iemeslu un lems par turpmāko ārstēšanu.
J. Puriņš iesaka negaidīt mēnešiem ilgi, bet laikus vērsties pie speciālista, lai sāpes nekļūtu hroniskas, jo tad no tām atbrīvoties ir daudz grūtāk. Ja radikulārās sāpes ieilgst, var rasties radikulopātija – kāju jutīguma izmaiņas vai pat kustību traucējumi.