Padoms zemniekam. Kaitēkļu izplatība lauka pupu un rapša laukos aprīlī 0
Autore: Māra Bēŗziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore
Nesteidzīgais pavasaris šogad neļaus steigties ne tikai ar graudaugu, bet arī ar lauka pupu sēju. Saimnieki, kuri iepriekšējos gados pārliecinājušies par vērtīgā kultūrauga vispārējo labvēlīgo ietekmi, sagādājuši jaunu sēklu vai atlikuši sējai paredzēto daļu, turpinās ielabot augsnes un dažādot kultūraugus augu sekā. Bet kā jebkuram kultūraugam, ko sāk audzēt masveidā, līdzi nāk arī to iekārojošie kaitīgie organismi.
Pirmais, kas daļēji tiek iesēts reizē ar pupu graudiem, ir pupu sēklgrauzis, jo daļa no tiem pupās pārziemojuši. Ja pupas ļoti caurumotas, tad sēklgrauža vaboles tur vairs nav, bet pupām, sevišķi iestājoties nelabvēlīgiem augšanas apstākļiem, var pasliktināties dīdzība. Kāda daļa kaitēkļu būs pārziemojuši iepriekšējā gada pupu lauka augsnē.
Tādēļ, lai maksimāli izvairītos no pupu sēklgraužu klātbūtnes, sējums jāizvieto vismaz 500 m attālumā no iepriekšējā gada pupu sējuma. Ja tas atradīsies turpat blakus, pieaugušie īpatņi nākamajos mēnešos ātri atradīs jauno pupu lauku. Ja atļaus laika apstākļi un pupas ātri sadīgs, tad, iespējams, aprīlī sāks baroties zirņu svītrainais smecernieks, graužot lapu malās pusapaļus robus.
Rapšu sējumi
Marta otrajā pusē iestājies kailsals ziemas rapšiem patika vēl mazāk nekā graudaugiem. Aprīlī, atjaunojoties veģetācijai, jāizvērtē, kuram laukam dot virsmēslojumu, bet kurš jāpārsēj. Rapši pavasarī mēdz izskatīties ļoti mānīgi – lapas zaļas vai nedaudz apsalušas, bet sakne vairs nespēj piegādāt barības vielas, jo atmirst. Visapdraudētākie pavasarī ir rapši, kas rudenī nepaspēja izaugt līdz rozetes attīstības stadijai (AS 19).
Līdzīgi kā graudaugiem arī daļā rapšu lauku nepaspēja ierobežot nezāles, tāpēc šis darbs piespiedu kārtā tika atlikts uz šo pavasari. Toties izdzīvojušie un mēslotie sējumi aprīlī uzņems ļoti strauju augšanas tempu. Un augiem līdzi centīsies turēties arī pirmie kaitēkļi – krustziežu smecernieku vaboles –, ja dažas dienas uzspīd silta saulīte, tās parasti var atrast uz dziļi lapās noslēptajām rapšu ziedkopām. Kaitēkļi, iznākuši no ziemošanas vietām, tomēr nenosalst arī pēkšņi uznākušā sala naktīs – tāds novērojums no iepriekšējā gada pavasara kaprīzēm.
Pozitīvai temperatūrai sasniedzot 12–15 oC atzīmi, no ziemošanas vietām mežmalās un grāvmalās izlidos un izlīdīs arī krustziežu spīduļu un spradžu pieaugušie īpatņi. Spradžu klātbūtne ziemas rapšiem pavasaros vairs nav aktuāla, jo augi kaitēklim kļuvuši par lielu un negaršīgu. Toties krustziežu spīduļu vaboles naski sāk bojāt ziedpumpurus jau ziedkopas veidošanās laikā (AS 50), kamēr pumpuri vēl noslēpti lapās.
Lai izlemtu par pamatotu AAL lietošanu kaitēkļu ierobežošanai rapšu ziedpumpuru veidošanās un attīstības periodā, sevišķi siltos laikapstākļos, kaitēkļu klātbūtne sējumos jāizvērtē ik dienu vai pat vairākas reizes dienā.
Par augu aizsardzību graudaugu sējumos lasiet šeit