Palīdzi putniem nepārspīlējot. Kāpēc barošana ziemā kaitē zīlītēm? 0
Kur pazudušas zīlītes? Pērn tās visu laiku baroju ar speķi, saulespuķu sēklām, bija ļoti daudz putnu. Šogad pilsētā zīlīšu tikpat kā nav. JĀNIS OGRĒ
– Visticamāk, zīlītes atradušas kādu citu uzticamu, drošu barības avotu, kur var vienmēr kārtīgi paēst, tāpēc tur arī uzturas. Sīkie putni maršrutu izvēlas jau agrā rudenī, parasti septembrī, meklējot ar ēdamo bagātīgākas vietas. Zīlītes bieži apmetas pie tiem barotājiem, kuri barību sāk izlikt novembrī, un ziemā nekur prom nelido, – stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts Vilnis Skuja.
Sīkputni nakts aukstumā zaudē aptuveni 10% no sava svara (bez ēšanas iztur 15 stundu) un patērē ļoti daudz enerģijas lidojumam, tāpēc barība pastāvīgi jāpapildina.
– Es pats neesmu aizrautīgs zīlīšu barotājs, jo mana māja atrodas meža malā. Sāku tās piebarot tikai decembrī, kad putniem grūtāk ēdamo atrast dabā, un turpinu to darīt, kamēr nokūst sniegs. Tuvojoties pavasarim, lidoņiem pašiem jāgādā sev iztika, meklējot barību vietās, kur ir kaila zeme, – uzsver dabas pētnieks.
– Turklāt putnu barošana nav nemaz tik laba. Pētījumos noskaidrots, ka zīlītēm, kas dzīvo pilsētvidē un visu ziemu barojas ar vienveidīgu mākslīgo barību, ligzdošana nav tik veiksmīga kā tām, kas mitinās mežā. Nedz speķī, nedz saulespuķu sēklās nav visu vitamīnu, kas ir kaut vai vienā zirneklītī vai kukaiņa kūniņā. Barojot mēs putniem neapšaubāmi palīdzam izdzīvot, taču izmantotās barības kvalitāte ir ļoti zema. Un vēl – cienājot putnus, mēs padarām tiem švakāku veselību, līdz ar to vājinās reproduktīvās spējas un ir mazāki dējumi.
! Pilsētās barotavas visbiežāk apciemo zilzīlītes. Jo tuvāk mežam, jo parādās vairāk sugu – pelēkā zīlīte, meža zīlīte, cekulzīlīte.