Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Pagaidām neviens nav ticis pie kompensācijas par Covid-19 vakcīnas izraisītajām blaknēm 54

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Kuras dāvanas īpaši nes laimi un labklājību? 4 padomi labām dāvanām
Krievijā parādās arvien vairāk “vārtu uz elli”: zinātniekiem, iespējams, izdevies atrisināt, kāpēc tā
Lasīt citas ziņas

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) līdz šim ir saņēmusi 48 iesniegumus kompensācijas izmaksai par kovida vakcīnu nodarīto kaitējumu veselībai vai dzīvībai. Patlaban ir izskatīts 31 iesniegums un atteikta to turpmākā virzība, jo vai nu vakcīnas radītā blakne nav iekļauta Covid-19 vakcīnu anotācijā, vai arī trūkst kāda būtiska dokumenta lietas izvērtēšanai.

Izskatīšanas procesā vēl ir 17 iesniegumi, no tiem trīs tiekot vērtēti padziļināti. Pagaidām nav pieņemts neviens lēmums par kompensācijas izmaksu, pastāstīja ZVA direktora vietnieks Sergejs Akuličs.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ir zināms viens nāves gadījums pēc vakcinēšanās, kuram tika noteikta cēloņsakarība ar “Vaxzevria” (“AstraZeneca”) vakcīnu. Kompensācija vēl nav izmaksāta, jo ir nepieciešams ārstu atzinums šajā jautājumā un citas formalitātes, bet šogad noteikti tiks pieņemts lēmums. Padziļināti tiek izvērtēti arī pāris citu gadījumu, bet pagaidām pāragri spriest par rezultātu. Padziļinātā izvērtēšana notiek tad, kad ir atklāts, ka vakcīna patiešām ir nodarījusi būtisku kaitējumu veselībai, bet vēl ir jāizvērtē arī kaitējuma apmērs – vai tas atbilst Ministru kabineta noteikumos izvirzītajiem kritērijiem un kurai smaguma pakāpei tas ir pieskaitāms, jo no tā ir atkarīga izmaksājamā naudas summa,” pastāstīja ZVA direktora vietnieks.

Bet kāpēc tik daudziem cilvēkiem tomēr tiek atteikts izmaksāt konkrētu naudas summu par veselībai nodarīto kaitējumu?

S. Akuličs: “Cilvēcīgi un godīgi ir jāpasaka, ka aģentūrai kompensāciju pieteikumus iesniedz diezgan daudz tādu cilvēku, kuriem jau pirms vakcinācijas ir bijušas ilgstošas veselības problēmas, un tām nav cēloniskas saistības ar vakcināciju. Piemēram, cilvēkam ir ateroskleroze, bet viņš kompensācijas pieteikumā norāda šo diagnozi kā veselībai nodarītu kaitējumu pēc potēšanās pret kovidu. Bet šajā gadījumā valstij jānodrošina šāda pacienta pilnvērtīga ārstēšana, nevis jāizmaksā kompensācija par neesošu vakcīnas nodarītu kaitējumu veselībai. Mēs nedrīkstam lemt par kompensācijas piešķiršanu, ja blakusparādība nav apstiprināta vakcīnas pret Covid-19 zāļu aprakstā.

Visticamāk, ka ne visi cilvēki, kuriem, iespējams, ir vakcīnas radīts smags vai vidēji smags kaitējums veselībai, ir vērsušies aģentūrā. Droši vien mēs arī turpmāk saņemsim daudz iesniegumu.”

Pagaidām ZVA iesniegumu izvērtēšanā iesaista aģentūras ārstus, kā arī universitātes slimnīcu ārstus, bet šis neesot ilgtspējīgs modelis, jo aģentūrai ir nepieciešami speciālisti, kuri var koncentrēties tikai uz šīm konkrētajām lietām.

Reklāma
Reklāma

Diemžēl ZVA joprojām nav izdevies atrast ārstu, kurš vadītu jauno kompensācijas nodaļu, kā arī ārstu ekspertu, kas izskatītu iesniegumus par kompensācijas piešķiršanu. Darbā ir pieņemts vienīgi juriskonsults.

ZVA cer, ka tomēr izdosies atrast pieminētos speciālistus, jo nesen esot pārskatīti algu līmeņi un šiem speciālistiem ir noteikti lielāki algu griesti nekā iepriekš, kad tika izsludināta pieteikšanās pieminētajām vakancēm, proti, 1811 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Ministru kabineta noteikumos ir norādīts, ka kompensāciju piešķir, ja pacienta veselībai vai dzīvībai nodarītais smagais vai vidēji smagais kaitējums ir tieši saistīts ar pretkovida vakcīnas izraisītu blakusparādību. Tie ir paliekoši vai ilgstoši veselības traucējumi, kuri ilgst vismaz 26 nedēļas, skaitot no kaitējuma rašanās dienas, vai arī pēc vakcinēšanās iestājusies nāve.

Piemēram, ja pacientam ir būtiskas vakcīnas izraisītas blakusparādības, kuru dēļ bija nepieciešama stacionārā ārstēšana un īslaicīga intensīvā terapija, smaga ķirurģiska operācija vai procedūras, un ir konstatēti smagi funkcionēšanas ierobežojumi un noteikta II invaliditātes grupa, kompensācijas apmērs var būt 50 tūkstoši eiro.

Maksimālais kompensācijas apmērs ir 142 290 eiro, ja personai vakcinācijas rezultātā ir noteikta I invaliditātes grupa, veselības traucējumu dēļ patstāvīga funkcionēšana ir ierobežota vai praktiski nav iespējama, ir nepieciešama palīdzība un uzraudzība ikdienas dzīves aktivitātēs vai iestājusies nāve.

Kompensāciju ir iespējams pieprasīt divu gadu laikā no kaitējuma atklāšanas dienas, bet ne vēlāk kā trīs gadu laikā no vakcinācijas dienas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.