Foto – Shutterstock

Pirmā pazīme – mijklibošana 0


Ja ateroskleroze skar asinsvadus kājās, parasti vispirms sākas tā dēvētā mijklibošana – var noiet kādu attālumu, taču drīz vien sākas sāpes vienā vai abās kājās. Cilvēks ir spiests apstāties, pastāvēt vai pasēdēt, un tikai tad sāpes pāriet. Tā notiek tāpēc, ka muskuļi nedarbojas un nepatērē skābekli, kas pa sašaurinātajiem asinsvadiem netiek piegādāts pietiekamā daudzumā. Ja asinsvadi bojāti tikai vienā kājā, tā var būt tievāka un
bālāka, ar mazāk izteiktu apmatojumu, bet pēda salst pat karstā laikā, un ir patīkami uzvilkt biezākas zeķes pat vasarā.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
TV24
Laiks uzzināt atbildi uz šo visiem interesējošo jautājumu! Cik vidēji pelna “Bolt Food” kurjers? 8
Lasīt citas ziņas

Situācija ir daudz nopietnāka, ja sāpes parādās arī miera stāvoklī, īpaši naktīs. Tās var būt tik intensīvas, ka pacients nespēj pagulēt, tāpēc nereti snauduļo ar pāri gultas malai nolaistu kāju, jo tā ir nedaudz vieglāk.

Perifērās artēriju slimības smagākās izpausmes ir trofiskās čūlas. Ja tās ir sausas un nesulo, iespējams, īpaši pat netraucē, taču bez ārstēšanas nesadzīst. Pušumos var iekļūt infekcija, ko organismam grūti uzveikt – ar asinīm vāji apgādātajās kājās trūkst asiņu komponentu, kas cīnītos ar mikrobiem. Audi iet bojā, un var attīstīties pat gangrēna – audu sabrukums, kas apturams vienīgi ķirurģiski.

Jāizrunājas ar ģimenes ārstu 

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja sākusies mijklibošana, to parasti ārstē, novēršot vai mazinot riska faktorus, iesakot daudz staigāt, kā arī izrakstot zāles.

Tā kā sāpes var būt saistītas ar citu saslimšanu, ne tikai aterosklerozi kāju asinsvados, vispirmsieteicams doties pie ģimenes ārsta. Cēlonis var būt locītavu vainas, no muguras izstarojošas sāpes vai kas cits, līdz ar to nepieciešama saruna ar ārstu, lai varētu atrast īsto virzienu turpmākiem izmeklējumiem.

Perifēro artēriju slimību bieži var atklāt, uzklausot pacienta sūdzības. Ārsts slimnieku izmeklēs objektīvi, veicot apskati, palpējot (taustot), vai pacientam kājās uz artērijām ir pulsācija. Ja uz pēdas var sataustīt pulsu, tas nozīmē, ka artērija līdz pēdai ir pietiekami caurlaidīga.

To, kāda ir asinsrite kājās (kompensēta jeb pietiekama vai ne), nosaka potītes un augšdelma indekss – arteriālā spiediena attiecība starp augstāko spiedienu uz rokas un pie potītes. Šī diagnostikas metode nav ieteicama vienīgi cukura diabēta pacientiem. Taču tas nav vienīgais izmeklēšanas paņēmiens. Citi, sarežģītāki, būtu asinsvadu ķirurga kompetencē, kurš vislabāk var izvērtēt konkrētajā gadījumā piemērotāko.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.