Pagrabā sūcas ūdens 0
“Mājas pagrabā pa stūriem pavasaros un reizēm arī lietainā laikā sūcas ūdens. Ko darīt? Māja uzbūvēta padomju laikos, zemā vietā. Kādus hidroizolācijas materiālus varētu izmantot?” Valija Talsos
Konsultēja tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš.
Pagrabs vienmēr ir sauss, ja tam grīda atrodas virs gruntsūdens augstākā līmeņa. Ja dziļāk, problēmas ir neizbēgamas.
Protams, pagrabu var izveidot tikpat ūdensizturīgu kā baseinu, bet tas izmaksā dārgi un neder ilgi. Veidojot hidroizolāciju, vienmēr jārēķinās, ka zeme apakšā staigās, pagrabs kustēsies un ātrāk vai vēlāk radīsies mazas mikrospraudziņas, pa kurām labprāt iesūksies ūdens.
Ja ūdens nāk pa uzbūvēta puspagraba sienām, tās var drenēt no ārpuses. Tas ir dārgs pasākums, kura laikā toties iespējams uzklāt arī nelielu siltumizolācijas kārtu. Vispirms atrok zemi ap mājas pamatiem. Tad sienu notīra un pie tās ar līmjavu pielīmē putuplasta plāksnes. Plāksnes, kas atrodas zemē, noklāj ar bituma mastiku, tās, kas virs zemes, aplīmē ar sietu, ja siltinājuma kārta izvirzās virs sienu līmeņa. Apakšā nober šķembas, uz tām – rupjo granti. Vislabāk, ja iespējams izveidot drenāžu uz kādu zemāku vietu. Ja ne, var vienā stūrī izrakt aku, no kuras ūdeni kritiskās situācijās izsūknēt, bet tas ir dārgs un mazrezultatīvs pasākums.
Ja pagraba grīda ir zemāka par gruntsūdens līmeni, mitrums tur tik un tā pavasaros atradīs ceļu, tādēļ telpā, viegli pieejamā vietā, tas varētu būt vidus, vēlams izveidot ar režģotu vāku segtu padziļinājumu – šahtu, kurā ūdenim sakrāties. Pagraba grīdai tad jābūt ar vieglu slīpumu, lai viss ātri notecētu un nekrātos. No šahtas ūdeni var iznest ar spaini vai izsūknēt ar mazu elektrisko sūknīti.
Vislabākais risinājums ir savācējšahtā stacionāri ievietot mazu elektrisko sūknīti ar pludiņu. Tikko ūdens līmenis paaugstinās, sūknītis ieslēdzas un ūdeni izsūknē. Elektroinstalācijas darbus jāveic sertificētam elektriķim.
Mitram pagrabam svarīga ir vēdināšana. To nodrošina 10 x 10 cm skurstenis, kurš paceļas virs jumta vismaz par 100 – 150 cm. Vēdināšanas cauruli var izvadīt arī ārpus sienas. Gaisa savācējatveri iesaka novietot sānos pie ieejas 35 cm virs grīdas. Tad ventilācijas skurstenis netraucē pārvietošanos, nesavāc silto gaisu un velti nedzesē pagrabu, toties liek aizplūst apakšas netīrajam, mitrajam gaisam. Skursteņa atveri aprīko ar šīberi, kuru aizver aukstā laikā. Kad rudenī strauji kļūst auksts, caurumu ātri aiztaisa kaut vai ar vecu zvērādas cepuri. Ap 20 m2 lielam pagrabam nepieciešams viens ventilācijas skurstenis, 40 m2 jau ierīko divus.
Mitra pagraba dezinfekcijai, pelējuma smakas likvidēšanai un kaitēkļu aizbaidīšanai palīdz sena tautas metode: rudenī pagrabā ienes metāla vanniņu ar kvēlojošām oglēm, uz kurām bagātīgi uzbērti kadiķa zariņi, un atstāj pa nakti. Pēc šīs izkvēpināšanas telpā ļoti ilgi ir patīkams aromāts. Krāsojot pagrabu, pārbaudīta vērtība ir parastais kaļķis. Der arī mitrumizturīgas, elpojošas fasādes krāsas ar antiseptisku piedevu.