Pupu sēklgrauzis. Foto: VAAD

Padoms zemniekam. Kaitēkļu apkarošana tauriņziežu sējumos jūnijā 0

Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu pākš­augu platības samazinājušās, bet zirņu svītrainā smecernieka izplatība palielinājusies. Kaitēkļa aktivitātes saistītas ar ļoti silto un sauso laiku, kāds bija maijā. Daudzos pākšaugu sējumos VAAD speciālisti konstatēja līdz 100% bojātu gan zirņu, gan lopbarības pupu augu. Arī jūnijā pieaugušās smecernieka vabolītes turpinās baroties, izgraužot lapu malās pusapaļus robus. Toties tauriņziežu sakņu tuvumā mēneša beigās šķilsies kāpuriņi, kas barosies ar sakņu gumiņu saturu, tādējādi samazinot tauriņziežu pozitīvo lomu augsekā.

Ne mazāku ievērību izpelnījies pupu sēklgrauzis pupu sējumos un zirņu sēklgrauzis zirņu sējumos. Siltās saules ietekmē pirmie pieaugušie īpatņi šogad novēroti jau maija vidū. Jūnijā turpināsies to izplatība. Lai rudenī būtu mazāk caurumaino graudu, kaitēkļi ar kādu no šim mērķim paredzētajiem insekticīdiem jāierobežo īsi pirms pākšaugu ziedēšanas. Svarīgi smidzinājumu veikt, pirms uz pākstīm sadētas oliņas, jo uz tām insekticīds neiedarbojas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iepriekšminēto tauriņziežu kaitēkļu pieaugušie īpatņi ir vabolītes, bet silts jūnijs ir īstais laiks zirņu tinēja tauriņu lidošanai un oliņu dēšanai. Tauriņu rāmos un siltos vakaros noteikti būs ievērojami vairāk nekā lietainos, vēsos un vējainos. Tauriņi sadēj oliņas uz pākstīm, un mazie kāpuriņi iekļūst zirņu pākstīs, lai tur barotos. Zirņu graudi kļūst nederīgi pārtikai. Kaitēkļa aktivitātes iespējams ierobežot ar kaitēkļa olu parazītiem – trihogrammām, vai arī smidzinot atbilstošu insekticīdu. Par ierobežošanas pasākumu uzsākšanu jālemj, konstatējot kaitēkļa lidošanas sākumu. Tas iespējams, izvietojot sējumā tieši šim kaitēklim paredzētos feromonu slazdus, kuros ielidos zirņu tinēja vīrišķie īpatņi.

“Agro Tops” jūnija izdevuma vāks

Āboliņa laukos jūnijā parasti atrodams āboliņa ziedu un stublāju smecernieks. Ja sēklu ražu plānots iegūt no pirmā pļāvuma, tad jārēķinās ar smecernieku, kas jūnijā turpinās ziedpumpuros dēt olas. Savukārt izšķīlušies kāpuri barojoties samazinās labu sēklu iznākumu. Tāpēc, ja aptuveni divas trīs nedēļas pirms āboliņa ziedēšanas 100 ETV (entomoloģiskā tīkliņa vēzienos) iekļūst vairāk par 50 smecerniekiem, tad bez kaitēkļu ierobežošanas sēklu raža nebūs ne kvantitatīva, ne kvalitatīva.
Vairāk par kaitēkļu apkarošanu lasiet šeit
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.