Pagājusi diena, kopš Latvijā iespējams noslēgt partnerību; publisko telpu plosa skarbas diskusijas par likuma mērķi 221
Līdz ar jaunā tiesību institūta – partnerības – ieviešanu Latvijā un ziņām par pirmo viendzimuma pāri, kas noslēdzis partnerību, sabiedrībā, tostarp publiskajā telpā, raisās karstas diskusijas. Ieskatāmies, kā uz šo regulējumu reaģē Latvijas iedzīvotāji, tostarp sabiedrībā zināmi ļaudis.
Politiķe Maija Armaneva no partijas “Latvija pirmajā vietā” dalījusies ar video, kurā atklāti pauž savu sašutumu un neizpratni par likuma būtību. Viņa uzsver, ka šis lēmums tika pamatots ar faktu, ka, ieviešot partnerību, divām kopā dzīvojošām omītēm tagad būs vieglāk samaksāt rēķinus, tomēr medijus pāršalc ziņa, ka pirmie, kas izmantojuši likuma grozījumus, bijuši divi jauni vīrieši ceremonijā, uz kuru ieradušies valdības pārstāvji. “Bet man joprojām interesē, kas notiks ar tām divām nabaga tantiņām, kas nevar savilkt galus kopā?” viņa uzdod retorisku jautājumu.
Šodien Latvijā seniori varēs reģistrēt savu kopdzīvi, lai atvieglotu sev dzīvi un savilktu galus kopā 👵🏼❤️👵🏼 pic.twitter.com/0ztVfy9VlF
— Maija Armaneva (@maija_armaneva) July 1, 2024
Šīs pašas partijas biedre Ramona Petraviča pauž neizpratni, kāpēc “tradicionāli orientētiem pāriem gan nav iespēja pēkšņi, piemēram, pustrijos naktī salaulāties un ministri neskrien apsveikt”. “Katru pirmdienas rītu arī netiek ziņots, cik tradicionālo pāru noslēguši laulības , cik ģimenes sagaidījušas savu pirmdzimto, jo tas laikam ir pārāk garlaicīgi, aizvēsturiski un nemoderni,” viņa dalās ar sajūtām.
Šī rīta karstākā ziņa- pagājušajā naktī divi geji noslēguši partnerattiecības. Pat citplanētiešu ierašanās nespētu aizēnot šo “prieku”.
Tradicionāli orientētiem pāriem gan nav iespēja pēkšņi, piemēram, pustrijos naktī salaulāties un ministri neskrien apsveikt.
Katru pirmdienas… pic.twitter.com/3IDFLsxiBn— Ramona Petraviča (@RamonaPETR) July 1, 2024
“”Partnerības” kampaņas agrīnajās stadijās homoseksuālistu aspekts tika noklusināts — centās akcentēt, ka “partnerība” palīdzēšot parastiem ļaudīm,” vēl kāds piebilst.
“Partnerības” kampaņas agrīnajās stadijās homoseksuālistu aspekts tika noklusināts — centās akcentēt,kā “partnerība” palīdzēšot parastiem ļaudīm.https://t.co/Y3PxdSmfSg
Vairākums šai sugai piederīgo pārdomāti,pacietīgi melo. Patiesību neslēpj tad,kad procesi jau neatgriezeniski.— Haris (@akmens) July 1, 2024
Vēl kāds tērzēšanas platformas “X” lietotājs nav spējis paskaidrot bērniem, kāpēc divi vīrieši bučojas.
Tā nav īstā problēma. Problēma ir, ka es nespēju paskaidrot saviem bērniem, kādēļ vakar divi lieli bārdaini veči bučojas un stājas partnerībā.
— Janis B (@DzhonisJaanis) July 1, 2024
Protams, viedokļi ir dažādi. Daudzi priecājas par soli pretim vienlīdzībai.
Tāks, partnerība ir, bet partneres nav. Netaisnība. Kur skatās valdība? 😅
Apsveicu visus un visas ar nākamo soli līdz pilnīgai laulību un vecāku tiesību vienlīdzībai! 🤗🌈
— Naktene 🏳️🌈🇱🇻 (@Naktene) July 1, 2024
Laimīgāki pilsoņi = stiprāka valsts. Partnerattiecības – drošība un aizsardzība iesaistītajiem, nekāda ietekme uz citiem. Nav jāiekļauj T, jo dzimuma identitāte ir cits jautājums. Latvijai nav jāatkārto vissliktāko, mēs varam mācīties no Rietumiem 🇱🇻❤️💚💙💜
— Mareks (@KMarek007) July 1, 2024
Viedoklis – atbalstošs vai nosodošs – ir teju katram.
Man ir 2 bērni, šķīrusies un neviens no LGBTQ kopienas pie tā nav vainīgs. Ups! Un nedomāju, ka manā dzīvē kaut kas kļūs mazāk vai vairāk, tāpēc, ka kādas citas fiziskās personas varēs reģistrēt juridiski savas attiecības.
— Anna Bendika 💛💙 (@anna_bendika) July 1, 2024
Man tieši kā reiz nepatiktu, ja laulības terminu aiztiktu. Tas vēsturiski tomēr ir bijis savienībā vīrietim ar sievieti, ar mērķi radīt bērnus.
Partnerība – kādēļ ne. Es par to balsoju. Kādēļ neļaut cilvēkiem dzīvot savu dzīvi laimīgi…?— StJohn (@_St_John_) July 1, 2024
Pirmais solis – partnerība, pēc tam laulība, pēc tam bērnu adopcija un pedofilija. Cilvēki, esiet modri, sargājiet savu bērnu un mazbērnu nākotni!
— Zigurds Strīķis (@Zigurds) July 1, 2024
Kādēļ visos mēdijos rāda to gejus, kuri naktī reģistrējuši partnerattiecības?Sadevušies rociņās.Un tas skūpsts.Pretīgi skatīties.Vai šis likums neattiecas arī uz nelaulātajiem un kopā dzīvojušiem normāliem heteroseksuāļiem???Kāpēc visur uzsver tikai tos gejus? Slikta dūša paliek!
— Eriks 🇱🇻 (@Egriks) July 1, 2024
Karsta tā ir Jums. Bet ne visiem. Kādam tā ir priecīga, kādam dusmīga, kādam tā vispār nav ziņa. Laipni lūgta uz planētas Zeme, kur partnerattiecības nav tikai tādas kā Jūs savā sētā. Kas gan zina-varbūt Jūsu mazbērni arī ies šo ceļu un Jums būs baigais kauns. Never know.
— Ieva Alberte (@AlberteIeva) July 1, 2024
Jau vēstījām, ka vakar stājas spēkā likumprojektu pakotne, ar kuru Latvijā tiek ieviests jauns tiesību institūts – partnerība, kas ir arī veids, kā savas attiecības legalizēt un juridiski sakārtot viena dzimuma pāriem.
Grozījumi Notariāta likumā nosaka, ka partnerību varēs noslēgt un izbeigt pie notāra. To var izdarīt, ierodoties personīgi klātienē pie zvērināta notāra, divas pilngadīgas personas, kuru starpā ir tuvas, personiskas attiecības un nepastāv ierobežojumi tās noslēgšanai, piemēram, tuva radniecība.
Pieņemtie grozījumi Fizisko personu reģistra likumā nosaka, ka ziņas par partnerības nodibināšanu un izbeigšanu būs ierakstāmas Fizisko personu reģistrā.
Pēc partnerības nodibināšanas partnerim būs tiesības pieņemt lēmumus, kas saistīti ar otra partnera ārstniecību, ja viņš pats nebūs spējīgs par sevi parūpēties vai brīvi paust savu gribu, iegūt sociālās garantijas, piemēram, saņemt partnerim aprēķinātās pensijas summas, kas nav izmaksātas līdz viņa nāvei, kā arī iegūt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus savstarpējiem dāvinājumiem un aizdevumiem.
Uz valsts amatpersonas partneri attieksies tie paši interešu konflikta novēršanas ierobežojumi, kas šobrīd attiecināmi uz valsts amatpersonas radiniekiem. Līdzīgi maksātnespējas administrators nevarēs pildīt amata pienākumus, ja administratora partneris tajos būs personiski vai mantiski ieinteresēts.
Likumā pēc Nacionālās apvienības deputāta Jāņa Grasberga priekšlikuma noteikts, ka “partnerība nav pielīdzināma laulībai”.
Veikti grozījumi arī Maksātnespējas likumā, likumos “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”, “Par valsts pensijām”, “Par valsts sociālo apdrošināšanu” un Pacientu tiesību likumā, kas nodrošinās noteiktus ekonomiskā un sociālā atbalsta pasākumus.