Foto – Shutterstock

Paklāju tīrīšanas metodes 0

Lai gan mīkstie grīdas segumi un paklāji dzīvokļos un privātmājās mūsdienās kļuvuši mazāk populāri, to tīrīšanai pieejams plašs līdzekļu un mehānismu klāsts. Kā orientēties piedāvājumā un tīrot nesabojāt izstrādājumu?

Reklāma
Reklāma

Putekļsūcējs un putas

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

SIA “Pireka” pārdošanas menedžere Antra Ropāja stāsta, ka svarīgi zināt grīdas seguma sastāvu. Pērkot jāprasa ražotāja informācija un kopšanas instrukcija, lai zinātu, ar kurām vielām drīkst darboties. Tāpat ieteicams saglabāt seguma atgriezumus, jo ar tiem varēs testēt tīrīšanas līdzekļus.

Veselībai un videi draudzīgi ir segumi no dabiskām šķiedrām, taču tie ir grūtāk kopjami. Sintētiskie segumi parasti ir izturīgāki, vieglāk kopjami, toties vada statisko elektrību. Ja mājoklī daudz metāla priekšmetu un detaļu, plastikāta, stikla galdiņi un citas lietas, kas elektrizējas, jāpadomā, vai vajadzīgs arī sintētiskais grīdas segums. Telpās, kur daudz sintētisku materiālu, uzkrājas statiskā elektrība, un tad dators vai mēbeļu metāla rokturi mēdz sist pa pirkstiem. Videi un cilvēkam visdraudzīgākie ir dabiskie materiāli – koka grīdas un mēbeles, vilnas, kokvilnas un lina tekstilijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzkopšanas uzņēmuma “SOL Latvia” pakalpojumu daļas vadītāja Iveta Labarēvica stāsta, ka mīksto grīdas segumu un paklāju tīrīšanu var iedalīt trijos posmos.

Ikdienas jeb virspusējā tīrīšana. Izsūcot ar putekļsūcēju, iztīra virspusē esošos, ar aci saskatāmos gružus un mazliet savāc netīrumus starp mīkstā seguma šķiedrām. Grīdu izsūc vispirms vienā virzienā, pēc tam brauc otrreiz šķērsām, lai paklāja šķiedras pavērtos. Jāstrādā lēni, jo tad putekļsūcējs paņem vairāk netīrumu. Ja paklājs ir biezāks vai pa to intensīvi staigā, nepieciešams jaudīgs agregāts. Segumiem ar garāku šķiedru ļoti labs ir putekļsūcējs ar rotējošu birsti.

Vidējā tīrīšanas posmā izmanto putas. Tās izņem netīrumus no paklāja vidējā slāņa, kā arī likvidē traipus, ja vien tie nav iestāvējušies. Paklāju nopūš ar putu aerosolu. Lētāks risinājums ir Vanish šampūns paklāju tīrīšanai vai Kastanis vilnas un sintētisko izstrādājumu mazgāšanai. Ūdenī ielej nedaudz līdzekļa, sakuļ putas un ar vidēji stingru birsti uzklāj uz paklāja. Kamēr tās žūst, pa segumu nedrīkst staigāt. Sakalstot putas kristalizējas, un pie tām pielīp netīrumi. Kad paklājs izžuvis, to izsūc ar putekļsūcēju.

Ģenerāltīrīšanu veic ar mazgājamo putekļsūcēju vai viendiska mašīnu. Pašķirot mīkstā grīdas seguma vai paklāja šķiedras, redzam apakšā sakrājušos netīrumus, ko ne parastais putekļsūcējs, ne putas nespēj izņemt. Taču pēc dziļās tīrīšanas mīkstais segums izskatīsies kā jauns.

Mazgājamais putekļsūcējs

Antra Ropāja uzskata, ka vismaz reizi sezonā paklāju ieteicams iztīrīt ar mazgājamo putekļsūcēju. Ja pašiem tāda nav, var iznomāt aptuveni par 25 eiro diennaktī. Lai izvēlētos vispiemērotāko, jāzina, kāds materiāls izmantots.

Ja ikdienā lietoti ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi, strādājot ar mazgājamo putekļsūcēju, var iztikt tikai ar siltu ūdeni. Toties, ja tīrīšanas līdzekļi nav izmantoti, putekļsūcējā var ieliet paklājiem un mīkstajiem segumiem domātu šampūnu. Profesionāļi liek lietā, piemēram, firmas “Evans” šampūnu Extract (5 l kanniņa koncentrāta maksā 16,84 eiro) vai firmas “Ecolab” šampūnu Super Duo (10 l kanniņa maksā 51,10 eiro).
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.