Foto: Lita Krone

Koksnes ķīmijas institūta pētnieki atklājuši, ka no bērza tāss iespējams ražot vēl vienu vērtīgu produktu 2

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā patlaban tiek komercializētas vismaz piecas jaunas tehnoloģijas, kas liecina, ka koksnes izmantošanas iespējas strauji paplašinās, aizvien pilnīgāk izmantojot ražošanas atlikumus un radot jaunus sarežģītus produktus, norāda institūta pētnieks Jānis Rižikovs.

Viens no perspektīvākajiem produktiem ir saistviela no suberīnskābju maisījuma, kuru iespējams iegūt no kokapstrādes blakusprodukta – bērza tāss, ko līdz šim uzņēmumi lielākoties izlietoja tikai siltuma ražošanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ekoloģisko saistvielu var izmantot tādu kompozītmateriālu kā kokskaidu plātņu un saplākšņa ražošanā. Patlaban šo produktu ražošanā lieto sintētiskās saistvielas, kas satur fenola formaldehīda, karbamīda formaldehīda un uz izocianātu pamata sintezētus sveķus,” norāda pētnieks.

Koksnes ķīmijas institūta zinātnieku laboratoriskie pētījumi arī parāda, ka no tāss ar krietni zemākām izmaksām, nekā ierasts, iespējams ražot vēl vienu vērtīgu produktu – betulīnu.

Betulīna ražošanas pilotprojekts tiek īstenots kopā ar AS “Latvijas Finieris”, savukārt suberīna saistvielas komercializāciju institūts realizē sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, īstenojot ERAF projektu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.