Foto – Shutterstock

Pakavs, pīlādzis vai svētbilde – 30% iedzīvotāju mājokli aizsargā ar talismanu 0

Trešā daļa jeb 30% Latvijas iedzīvotāju mājokļa aizsargāšanā paļaujas uz rituāliem un talismaniem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
15 lietas, no kurām jāatbrīvojas līdz Jaunajam gadam
“Es tevi gaidu! Kur tu esi?” Miljardieris ierodas uz divkauju pie veikala “Lidl”, uz kuru viņu izsaucis nepamierināts klients
Krievijas militārajās bāzēs pie robežām ar Baltijas valstīm un Poliju notiek aktīva rosība. Ko satelītattēlos pamanījuši igauņi?
Lasīt citas ziņas

Latvijas iedzīvotāji savu mājokli no negaidītiem notikumiem vai apstākļiem pasargā, ievērojot dažādus drošības pasākumus. Liela daļa savu mitekli ir apdrošinājuši, tāpat arī mājās tur kādu talismanu vai ir veikuši nosacītus “drošības rituālus”.

Mājas aizsargfunkciju pildošs talismans ir 41% Latvijas iedzīvotāju, bet šāda talismana nav 52% aptaujāto. Salīdzinoši biežāk mājokļa talismans ir iedzīvotājiem, kuri dzīvo privātmājā. Talismanus mājā visbiežāk tur daiļā dzimuma pārstāves, taču vismazāk tādu ir Rīgas iedzīvotājiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iedzīvotāji kā mājas aizargfunkciju pildošus talismanus visbiežāk izvēlas dažādus augus, reliģiskus talismanus, kā arī cita veida talismanus.

Iecienītākie talismani Latvijas iedzīvotājiem ir pakavs, pīlādzis vai pīlādža zars, kā arī svētbilde vai ikona. Daļa iedzīvotāju atzīst, ka viņi veic kādu rituālu ar mērķi aizsargāt savu mājokli. Savukārt 75% iedzīvotāju norādījuši, ka viņiem nav īpašu rituālu, kurus viņi veiktu, lai aizsargātu savu mitekli.

Daļa iedzīvotāju paļaujas arī uz tautas ticējumiem. Izrādās, ka tiem visbiežāk tic kurzemnieki, piemēram, “visas nelaimes nāk pa trim”, “slaukot gružus pāri slieksnim, var atgadīties kāda ķibele ar māju vai tās iemītniekiem” un citiem.

Visvairāk aptaujāto (33%) ir daļēji vai pilnīgi pārliecināti par ticējuma “nedrīkst somu likt zemē, jo tad nebūs naudas” piepildīšanos, kamēr par citiem ticējumiem aptaujas respondenti nav tik pārliecināti.

Aptaujas dati rāda arī, ka 79% respondentu vienmēr aizslēdz durvis, izejot no mājokļa uz desmit minūtēm, kad tajā neviens cits nepaliek. 16% atzinuši, ka durvis aizslēdz tikai dažkārt, bet 5% to nedara nekad. Visbiežāk durvis īsas prombūtnes laikā neaizslēdz iedzīvotāji, kuri dzīvo privātmājās, Zemgales un Latgales reģionos vai lauku mazpilsētās, kur cilvēki it kā cits citu zina un uzticas.

Vēl aptaujas dati rāda, ka 17% Latvijas iedzīvotāju pēdējo 10 gadu laikā ir gadījies nozaudēt mājas atslēgas vismaz vienu reizi. Kopumā nozaudētu atslēgu gadījumā ārdurvju slēdzi nomaina 53% aptaujāto, kamēr pārējie 47% to nedara. Visbiežāk ārdurvju slēdzenes netiek nomainītas Kurzemē un Latgalē, kā arī privātmājās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.