Tomass Estross, Eiropas Investīciju bankas priekšsēdētāja vietnieks.
Tomass Estross, Eiropas Investīciju bankas priekšsēdētāja vietnieks.
Publicitātes foto

Tomass Estross: Pagājusī nedēļa bija nozīmīgs brīdis Eiropas jaunākajā vēsturē 0

Tomass Estross, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Pagājusī nedēļa bija nozīmīgs brīdis Eiropas jaunākajā vēsturē, pat ja daudzi to, visticamāk, nepamanīja.

Eiropas Investīciju banka, par kuru jūs, iespējams, esat dzirdējuši saistībā ar tās finansiālo atbalstu tādiem projektiem kā “Hansamatrix”, Latvijas Universitāte vai Rīgas tramvaji, apstiprināja Viseiropas garantiju fondu 25 miljardu eiro vērtībā, lai palīdzētu uzņēmumiem visā ES pārvarēt koronavīrusa krīzes ekonomiskās sekas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sagaidāms, ka šis Eiropas garantiju fonds palīdzēs piesaistīt finansējumu līdz 200 miljardu eiro apmērā uzņēmumiem, kuriem tas visvairāk nepieciešams, ar banku, valstu attīstības veicināšanas iestāžu un citu finanšu starpnieku palīdzību.

Tas ir daļa no lielākas ES reakcijas uz ekonomisko un finansiālo kritumu, ko izraisījuši visā Eiropā īstenotie ierobežošanas pasākumi. Pārvietošanās ierobežojumiem ir bijusi būtiska ietekme uz patērētāju pieprasījumu un līdz ar to arī uz uzņēmējdarbību.

Ne tikai daudzi veikali un bāri tika slēgti, bet pasākumi ietekmēja arī ražošanu un lielo uzņēmumu piegādes ķēdes.

Un, tā kā Eiropas ekonomikas ir cieši saistītas, pat vietās, kur pasākumi nav bijuši tik stingri, to rezultātā ir notikusi postoša ekonomikas lejupslīde.

Pretēji dažiem izteikumiem un rakstiskiem komentāriem, Eiropas Savienības reakcija ir bijusi ātra un ievērojama.

Pēc tam kad smagi skartajām valstīm tika sniegta iespēja izmantot Eiropas stabilitātes mehānismu ar veselības aprūpi saistītiem izdevumiem un tika izveidots īpašs instruments (tā dēvētais pagaidu atbalsta instrumenta bezdarba riska mazināšanai ārkārtas situācijā (“SURE”) fonds) darba ņēmējiem, kuri zaudējuši ienākumus, bija arī nepieciešams palīdzēt Eiropas uzņēmumiem.

Jo īpaši tika skarti mazie un vidējie uzņēmumi, kurus bieži dēvē par Eiropas ekonomikas mugurkaulu, un tagad to atbalstam ir izveidots īpašs Viseiropas garantiju fonds, kuru nodrošina EIB un tās meitasuzņēmums – Eiropas Investīciju fonds.

Šis Eiropas garantiju fonds mobilizēs finansējumu, lai palīdzētu uzņēmumiem, kas ilgtermiņā ir dzīvotspējīgi, bet saskaras ar grūtībām pašreizējās krīzes dēļ.

Reklāma
Reklāma

Vismaz 65% no finansējuma ir paredzēti MVU, bet pārējā daļa tiek sadalīta starp finansējumu, kas paredzēts lielākiem uzņēmumiem ar 250 un vairāk darbiniekiem un sabiedrības veselības nozares organizācijām, kā arī finansējumu, kas piešķirams riska un izaugsmes kapitālam un riska parāda segšanai.

Kopumā būs pieejami dažādi rīki, lai sniegtu palīdzību dažādu veidu uzņēmumiem, kuriem tā visvairāk nepieciešama.

Eiropas Investīciju banka jau izsenis ir finansējusi stratēģiski svarīgus projektus visās ES valstīs neatkarīgi no tā, vai tas ir dzelzceļa tunelis zem Lamanša vai “Latvenergo” sadales tīkli.

Tomēr šobrīd nav nekā stratēģiski svarīgāka kā finansēt tos uzņēmumus, kas nodrošina Eiropas ekonomikas panākumus.

Pagājušajā nedēļā mēs parādījām, ka visā ES pastāv politiskā griba sadarboties un atbalstīt Eiropas uzņēmumus.

Ja katra valsts aizstāvētu tikai savu interešu šauri definēto versiju, iekšējais tirgus sabruktu un līdz ar to arī visu ES valstu labklājības pamats, kādu mēs to šodien pazīstam. Šis fonds būs ieguvums visiem eiropiešiem.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.