Par cālīšiem un vistiņām tiek rūpīgi gādāts 1

Process, kā tiek perētas olas un kā no tām izšķiļas cālēni, ir ļoti interesants, un man bija prieks to visu vērot un izpētīt. Oliņas, kuras paredzētas perināšanai, lai izšķiltos cālēni, tiek ieliktas inkubatorā, jo pašas vistiņas tās neperina. Diemžēl, attīstot paipalu vistu šķirnes, vistiņām ir pazudis perināšanas instinkts, viņas nezina, ka ir jāsēž uz olām. Inkubatorā oliņas “perinās” 17-18 dienas, un pāris reizes dienā tās tiek apgrieztas. Katru dienu apmēram 160 oliņas, kuras ir gatavas šķelties, tiek novietotas tā sauktajā “dzemdību namā”, un no tām izšķiļas apmēram 120 cālīši. Tas gan ir kaut kas, ko pavērot, – acu priekšā no čaumalas izlien mazi cālīši. Tie salīdzinājumā ar čaumalu, no kurām izšķīlušies, izskatās ļoti lieli, jo, tiekot ārā, uzreiz izstiepjas pilnā garumā. Man pašai bija tas prieks turēt rokās nupat kā izšķīlušos cālīšus. Fantastiska sajūta turēt rokās šo jauno dzīvībiņu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

No “dzemdību nama” jaunie cālīši tiek aiznesti uz “bērnudārzu”, kur tie dzīvo 30 dienas un tiek baroti ar īpašu barību. Pēc tam cālīši nonāk kūtī un apmēram pēc mēneša jau sāk dēt. Dējēju kūts ir piecos stāvos, un viss iekārtojums atbilst Eiropas Savienības noteikumiem. Vistiņas dēj gadu – visu diennakti, bet aktīvāk tieši naktī, iespējams, bauda klusumu. Vistiņas ir diezgan cimperlīgas, un pat lieki trokšņi un svešu cilvēku klātbūtne ietekmē dēšanu. Es dabūju savākt oliņas, un ceru, ka vistiņas nesabaidīju, un tās varēji turpināt dēt oliņas kā ieradušas.

Lai paipalas būtu priecīgas, tām visu laiku ir jābūt siltumā, jo tās necieš krasas temperatūras maiņas. Līdz 25 dienu vecumam paipalu cāļiem visu diennakti ir vajadzīgs apgaismojums, un tiem ir jāatrodas zem sildāmajām lampām. Temperatūras uzmanīšana kūtī, inkubatoros, “dzemdību namā un “bērnu dārzā” un tās noturēšana stabilā līmenī tiek nodrošināta elektroniski. Ļoti svarīgs ir arī cālīšu uzturs, viņi jau no pirmajām dienām saņem pilnvērtīgu un labu barību – spēkbarību. Dēšanas mēnešos paipalas baro ar “Tukuma straume” ražoto spēkbarību granulas formā. Spēkbarību var papildināt ar dārzeņiem – burkāniem, kāpostiem, sīpoliem un arī ķirbjiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.