Palīdzēja izcīnīt čempionu titulu – Aigars Fadejevs par sadarbību ar Braientu 0
“Viņš redzēja, ka manas metodes strādā, un sačomojāmies,” olimpiskais vicečempions soļošanā, šobrīd sporta rehabilitologs Aigars Fadejevs (45) atceras sadarbību ar basketbola superzvaigzni Kobi Braientu, kurš janvārī 41 gada vecumā traģiski gāja bojā helikoptera avārijā.
Strikts līgums
Viņu ceļi krustojās 2010. gada pavasarī NBA izslēgšanas spēļu laikā, kad Kobes Braienta privātais ārsts Barenss Batoss, ļoti labi zināms speciālists ASV profesionālajā sportā, vērsies pēc palīdzības pie Aigara Fadejeva, kurš tolaik strādāja Kalifornijā.
“Kobem, ja nemaldos, sesto reizi bija operēts kreisā ceļgala menisks. Batoss bija par mani dzirdējis, jo es tolaik jau darbojos ar pazīstamiem sprinteriem, ievācis informāciju un uzmeklēja. Pat neskatoties uz to, ka biju tikai kucēns, tik augstas klases speciālistu interesēja manas metodes,” atceras Fadejevs.
Pirms sadarbības esot noslēgts specifisks un strikts līgums – jāievēro konfidencialitāte, jāgarantē, ka četru stundu vizītes laikā manā klīnikā neviens neatradīsies, nedrīkstēja būt ieslēgtas videokameras.
Pirmajā reizē vispirms ieradušies basketbolista miesassargi, apskatījuši visas telpas un pārliecinājušies, ka viss kārtībā. Tad ienācis arī pats Braients. “Stādījās priekšā ar vārdu un uzvārdu, teicu – zinu, kas tu esi,” atceras Aigars Fadejevs. “Vispirms pasacīju, ko domāju par viņa problēmu, jo man iepriekš bija atsūtīts magnētiskās rezonanses attēls, pastāstīju, ko apmēram varētu darīt citādi nekā iepriekš. Viņš teica – OK, uz priekšu, un arī to, ka uzticas Barensam. Ja jau viņš mani rekomendējis, tad mēģinās arī man uzticēties.”
Bez stresa
Vizītes pārsvarā bijušas nestandarta laikos. Pirmā – vienpadsmitos vakarā, nākamās vēlāk, bet reiz ieradies pat 2.15 naktī. “Pēc mājas spēlēm viņš brauca pie manis ar visu eskortu, kopā trīs automašīnās, naktī tas ir 40–50 minūšu brauciens. Noskaņojums bija atšķirīgs – reizēm ļoti labā garastāvoklī, un tad runājām arī par lietām ārpus sporta, mūziku, plēsām jokus. Viņš minēja, ka grib sievu atvest uz terapiju, bet tas nenotika. Reizēm gribēja atslēgties no spēles un tad nekomunicēja, austiņās skaļi klausījās repu, īpaši pēdējās reizēs varēja just, ka ir ļoti saguris. Tad nevarēju paprasīt – kā jūties?”
Tajā sezonā Losandželosas “Lakers” basketbolisti kļuva par čempioniem, fināla sērijā ar 4:3 pārspējot Bostonas “Celtics”. Braients bija rezultatīvākais spēlētājs sešās no septiņām spēlēm, vidēji gūstot 28,6 punktus. Viņam tas bija piektais tituls, otro reizi tika atzīts par fināla vērtīgāko spēlētāju.
Daudziem, sastopoties ar tāda mēroga zvaigznēm, rodas bijība, bet Aigars norāda, ka strādājis ar virkni augstākā līmeņa atlētu – visiem ir divas rokas, divas kājas, galva. “Ja es pats nebūtu garo Sprīdīša ceļu nogājis, tad, iespējams, nevarētu izdarīt to, ko izdarīju, – apmulstu un zaudētu profesionalitāti. Taču esmu tas, kas esmu, un rīkojos bez stresa. Zinu, ko nozīmē profesionālais sports,” teic Aigars Fadejevs, kurš pirms 20 gadiem kļuva par olimpisko vicečempionu 50 km soļošanā. Par viņa sasniegumu zinājis arī Braients.
Reiz kopā ar Braientu ieradās viņa meita Džianna, kuras dzīve tāpat kā vēl septiņiem cilvēkiem aprāvās liktenīgajā helikoptera avārijā. Tajā reizē Aigars bija palūdzis atļauju paņemt līdzi arī savu dēlu Ralfu, kurš tobrīd mācījās trešajā klasē. “Viņš nekad kādā atlētā vai filmu zvaigznē nav saskatījis elku, šķita, ka tā ir ikdiena – viņi nāk pie tēva. Uzgaidāmajā telpā sēdēja, izgāzies krēslā, skatījās multenes, ienāca Kobe, kuram nākamajā un aiznākamajā dienā nebija spēles, tāpēc viņš mierīgi bez stresa deva kulaciņu Ralfam, prasīja, kā iet, pirkstā milzīgs dimanta gredzens.
Vēlāk Kobe uzdāvināja kreklu ar parakstu – speciāli Ralfam. Reiz dēls to uzvilka, arī uz skolu ejot, un puikas sāka apsmiet, ka tā taču nevar būt, neiespējami, Kobes krekls, tādi stāv pie sienām ierāmēti. Viņi neticēja, ka tas ir iespējams, ka tētis strādā ar “dievu”? Ralfs dikti apvainojās un teica, ka kreklu vairs nevilks.”
Kobe bija izredzētais
Kāda sadarbības situācija Aigaram Fadejevam neesot patikusi – Braienta fiziskās sagatavotības treneris bija itālis, kurš visu laiku prašņājis – ko dari, kāpēc dari, ar sportistu komunicējis itāliski: “Pasūdzējos Batosam, ka tas nav īsti profesionāli, jo es strādāju un negribu, lai kāds traucē. Man ar viņu nesapasēja, un nākamajā reizē treneris vairs nenāca.” Braients bijis ļoti inteliģents, tomēr Aigaru pāris reizes asociējis ar Krieviju. Pirmajā Aigars skaidrojis, ka ir no Latvijas, bet otrajā atmetis ar roku.
Kobe Braients četras reizes iedevis Fadejevam biļetes uz “Lakers” spēlēm, taču laika trūkuma dēļ Aigars tās nav izmantojis: “Diemžēl neredzēju viņu klātienē spēlējam. Es strādāju arī ar amerikāņu futbola komandas “Cardinals” puišiem, un uz viņu spēlēm man iedeva ģimenes biļetes.”
Vēlāk Aigars Fadejevs atgriezās Latvijā, šobrīd strādā savā treniņu un rehabilitācijas centrā, un pie viņa pēc palīdzības turpina griezties pirmā lieluma zvaigznes. Pērn desmit dienas Rīgā aizvadījis topošais pasaules čempions 100 metru sprintā Kristians Kolmens. Kādreizējais soļotājs atzīst, ka zināšanas smēlies arī no Braienta ārsta Barensa Batosa. “Karjeras laikos nolikos ar motociklu un izsitu plecu. Man gan tas netraucēja, bet Barensam teicu, ka sāp.
Vēsts par Kobes Braienta bojāeju Aigaram bijusi ļoti nepatīkama: “Kad internetā izlasīju, ka notikusi traģēdija, nespēju noticēt, pilnīgi nelabi kļuva. Es klīnikā varētu izkārt bildes ar pasaulē pazīstamiem cilvēkiem, ar kuriem esmu strādājis kaut vienu, divas reizes. Bet man tur ir tikai tie, ar kuriem biju tuvās attiecībās, un viens no viņiem ir Kobe, turklāt pazinu viņa ģimeni. Visi esam cilvēki, bet Braients ir mainījis pasauli, sportu, basketbolu, rādījis piemēru. Izredzētais.”