Palīdzam ieviest rudens omulību ar segām un plediem 0
Agrāk pledu dēvēja par plecu lakatu, sedziņu, deķīti, bet pārklājs vienmēr bijis pārklājs. Galvenā atšķirība ir nevis nosaukumā, bet pielietojumā – pārklāju lieto, lai kaut ko pārsegtu, bet pledu – kā nelielu segu. Līdz ar to galvenās prasības pārklājam ir, lai tas būtu pietiekami liels, dekoratīvs un lai ilgi saglabātu labu izskatu. Savukārt pledam jābūt mīkstam, siltam, taustei patīkamam.
Var lietot gan tā, gan tā
Pārklāju par segu izmanto retāk, jo dekoratīvie pārklāji lielākoties ir taustei diezgan pacieti, arī smagi. Līdz ar to tajos nav ērti ietīties un justies omulīgi. Izņēmums ir aitas vilnas pārklāji, kas ir viegli un mīksti. Ja pleds ir pietiekami liela izmēra, to nereti izmanto arī kā atpūtas krēsla, dīvāna pārklāju vai kā nelielu papildinājumu gultas klājumā. Tomēr pleda mīkstā faktūra šim mērķim atļauj to izmantot vien neilgu laiku vai retumis, citādi tas ātri zaudē savu pievilcīgo izskatu, noveļas utt.
Ko ņemt vērā, izvēloties pledu
Visbiežāk pledus izvēlamies pēc izskata un taustes sajūtām, bet ļoti svarīgs arī tā materiāls, jo tas lielā mērā nosaka, cik silts būs pleds un cik ilgi tas kalpos. Nopērkami pledi gan no trikotāžas un austa auduma, gan adīti izstrādājumi. Pēdējā laikā ļoti populāri ir gobelēnveida pledi, kas austi no zīda vai vilnas diegiem. Vislabāk siltumu uztur austie vilnas pledi, kas labi noņem arī statisko elektrību. Tie ir mīksti, bet nedaudz asi taustei. Arī dabiskā aitu, alpakas, kamieļu vilna ir silta, praktiska, bet dārga; sintētiskā – lētāka, neburzās un siltumu glabā ne sliktāk kā dabiskie izstrādājumi. Vēl siltumu labi saglabā flīsa pleds, kas ir ērti mazgājams veļasmašīnā, turklāt maksā salīdzinoši lēti. Izstrādājumi no zīda vai lina ir ļoti patīkami taustei, mīksti un spīdīgi, bet saules ietekmē zaudē spilgto krāsu. Turklāt tie ļoti rūpīgi jākopj un jāglabā, tie ir grūti gludināmi.
Jaukto audumu pledi, piemēram, lins + kokvilna kalpo ilgi, bet ļoti burzās. Burzās arī kokvilna un viskoze. Viskoze piešķir izstrādājumam mīkstumu un noturīgu krāsu, bet mazgājot saraujas. Kokvilnas komplektējums ar poliesteru piešķir pledam izturību, tas ilgi saglabā krāsu, bet tam pietrūkst omulības. Sintētiskie izstrādājumi kalpo ilgāk, neburzās, bet veļas. Ja pleda sastāvā ir arī akrils un poliamīds, tas norāda, ka pleds kalpos ilgi, kaut arī velsies.
Pirms nedaudziem gadiem pledu izvēle nebija tik bagātīga. Lielākoties varēja iegādāties vienkrāsainus vai rūtainus izstrādājumus no vilnas vai kokvilnas. Toties šobrīd dažādie materiāli un apdares tehnoloģijas piedāvā pledus visdažādākajās krāsās, ar ziedu rakstiem, zīmējumiem, pat veselām gleznām. Daudzveidīgi ir arī dekori – mežģīnes, pušķi, samta joslas, izšuvumi u. c. Īpaši moderni un populāri ir gobelēnveida pledi ar greznu zīmējumu un izšuvumiem, kas telpai piešķir īpašu omulību un mājīgumu. Parasti pārklājus un pledus saskaņo ar pārējo telpas tekstilu un iegādājas komplektā. Bet, ja tie tiek pirkti atsevišķi, visieteicamākais variants, kas vienmēr izskatīsies labi – pieskaņot tos telpas aizkariem.
Izlasiet etiķeti!
Izvēloties gan pledu, gan pārklāju, neraugoties uz to faktūru (kas var būt maldinoša) svarīgi izpētīt arī materiāla sastāvu. Ja pārklāju paredzēts segt uz gultas, vēlams izvairīties no sintētiskiem materiāliem, kas uzkrāj statisko elektrību. Tas pats sakāms par plediem. Protams, ja vēsajā laikā vēlaties regulāri saņemt uzmundrinošu elektrības lādiņu, tad cita lieta…