Foto – la.lv

Pakavi, sirsniņas, zivis un zirgi jeb “laimīšu” tapšanas aizkulises 1

Pakavi, sirsniņas, zivis un vēl 12 dzīvnieki no ķīniešu horoskopa, visvairāk zirgi no alvas un svina sakausējuma, glīti izkārtoti spīguļo laimīšu tirgoņa grozā tirdzniecības centra “Alfa” foajē. “Tā kā nākamais būs zilā koka zirga gads, šogad laimīšu klāstā dominē un cilvēki vairāk pieprasa tieši zirdziņus,” sarunā ar portālu “LA.lv” atzīst laimīšu lējējs un tirgotājs Uldis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Laimīšu liešanas praktisko pusi noslēpumainais meistars atturas plaši komentēt, lai ideju nenoskatītu citi. Tomēr viņš atklāj, ka gadu no gada “laimītes” ar novēlējumiem pirms Ziemassvētkiem un īpaši Jaunā gada svinībām pērk vairāk – apjomi gan pieaug nebūtiski, tomēr ir ar augšupejošu tendenci. “Cilvēki ir ieinteresējušies, viņiem tā lieta patīk,” nosaka Uldis.

Sāk gatavoties trīs mēnešus iepriekš

“Alfā” un vēl vairākos tirdzniecības centros nopērkamās alvas svina sakausējuma laimītes top Rīgā – darbnīcā kādā privātmājā. Laimīšu tapšanā iesaistīti arī daļa ģimenes locekļu, un gatavošanās laimīšu liešanai sākas trīs četrus mēnešus pirms Ziemassvētkiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laimītes top īpašās formiņās, taču to, kā tajās iedabū mazo papīra gabaliņu ar īso novēlējumu, laimes lējējs patur pie sevis. Tā kā ģimene ir lieli literatūras cienītāji, novēlējumu atrašana īpašas problēmas nesagādā.

“Mēs visi ģimenē esam lieli grāmatu lasītāji. Novēlējumus meklējam ne tikai grāmatās, bet arī internetā. Izmantojam aforismus, gudru cilvēku izteicienus (..) Tad mēs visi sanākam kopā, pārlasām novēlējumus un spriežam, vai tie der laimītēm vai nē. Kāpēc dažiem nepatīk tie novēlējumi? Tāpēc, ka tie ir vispārīgi. Taču trīsgadīgam bērnam nevar novēlēt: tu nākamgad iestūrēsi laulības ostā. Domāts, lai laimīte der jebkuram cilvēkam un jebkurā gadījumā,” skaidro meistars un norāda, ka katrs laimītē uzieto novēlējumu sapratīs pa savam, taču katrs dabūs tādu, kādu būs pelnījis.

Aizdomas par vēršanos pret padomju varu

Laimes lējējs klāsta, ka novēlējumus laimītēs cenšas mainīt atbilstoši laika garam, un tajās diezin vai atradīs tādus pašus tekstus, kādi izmantoti, piemēram, Padomju Savienības laikos, kad uzsākts bizness.

“Laimīšu” liešanas un pārdošanas rūpalu Latvijas uzņēmējdarbībā var uzskatīt par veterānu – bizness sākts 1982.gadā, kad šo nodarbi rosināja sākt Ulda draugs – sportists-riteņbraucējs, kurš tagad jau ir aizsaulē. “Viņam bija dažas formiņas, un viņš man piedāvāja piedalīties šajā, var teikt, tāda nedaudz afērā. “Tā kā esmu pēc profesijas atslēdznieks, zināšanas un prakse man bija. (..) Gribējās paskatīties, kā cilvēki uz to reaģēs, un piekritu.”

Uldis klāsta, ka biznesa pirmsākumos bijušas tikai dažas laimīšu formiņas, kuru klāsts laika gaitā pakāpeniski paplašināts. “Mēs neradījām laimītes kā tādas, un laimes liešana arī nav mūsu izgudrota, bet izdomājām tās gada horoskopu zīmes. Lai katram būtu interesanti, uztaisījām laimīšu formiņas ar visiem 12 gada horoskopa zīmju dzīvniekiem,” atklāj meistars, norādot, ka līdztekus šīm 12 formiņām bija arī sirsniņa – mīlestības simbols, kā arī pakavs – veiksmes – un zivs – naudas simbols.

Reklāma
Reklāma

Padomju gados gan uz laimīšu rūpalu sākotnēji raudzījās ar lielām aizdomām. “Baidījās, ka laimītēs būs propaganda. Miliči šad tad noķēra, tad taisīja vaļā tās laimītes un lasīja novēlējumus. Kad redzēja, ka viss tur ir forši un nav nekas no propagandas pret padomju varu, tad jau varēja saņemt atļauju laimīšu tirgošanai ielās,” klāsta meistars. “Īsti nopelnīt ar to nevarēja, tas vairāk bija tāds entuziasms – mums patika un pircējiem tāpat,” viņš piebilst.

Mazāk naudu, vairāk veiksmi

Uldis atklāj, ka arī šobrīd laimīšu rūpals dižu peļņu nenes, tā ir kā papildu nodarbe līdztekus pamatdarbam. “Ja mēs daudz pelnītu, būtu arī vērā ņemami konkurenti. Taču īstu konkurentu mums nav, jo tas nav tik liels bizness – ja būtu lielāks, tad arī nopietni konkurenti uzrastos. Ierobežo mazais tirgus – cilvēku Latvijā kļūst mazāk, daudzi ir izbraukuši,” klāsta uzņēmējs, kurš gan neatklāj laimīšu pārdošanas apjomus, lai nepalīdzētu potenciālajiem konkurentiem.

Meistars vien norāda, ka pārdodamo laimīšu apjoms gadu no gada nedaudz pieaug. Laimītes ir iecienījuši Rīgā dzīvojošie – ne tikai latvieši, bet arī Latvijā dzīvojošie citu tautību cilvēki. “Maz pērk reģionos ārpus Rīgas. Piemēram, pagājušajā gadā aizvedām pārdošanai vienā veikalā Bauskā – tur laimītes neizpārdeva un palika pāri.”

Taujāts, kādu formu laimītes pircēji pērk visvairāk, pārdevējs atklāj, ka vienmēr pieprasītākā ir nākamā gada horoskopa zīmes laimīte. 2014.gads pēc ķīniešu horoskopa ir Zirga gads, tāpēc vairāk izgatavotas šī dzīvnieka formas laimītes, kas pat ir divu veidu.

“Ja kāds grib uzdāvināt laimīti, ne katrs zina, kurā gadā apdāvināmais dzimis. Tad tiek izvēlēts zelta vidusceļš – pirkta nākamā gada horoskopa dzīvnieka laimīte,” atzīst Uldis. Nākamais pirktākais ir pakavs – veiksmei, bet jaunieši labprātāk izvēlas sirsniņas. “Zivis – tās nav tik ejošas. Cilvēki Latvijā uz naudu tomēr nav tik traki. Laime, veiksme un mīlestība ir svarīgāka.”

Tradīcija nāk no Senās Grieķijas

Laimes liešana kā nākotnes zīlēšanas veids bija pazīstama jau Senajā Grieķijā. Parasti izkausētu svinu, alvu vai lētākus to sakausējumus lēja ūdenī un, pētot, kādu formu izveidojis sastingušais metāls, mēģināja paredzēt gaidāmos notikumus.

No Grieķijas laimes liešanas tradīcija aizceļoja pa visu Eiropu līdz pat Ziemeļvalstīm, kur tā ir viena no populārākajā Jaungada tradīcijām arī mūsdienās.

Interesanti, ka laimes lējēji ne tikai tulko izlietās metāla formas, bet arī groza iegūto “laimīti” sveces gaismā tā, lai uz sienas veidotos dažādas ēnas, kuru veidolu tad arī mēģina uzminēt.

Somijā līdzīgi kā Latvijā pakava formas laimītes bieži pārdod pirmssvētku tirdziņos. Tieši somi reģistrējuši pasaules rekordu laimīšu liešanā – Lovīsas pilsētas ugunsdzēsēji šim mērķim pirms pāris gadiem izmantoja 41 kilogramu smagu pakavu.

Izlieto laimīšu formas bieži tulko ne tikai burtiski, bet arī simboliski – burbuļainu virsmu saista ar naudu, bet trauslu, ieplīsušu formu – ar neveiksmi. Kuģi pareģo ceļojumus, atslēgas – virzīšanos augšup pa karjeras kāpnēm, bet groziņš – labu sēņu gadu. Savukārt, ja izlietā laimīte izskatās pēc zirga, zīlētājs jaunajā gadā tikšot pie jauna auto!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.