Dilles un baziliks, pirmie tomāti un gurķi – kā tos visilgāk saglabāt smaržīgus, sulīgus un kraukšķīgus? 5
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Dilles un baziliks, pirmie tomāti un gurķi no pašu siltumnīcas – kā tos visilgāk saglabāt smaržīgus, sulīgus un kraukšķīgus? Dažiem glābiņš būs ledusskapī, dažiem no tā jāturas pa gabalu.
Zaļumu un svaigu dārzeņu glabāšanā liela pieredze ir zemnieku saimniecības “Zutiņi” saimniecei Rūtai Beirotei.
“Zutiņos” saimnieko ar bioloģiskām metodēm, tādēļ arī audzēšanas, ražas vākšanas un glabāšanas paņēmieni ir eko. Ģimenē visi ir lieli zaļumu ēdāji. Tas ir gan gards prieks, gan svarīgs darbs, jo visi augi vispirms tiek testēti uz pašu galda.
Zaļumi ar saknēm izturīgākie
Tā kā zaļumu podus un kastes regulāri apgriež, tad to skatu var uzlabot, piestādot blakus kādu košu vasaras puķi. Saimniece uzsver, ka daudzi garšaugi ir tik skaisti (lapas, augums, aromāts), ka pašus var audzēt puķudobēs.
Piemēram, pēdējā laika modes augu mangoldu. Tā vērtīgā īpašība – lapas var lietot visu vasaru.
Ja nav ne dārza, ne balkona, garšaugus var audzēt arī dzīvoklī podiņos uz palodzes. Tiem nebūs tik sprauns un glīts izskats, kā ārā augušajiem, taču garša būs. Šādi labi var audzēt baziliku, lokus, timiānu, pētersīļus u. c.
Taču pat visskaistākos zaļumus traukā regulāri apgriež, lai tie saglabātu formu, nepāraugtu un veidotu jaunus dzinumus. Ja tik daudz salātiem nevajag, tos var sasaldēt, sakaltēt vai sasālīt.
Visi zaļumi kopā ledusskapī
Pērkot zaļumus, rēķinās, ka tie apēdami triju dienu laikā.
Spinātus, salātus, lociņus un dilles glabā ledusskapī dārzeņu nodalījumā, apsedzot ar dvielīti. Nekādos mitros papīros tīt nevajag, jo tas veicina pūšanu, sevišķi salāti strauji kļūs jēli.
Nogrieztās diļļu, loku un seleriju buntītes visilgāk ir svaigas, ja tās ieliek glāzē ar ūdeni un ievieto ledusskapī.
Ledusskapī var ielikt arī zaļumus ar visu podiņu. Ja salāti dobē draud pāraugt, tos izrauj ar visu sakni un saliek ledusskapī.
Tomāti un gurķi – atsevišķi
Vasaras vidū sākas gurķu un tomātu laiks. Gurķus saimniecībā tūliņ pēc novākšanas saliek plastmasas maisos un novieto dzesētavā.
Mājsaimniecībā – ledusskapī. Tur tie kļūst gardi kraukšķīgi. Vēsumā tos labāk paturēt arī pirms konservēšanas, nevis mērcēt ūdenī.
Ja tomātus vēlas paglabāt konservēšanai vai gaspačo zupas gatavošanai, tad gan var likt ledusskapī.
Pērkot importa tomātus veikalā, tas nav tik svarīgi, jo tie jau ledusskapi pazīst – vēsumā tie atceļojuši un vēsos plauktos pircēju sagaidījuši.
Dārza svētkos galdu ieteicams klāt paēnā, lai zaļumi un dārzeņi strauji nezaudē skatu. Sagriezti tomāti un gurķi ir glīti ilgu laiku, ja tiem neuzber sāli.
Ja paredzēti salāti, tad visus svaigumus sagriež bļodā, taču mērci nelej virsū, bet novieto blakus un katrs uzlej savai porcijai.
Zemenes ēd un neglabā
Pārejas periodā no Grieķijā un Spānijā augušajām zemenēm uz Latvijā, Polijā vai Lietuvā audzētajām daudziem ir netīkami pārsteigumi.
Saulaino zemju “meitas” nedēļu glabājas svaigas, bet vietējās uz galda nestāvēs ilgāk par divām dienām.
Ja odziņas vēlas paglabāt, tās var ievietot ledusskapī, taču gardums un smarža mazināsies.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu