Pagalmā iebrauc aprūpes centrs 0
Lauku sētā, kurā dzīvo Skrundas pensionārs Alberts Amoliņš (92), ieripo uzreiz divas automašīnas. Ar vienu atbraucis aprūpes tehniķis, lai uzstādītu drošības pogu, kas vajadzības gadījumā sirmgalvim ļautu nekavējoties izsaukt palīdzību. Otra – uz mikroautobusa “Ford” bāzes būvēts pārvietojamais mājas aprūpes birojs, izraisa īpašu interesi, jo tajā ir gan dušas kabīne ar karsto un auksto ūdeni, gan tualete, gan veļas mašīna, gāzes plītiņa un ledusskapis, gan viss nepieciešamais, lai apgrieztu matus un veiktu pedikīru. Latvijā ir tikai seši šādi auto, kas ir jaunums ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē.
“Esmu ļoti pateicīgs novada domei, kas man visu to sagādājusi. Veselība jau kļuvusi pavisam švaka, tādēļ pats uz Skrundu vairs nevaru izbraukāt,” saka sirmais vīrs. Viņš ir viens no četrdesmit novada senioriem, kuri ar sociālā dienesta nosūtījumu kopš 1. aprīļa var saņemt bezmaksas palīdzību savā dzīvesvietā.
Pirmkārt vientuļajiem un ilgdzīvotājiem
“Šoreiz laimīgā loze kritusi mums,” par projektu “Samariešu atbalsts mājās” teic Skrundas novada sociālā dienesta vadītāja Anda Vītola. Pirms vairākiem gadiem, kad Latvijas Samariešu apvienība vērsās Latvijas Pašvaldību savienībā ar sadarbības piedāvājumu, pirmā atsaucās Skrundas novada pašvaldība, izsakot gatavību iesaistīties projekta realizācijā ar savu līdzfinansējumu. Tā novads tika pie viena no sešiem oriģinālajiem Latvijā komplektētajiem aprūpes automobiļiem, kas aprīkots ar autonomās strāvas ģeneratoru, kas ļauj nodrošināt karsto ūdeni arī tālos pārbraucienos. Paredzēts, ka tuvākajā nākotnē pārvietojamais mājas aprūpes birojs apkalpos apmēram 150 seniorus 50 kilometru rādiusā ap Skrundu – arī Kuldīgas, Saldus, Aizputes novadā.
Papildus senioriem tiks piedāvātas vēl citas aprūpes iespējas, piemēram, drošības poga un guļošo transportēšana, piemēram, uz ārstniecības iestādi. Šim nolūkam izmantos īpaši pielāgotu vieglo automašīnu, kurā iespējams ievietot nestuves un invalīdu ratiņus. Šī automašīna tiks izmantota arī senioru nogādāšanai pie ārsta, uz banku vai pastu.
Novadā līdz šim nesniedza sociālās mājas aprūpes pakalpojumus. Tā vietā bija noteikts pabalsts, kuru izmaksāja sociālajam aprūpētājam par dažādu darbu veikšanu pie seniora mājās. “Taču pēdējos gados ļoti daudz veco ļaužu paliek bez pieskatīšanas. Tad vairs nevar skatīties, vai viņam ir īpašums vai apgādnieki. Palīdzība vajadzīga nekavējoties,” saka Anda Vītola. Tādēļ sociālais dienests to mājas aprūpes saņēmēju lokā, kuriem šo pakalpojumu pilnībā apmaksā pašvaldība, iekļāvis ne tikai vientuļos pensionārus un invalīdus, bet arī visus tos, kuri tāpat kā Alberts Amoliņš pārkāpuši 90 gadu slieksni.
Ļoti pieprasīta pēdu aprūpe
“Vecumā nagi bieži vien kļūst ļoti biezi, cieti. Arī kustību traucējumi neļauj tos apgriezt pašam, tādēļ vecie ļaudis vēlas izmantot pēdu aprūpes speciālista pakalpojumus,” stāsta Samariešu apvienības Skrundas nodaļas vadītāja Lolita Grīnvalde. Senioriem, it īpaši tiem, kuri dzīvo laukos, bieži vien nepieciešams arī nomazgāties dušā un izmazgāt veļu, jo mājās trūkst elementāru labierīcību, apdarīt ikdienas darbus. Lai aprūpētu novada seniorus, Skrundā darbu uzsākuši seši jauni darbinieki, no kuriem četri ir izbraukuma brigādes aprūpētāji ar sociālā darbinieka vai mediķa izglītību.
Tālākā vieta, kur šobrīd dodas pārvietojamais aprūpes birojs, no Skrundas atrodas 27 kilometru attālumā. Jābrauc uzmanīgi, lai uz izdangātajiem lauku ceļiem ar karstā un aukstā ūdens rezervēm apgādātais auto neiestigtu. Vienā no izbraukuma reizēm gan tas iegrimis dubļos, bet nepagāja ne desmit minūtes, kad netālu strādājošais traktors bija klāt un to izvilka.
Visas ziņas par senioriem, kuriem novada sociālie darbinieki izrakstījuši norīkojumu bezmaksas mājas aprūpei, šobrīd tiek ievadītas elektroniskā datu bāzē un ar globālās pozicionēšanas sistēmas palīdzību izveidots optimālais maršruts, lai nebūtu jāveic lieki pārbraucieni. To sastādot, jārēķinās ar to, ka Skrundā ir tikai viena degvielas uzpildes stacija, arī svaigo un izlietoto ūdeni nevar uzpildīt un izliet, kur pagadās.
Lolita Grīnvalde atklāj, ka vietējie iedzīvotāji viņas brigādi iesaukuši par “laimes lāčiem”, jo viņi senioru mājās ievieš tīrību un kārtību. “Vecajiem ļaudīm patīk, ka pakalpojumus pieved tieši mājās. Nesen aizbraucām pie kāda pensionāra, kurš, mūs gaidot, bija ļoti sanervozējies. Cik ļoti atvieglots viņš jutās, kad saprata, ka viņu nekur nevedīs, bet visu palīdzību sniegs tepat uz vietas,” viņa saka.
Arī Alberta Amoliņa dēls Vilis jaunos sociālos pakalpojumus vērtē ļoti atzinīgi. “Lai gan dzīvoju tepat kaimiņos, nevaru tik bieži atskriet tēvu apraudzīt, tādēļ ļoti labi, ka uzstādīta drošības poga vai tieši mājās ierodas frizieris,” viņš slavē. Pašam vecajam vīram gan vislabāk patīk pajokot ar aprūpētājām, kuras viņš mīļi sauc par savām meitenēm.
Uzziņa
Šobrīd projekts “Samariešu atbalsts mājās” darbojas Smiltenes, Balvu, Skrundas, Jelgavas un Ventspils pašvaldībās. Katrā no tām ir arī savs pārvietojamais mājas aprūpes birojs, viens – rezerves automobilis – atrodas Rīgā.
Projektā iesaistītās pašvaldības saņēmušas arī 150 drošības pogas, kas tiks izdalītas vientuļajiem senioriem.
Projektu finansē Atvērtās sabiedrības fonds (tam atvēlēti 1,8 miljoni eiro), bet līdzfinansē pašvaldības. Plānotās izmaksas vienam klientam ir 95 eiro mēnesī.