Foto: AP/Scanpix/LETA

Paliek zilas kājas: zinātnieki ir identificējuši jaunu noslēpumainu Covid-19 simptomu 90

Zinātnieki ir atklājuši, ka dažiem cilvēkiem Covid-19 simptomi var būt ļoti ilgstoši un noturīgi. Šo parādību eksperti dēvē par ilgstoša koronavīrusa sindromu, raksta Independent.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Līdz šim zināmākie un visbiežāk konstatētie simptomi bija liels nogurums, ožas zudums, muskuļu sāpes un elpas trūkums. Pētnieki arī atklājuši, ka koronavīrusu pārdzīvojušajiem cilvēkiem ir atmiņas problēmas, sāpes krūtīs, bezmiegs, sirdsklauves, reibonis, locītavu sāpes, troksnis ausīs, depresija un trauksme.

Tagad jaunā pētījumā atklāts līdz šim nezināms ilgtermiņa Covid-19 simptoms. Pētnieki to konstatēja pēc tam, kad pie viņiem vērsās 33 gadus vecs vīrietis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pacientam sešus mēnešus iepriekš bija vērojams tas, ko autori raksturo kā “strauju violetas krāsas maiņu” uz kājām. Kad pacients stāvēja, viņš juta, ka kājas kļūst arvien smagākas, tās sāka “tirpt, niezēt un kļūt tumšākas”. Dažkārt uz kājām parādījās pat izsitumi, bet visi šie dīvainie simptomi pazuda, kad vīrietis gulēja.

Šo traucējumu sauc par akrocianozi, kurai raksturīga noturīga un izteikti zila vai zilgani violeta ādas nokrāsa, kas parasti rodas uz rokām un kājām, bet var parādīties arī uz deguna un ausīm.

“Šis ir pārsteidzošs akrocianozes gadījums pacientam, kurš ar to neslimoja pirms saslimšanas ar koronavīrusu,” komentēja pētījuma līdzautors Dr. Manojs Sivans no Līdsas universitātes.

“Cilvēki, kas to piedzīvo, var nezināt, ka tas varētu būt ilgtermiņa Covid-19 simptoms, un uztraukties par to, ko viņi redz. Tāpat arī ārsti var nezināt par saistību starp akrocianozi un ilgstošu koronavīrusu,” viņš skaidroja.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.