Talsiniece Velta Blūmentāle – precīzākā vēlēšanu prognozētāja “LA” konkursā 1
Īsi pirms 12. Saeimas vēlēšanām lasītājus aicinājām prognozēt, kuras no 13 partijām iekļūs Saeimā un cik deputātu vietas katra no tām iegūs. Konkursā piedalījās 57 gaišreģi.
Apkopojot rezultātus, izrādījās, ka neviens pilnīgi precīzi vēlēšanu iznākumu nav atminējis. Gandrīz visi kā uzvarētājus bija nosaukuši četras partijas – “Vienotību”, “Saskaņu”, Nacionālo apvienību un ZZS. Daži gaišreģi šim četriniekam piepulcēja vai nu Latvijas Reģionu apvienību, vai Ingunas Sudrabas partiju “No sirds Latvijai”, vai vēl kādu citu, kas nepārvarēja piecu procentu barjeru. Arī deputātu vietu sadalījums katram bija ļoti atšķirīgs. Bija lasītāji, kas “Saskaņai” atvēlēja 39 vietas parlamentā, bet bija, kas 28 vietas piešķīra Nacionālās apvienības deputātiem.
Tikai vienai gaišreģei paveicās vairāk nekā citiem. Velta Blūmentāle no Talsiem precīzi nosauca Saeimā iekļuvušās partijas un atminēja, ka no “Vienotības” parlamentā iekļūs 23, bet no Nacionālās apvienības – 17 deputātu kandidāti. Nedaudz kļūdījās, nosaucot pārējo partiju iegūto mandātu skaitu. Gaišreģu konkursa uzvarētājai – solītā balva no “LA” izdevniecības: Alfrēda Bērziņa grāmata “Labie gadi. Pirms un pēc 15. maija”.
Kaut Veltai Blūmentālei ir 83 gadi, viņa cītīgi interesējas par politiku. Tikpat kā neskatās TV seriālus, bet politiskos raidījumus gan. Arī krievu kanālu “Doždj”,” ko atzīst par vienu no vērtīgākajiem sniegtās informācijas ziņā.
– Kā izdevās tik precīzi atminēt Saeimā iekļuvušās partijas?
V. Blūmentāle: – Savu prognozi uzrakstīju pēdējā brīdī un bez lielas prātošanas. Paļāvos uz intuīciju un savu pieredzi. Bet dažas lietas nav izprotamas. Piemēram, komponista Imanta Kalniņa apgalvojums, ka Krievija nav agresorvalsts. “LA” žurnālists Ivars Bušmanis trāpīgi raksta, ka Kalniņa kungs riņķo pa citu orbītu. Tad jau lielāku cieņu pelnījis Rubiks, kas savu ādu nav mainījis.
– Kuriem politiķiem uzticaties?
– Vēlēšanās balsoju par Nacionālo apvienību, kas vienīgā prasa pārtraukt uzturēšanās atļauju tirgošanu. Domāju, ka tādēļ “Vienotība”, kas tās aizstāvēja, zaudēja daudzas patriotiski noskaņotu vēlētāju balsis. Man patika arī Boriss Jeļcins, Krievijas pirmais prezidents. Viņš ir īsts sibīrietis. Sibīriešus pazīstu pēc viņu rakstura, jo 1941. gadā mūsu ģimeni izsūtīja uz Sibīriju, tad vēl tālāk uz Galējiem Ziemeļiem. Tur pavadīju 15 gadus.
– Esat ilggadēja “LA” lasītāja. Kas piesaista laikrakstam?
– Lasu no viena vāka līdz otram. Ja gadās braukt uz Rīgu, autobusā divu stundu laikā izlasu pilnīgi visu. Patīk Voldemāra Krustiņa, Andas Līces, Franka Gordona raksti, arī lasītāju viedokļi pēdējā lappusē. Un kā var neizlasīt Egila Līcīša feļetonus! Tie ir kā laba atslodze ikdienā. Bet abiem karikatūristiem – Ošam un Šļūkam – es dotu balvas – tik asprātīgi ir viņu darbi!
– Kā vadāt savas dienas, būdama pensionāre?
– Es gan saku – esmu pašnodarbinātā. Apsaimniekoju ģimenes īpašumu, ko atguvām pēc daudzu gadu cīņas ar birokrātiju un ļaunprātīgi garumā vilktu tiesvedību.
– Kas sagādā prieku, gandarījumu?
– Visi esam lieli grāmatu cienītāji. Man patīk arī strādāt dārzā. Tiklīdz plaukstas pieskaras zemei, stress kā ar roku atņemts. Patīkams pienākums ir atbalstīt mazmeitas studentes. Kopā ar viņām arī es joprojām mācos!