Atkarīgās sievietes: ASV populāri “mammīšu dzērieni”, pieskatot bērnus, bet Latvijā dāmas ik vakaru izdzer pāris vīna pudeles 52
“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Vairāk nekā puse jeb 55% iedzīvotāju atzinuši, ka ikdienā mēdz pārsniegt pieļaujamās alkohola normas, savukārt 7% norāda jau uz regulāru un pārmērīgu alkohola lietošanu. Tā liecina “Mana aptieka & Apotheka Veselības indeksa” aptauja, kas tapusi sadarbībā ar pētījumu centru SKDS.
Saskaņā ar pētījuma rezultātiem gada laikā vērojams no alkohola atkarīgo pieaugums – 13% aptaujāto vīriešu (iepriekš – 9%) paši atzinuši regulāru un pārmērīgu alkohola lietošanu ikdienā. No aptaujātajām sievietēm to atzinušas 2%.
Speciālisti atgādina, ka Latvija Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) valstu vidū izceļas ar visaugstāko alkohola patēriņu uz vienu iedzīvotāju.
Kā norāda veselības centra “Vivendi” narkoloģe Ilze Maksima, sievietēm ir citāda vielmaiņa nekā vīriešiem, tādējādi veicinot ātrāku atkarības iestāšanos un smagākas sekas.
“Tā jau ir kļuvusi par manas prakses ikdienu, kad jaunas sievietes nāk un sūdzas par to, ka praktiski katru dienu izdzer pa vienai vai divām vīna pudelēm, nevarot to kontrolēt, un tādējādi sāk ciest visas dzīves jomas. Visbiežāk gan palīdzība tiek meklēta tikai tad, kad jau ir noticis kas traģisks, tāpēc ieteicams laikus skaitīt alkohola devas un uzdot sev jautājumu, kas dzīvē nav labi, vai tiešām alkohols ir vienīgais, kas palīdz,” narkoloģes I. Maksimas stāstīto citē “Apotheka” Komunikācijas daļas vadītāja Agnese Grīnberga.
ASV šobrīd popularitāti ieguvusi tā saucamā “mommy juice” kultūra, ko latviski varētu saukt par “mammas dzērienu”, kas ir alkoholisko dzērienu lietošana bērnu pieskatīšanas laikā.
Mammām tā visbiežāk ir vīna glāze vai pudele, ko atpazīst arī bērns, un dēvē to par “mammas dzērienu”.
Kā norāda narkoloģe, tad tas ir mēģinājums normalizēt sieviešu dzeršanu – īstermiņa ieguvumi šim paradumam saistās ar mazāku kaunu, pat tādu kā joku, taču kopumā tas stāsta par sievietes emocionālām vai attiecību problēmām, nespējot rast cita veida palīdzību.
Vēl viena liela problēma, par kuru gan publiski runā retāk, ir līdzatkarība. Tā uztur atkarību, jo cilvēks ļauj citas personas uzvedībai ietekmēt sevi. Īpaši satraucoši tas ir ģimenēs, kurās aug bērni – tas viņos rada kaunu, vainas sajūtu, bailes, kas savukārt nereti noved pie zema pašvērtējuma, jo vecāki ir pārmēru aizņemti ar dzeršanu, nevis audzināšanu.
“Visbiežāk ģimenēs, kur dzer vīrietis, sieva diezgan ilgi cieš no līdzatkarības, mēģinot ar visām problēmām galā tikt pati. Savukārt ģimenēs, kurās dzer sieva, vīri nav tik pacietīgi un retāk iesaistās līdzatkarīgās attiecībās. Taču joprojām satraucošākais ir bērni, jo šādas ģimenes ir disfunkcionālas un rada traģēdijas iespējamību nākamajās paaudzēs,” piebilst I. Maksima.