Pagalmā pēkšņi aizdegas automašīna. Kā pasargāt savu spēkratu no “sarkanā gaiļa”? 1
Kādas Pārdaugavas daudzdzīvokļu mājas pagalmā ap diviem naktī aizdegās “Mercedes-Benz” automašīna un liesmas pārmetās uz blakus stāvošo auto. “Bez Tabu” skaidro, kā pasargāt savu spēkratu no “sarkanā gaiļa”?
Autoeksperts Uģis Vītols un VUGD Rīgas reģiona pārvaldes 5. daļas komandieris Andrejs Kotovs stāsta, kā rīkoties, ja aizdegas auto, un min visbiežākos iemeslus, kāpēc deg automašīnas.
Andrejs Kotovs informē, ka katru gadu Latvijā vidēji aizdegas ap 600 automašīnu. Visvairāk automašīnu degot Rīgā un Rīgas reģionā.
Uģis Vītols brīdina, ka risks ir nepareizi uzstādītas papildu elektroierīces, kas automašīnām nav paredzētas. Aizdegšanās cēlonis var būt arī nekvalitatīvi veikts remonts, piemēram, pavirši ieskrūvēts eļļas filtrs, gar kuru sūcas eļļa un, uzpilot uz karstas izplūdes caurules, sāk gruzdēt. Arī pavirši piestiprināts motora pārsega apšuvums var uzkarst pret motoru un aizdegties. Par aizdegšanās cēloni uzskatāma arī atklātas uguns lietošana mašīnas salonā, piemēram, smēķējot.
Ja automašīnā parādās dūmi un jūtama deguma smaka, Kotovs iesaka apstāties, izslēgt dzinēju, aizvērt logus un arī durvis, lai automašīnā neiekļūtu papildu skābeklis, kas var paātrināt degšanu. Protams, jāsauc palīgi, zvanot uz 112. Ja uzliesmojums ir izcēlies zem motora pārsega, arī pats var mēģināt to apslāpēt, taču šādā gadījumā ir jābūt ārkārtīgi uzmanīgiem. Nedrīkst vērt vaļā motora pārsegu, kā arī ugunsdzēšamā viela motortelpā jāizpūš pa iespējami mazu spraugu.
Katru gadu, veicot dzēšanas darbus pirms ugunsdzēsēju glābēju ierašanās, vairāki cilvēki gūst apdegumus un citas traumas. Pirms uzsākt ugunsgrēka dzēšanu, jāizvērtē iespējamais apdraudējums. Spēcīgā karstuma un liesmu ietekmē var sprāgt transportlīdzekļa riepas un degvielas bāka, savukārt, atverot motora pārsegumu vai durvis, logus, straujš skābekļa pieplūdums ugunij var veicināt degšanu un vairākkārtīgi palielināt liesmu apjomu.
Lai izvairītos no automašīnas aizdegšanās, remonts un apkopes jāveic pie labiem, uzticamiem meistariem.
Andrejs Kotovs aicina, ja redz, ka deg auto vai cits objekts, noteikti vispirms jāpiezvana glābējiem un tikai tad var sākt filmēt un fotografēt. Bieži gadoties, ka cilvēki filmē, bet neviens nav piezvanījis 112. Labāk esat piektais vai desmitais, kas zvana, nekā neviens nepaziņo glābējiem, domājot, ka kāds cits to jau izdarījis.