Ūdens bļodā dārza ēnainajā stūrī patiks ierāpties arī krupja kungam.
Ūdens bļodā dārza ēnainajā stūrī patiks ierāpties arī krupja kungam.
Foto: Inita Šteinberga

Palīdzēt radībiņām veldzēties 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Zvirbuļu ­mazgāšanās tūres, taureņu un bišu pētīšana var kļūt par jauku vasaras baudīšanas sastāvdaļu. ­Dzirdinātavu ierīkošana ­dārzā ir jauks draudzības apliecinājuma žests dabai.

Visas dzīvās radības dabā ir pašpietiekamas un zina, kā tikt pie ēdamā un dzeramā jebkuros laika apstākļos. Taču, atvieglojot iztikas sagādi, dzīvās radības var piesaistīt savam dārzam. Turklāt tā var tikt pie čakliem palīgiem kaitēkļu iznīdēšanā, augu apputeksnēšanā un priecēt acis, pētot dabas daudzveidību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzirdinātavās vienmēr jābūt ūdenim, līdzīgi kā barotavās barībai. Ja vietā, kur regulāri likts ūdens trauciņš, tā pēkšņi vairs nebūs, piemēram, ezis tiešām var palikt dusmīgs un bēdīgs. Kas zin, cik tālu ceļu viņš būs nācis un velti tērējis medībām tik vajadzīgo laiku. Tādēļ ūdens traukus regulāri pārbauda, vai nav jau tukši. Katra iejaukšanās dabas dzīvē uzliek atbildību.

Bišu dzirdinātavā valgumu ierodas baudīt arī citi kukaiņi.
Foto: Inita Šteinberga

Gatavo dzirdinātavu

Sevišķi ātri karstumā izžūst lēzenās putnu vai kukaiņu dzirdinātavas. Piemēram, tās skaistās, kas vienlaikus ir arī dārza dekori. Taču viens labums ir – uz speciālo dzirdinātavu malām nereti ir izgatavoti dekoratīvi putniņi, kas īstajiem putniem ātrāk ļauj saprast, kas tajā šķīvī darāms.

Laba un vienkārši pagatavojama dzirdinātava var tapt no trīslitru burkas. Konstrukcijai vajadzēs arī trauku, kurā radībām dzert. Ja tā paredzēta putniem, ežiem, kaķiem u. c. tad trauku izvēlas dziļāku. Ja mazajiem lidoņiem – seklāku. Trauku noliek tam paredzētajā vietā. Burkā ielej ūdeni un to otrādi apgāztu ieliek traukā. Daļa ūdens iztecēs, bet vairums burkā paliks kā rezervuārs.

Laukos tā dzirdina arī mazos cālīšus un bites. Lai dzirdinātu kukaiņus, izvēlas lēzenu trauku. Tajā ieklāj kādu auduma gabaliņu. Tas uzsūks mitrumu, un lidoņi dzers no tā, neriskējot noslīkt. Bišu dzirdināšanai vēlami pat divi trauki. Vienā ir tīrs ūdens, otrā – viegls sāls­ūdens (proporcija – trim litriem ūdens pievieno vienu ēdamkaroti sāls).

Mazajiem spārnaiņiem var arī salikt traukā porainus akmentiņus, sūnas, pa kuriem laipot, lai padzertos.

Reklāma
Reklāma

Ja dzirdinātavai nav piekrišanas, var būt vainojams arī ūdens. Lidoņiem patīk dabai tuvāks ūdens, nevis tas, kas tek no krāna un attīroties guvis dažādas piedevas. Piemēram, radību dzirdināšanai der pietaupīt lietus ūdeni. Bitenieki savām bitēm pat dodas uz purvu pēc pareizā ūdens.

Pilsētniekiem slāpst

Sevišķi grūti klājas mazajiem pilsētniekiem. Pilsētā reizēm pat godīgu peļķi atrast grūti, kur nu vēl ko dzeramu karstā laikā. Sevišķi kaķiem, kas uzturas savā teritorijā.

Pat tad, ja lietus nolijis, ūdens strauji pazūd. Piemērotas vietas trauciņu nolikšanai kaķiem būs zem kāda krūma, pie šķūnīšiem. Putniem gan dzeramtraukus vajadzēs novietot augstāk un labāk redzamā vietā (tā būs arī drošāk, lai abas naidīgās dzērēju ciltis nesastopas pie viena trauka).

Ir svarīgi, lai ūdenstrauki nebūtu pārāk dziļi, ar stāvām malām – tādi, no kuriem grūti izkļūt.