Palermo – bez izsmalcinātības, toties ar kolorītu 0
Dodoties uz Sicīlijas lielāko pilsētu Palermo, ceļojumu var sākt baudīt jau lidmašīnā. Gaisa kuģim nolaižoties, paveras skaists skats gan uz kalniem, gan Tirēnu jūru, kuras krastā atrodas Palermo. Tāpat priecē ceļš no lidostas uz pilsētu – brauciena laikā vienā pusē var vērot kalnus, bet otrā – jūru.
Sicīlijā ierados novembra beigās, kad Rīgā bija drēgns, auksts, pelēks. Palermo tobrīd sākās mandarīnu ražas laiks, bija plus divdesmit grādi un saulīte rotājās. Tieši rudens un gadu mija, manuprāt, ir labākais laiks, kad apmeklēt Sicīliju – ir tīkami silts, ne svelmaini karsts, kā te esot vasarā. Augi, kas vasarā mēdz būt saulē izkaltuši, nu ir zaļi un dzīvības pilni.
Palermo noteikti nav vieta, kur baudīt izsmalcinātību un luksusu. Pilsēta ir skaista jūras un kalnu tuvuma, kā arī daudzviet redzamās majestātiskās arhitektūras dēļ.
Taču tā nav kopta, tajā redzami gana daudz graustu. Kā teica mūsu gids, “mēs ļoti mīlam šo pilsētu, bet to nekopjam; mēs mēdzam celt šo to jaunu, taču nenojaucam neko no vecā”. Tas ir gan labi, gan slikti.
Labi tāpēc, ka vecpilsētu joprojām daļēji apjož 13. gadsimta mūris un saglabājušās daudzas citas senas celtnes. Slikti tāpēc, ka dažviet Otrā pasaules kara bombardēšanā radušās drupas stāv kā stāvējušas. Pilsētas arhitektūra ir gan skaista, gan neglīta.
Man te vislabāk patīk apkārtne pie Palermo katedrāles Vitorio Emanuēla ielā. Pati katedrāle vien jau ir redzēšanas vērta. Dievnami Sicīlijā ir ļoti majestātiski, un katedrāle arī tāda ir. Uz vienu pusi no tās ir neliels skvērs ar milzu palmām, pilsētas senie vārti un normaņu laikā celtā Karaļa pils. Uz otru pusi – grandiozā, desmitiem skulptūru rotātā strūklaka Vigliena laukumā, brīnišķīga baroka laikmeta baznīca un vieta, kur V. Emanuēla iela satiekas ar vēl trim ielām. Katras ielas pēdējā nama ārsiena rotāta ar svēto figūrām.
Palermo dibināta pirms aptuveni 3000 gadiem. Te valdījuši gan feniķieši, gan arābi, kuru laikā daudzas baznīcas tika pārbūvētas par mošejām. Tagad tajās atkal iekārtoti katoļu dievnami. Šādas pārvērtības piedzīvojusi arī Palermo galvenā katedrāle, kas saglabājusies no 7. gadsimta. Kā atgādinājums, ka te bijis musulmaņu templis, uz vienas kolonnas saglabājies pusmēness atveids.
Dzīve uz ielas
Pilsētā dzīvo daudz imigrantu no Āzijas un Āfrikas valstīm, ir daudz trūcīgo un bezpajumtnieku, viņi izklīduši pa visu pilsētu, tāpēc smalka rajona te nav nekur. Vietējie gan stāsta, ka pilsēta ir droša un pat pusnaktī varot vienatnē pastaigāties bez baiļu. Vakaros un naktīs ielās bieži vien redzami segās satinušies guļoši bezpajumtnieki.
Pilsētas kolorītu veido arī tie sicīlieši, kas pie atvērtām durvīm guļ diendusu savās darbnīcās vai birojos, mazi krodziņi, kuros ielūkojoties sākumā nevar saprast, vai tā ir privāta virtuve vai tomēr sabiedriskās ēdināšanas ie-stāde, vienkāršas frizētavas, kas lietotos dvieļus žāvē turpat uz ielas. Veļa, kas žāvējas visur, ir vēl viena no pilsētas vizītkartēm. Auklas veļas žāvēšanai izvilktas no sienas līdz sienai, no balkona līdz balkonam; pilsētas viesiem iespējams apskatīt pat Palermo iedzīvotāju apakšveļas kolekciju. Ja nav iespējas izvilkt veļas auklas, žāvētājs tiek vienkārši nolikts uz ielas. Pat pilsētas centrā.
Ieskaties acīs astoņkājim
Mēdz teikt – lai pilsētu iepazītu vislabāk, jāredz tās tirgus. Palermo tirgus jāredz pilnīgi noteikti. Viens no lielākajiem pilsētas tirgiem atrodas vecpilsētā. To var dzirdēt un saost jau pa gabalu. Dzirdēt tāpēc, ka tirgotāji skaļi, pat kliegšus, slavē savu preci un izkliedz cenas. Saost tāpēc, ka daudz tiek tirgotas svaigas zivis un dažādi jūras mošķi. Piemēram, astoņkājis ar visām kājām un acīm, kas stingi bolās uz pircējiem. Nopirkt te var visu iespējamo – sākot no ģērētu aitu galvām, kas izkārtas pie skārņiem, un beidzot ar dejojošu multfilmas “Hello Kitty” galveno varoni.
Ļoti gardi un lēti ir augļi. Mandarīni nopērkami pat par 49 eirocentiem kilogramā.
Turpat tirgū var baudīt “hotdogu” sicīliešu gaumē. Svaigā baltmaizē ielikta tikko cepta zivs. Neizsakāmi gardi! Palermo vispār ir vieta, kur ēst, jo ēdiens ir ļoti garšīgs. Man vislabāk garšo sicīliešu saldie ēdieni. Saldējums, “panna cotta”, smilšu mīklas groziņi ar pistāciju vai zemeņu krēmu un kaneloni – kraukšķīgs cepums, pildīts ar masu, kas līdzinās biezpienam ar putukrējumu, un pārkaisīts ar putukrējumu. Mmmmm!
Jau atceļā sevi uzslavēšu par to, ka iepirkos tirgū un vietējos gardumus neiegādājos lidostā. Klasiskais itāļu liķieris limončello, par ko lidostā prasīja 18 eiro, tirgū maksāja divreiz lētāk. Oregano garšvielu maisiņš, par ko tirgū samaksāju vienu eiro, lidostā maksāja piecus eiro. Daudz dārgāki arī saulē kaltētie tomāti, kas tirgū bija nopērkami par astoņiem līdz desmit eiro kilogramā.
Toties lidostā var iepirkties ar glanci un tīrākā vidē. Palermo netīrība visvairāk jūtama tieši tirgus apkārtnē. Kaut naktī pilsētu pierūcina atkritumu savācēju automašīnas, no rīta jau atkal drazu konteineri ir pilni ar kaudzi. Vējš mēslus izvazā pa visu apkārtni.
Mafija esot inteliģenta
Sicīlija daudziem asociējas ar mafiju. Visi vietējie iedzīvotāji, ar kuriem runājām par mafiju, par šo tēmu izteicās kā par kaut ko pašsaprotamu un neizbēgamu. Turklāt runāja ar cieņu. Tūristiem no mafijas neesot ko baidīties, jo mafijai neko no tūristiem nevajagot. Mafija ir inteliģenta organizācija, tie nav nekādi gangsteri, kas katru apdraud. Turklāt, pateicoties mafijai, Palermo iedzīvotāji un viesi joprojām var baudīt izrādes grandiozajā “Massimo” teātrī, kas tika izpostīts vienā no kārtējām spēcīgajām zemestrīcēm, kas piemeklējušas šo reģionu. Teātris ticis atjaunots par mafijas naudu.
Netālu no Palermo atrodas tūristu ļoti iecienīta mazpilsēta Čefalu, kur tikāmies ar vietējiem jauniešu aktīvistiem. Kad viņiem jautājām par mafijas ietekmi pilsētā, vispirms bija diezgan gara klusuma pauze, kuras laikā sicīlieši saspringti smaidīja, bet pēc tam galvenais runasvīrs atbildēja, ka Sicīlijā kopumā mafijas ietekme gan esot liela, taču ne Cefalu, jo te taču ir daudz tūristu. Netapa gan skaidrs, kāpēc gan mafiju lai neinteresētu nauda, ko pilsētā atstāj šie tūristu pūļi.
Uzziņa Kā nokļūt Palermo Tiešo lidojumu no Rīgas uz Palermo nav. Ar lēto aviosabiedrību “Ryanair” iespējams aizlidot līdz Milānai Bergamo, no kurienes ir reisi uz Palermo. Februārī būtu iespējams aizlidot par 54 latiem. Cik maksā uzturēšanās Palermo Apartamentu vai viesnīcu cenas pilsētas centrā – no 40 eiro. Kafija – no 1 eiro. Picas šķēle – no 2 eiro. Uzkodas un glāze vīna krodziņā pilsētas centrā – 12 eiro. Ieeja Karaļa pils muzejā – 8 eiro. Vairāk informācijas www.visitpalermo.it |