Padoms zemniekam. Kā govij pēc atnešanās pareizi iedot mikstūras? 0
Autors: Egils Juitinovičs, SIA “Vidzemes veterinārais serviss” veterinārārsts
Cik efektīva ir šķidrumu ievadīšana govīm caur muti?
Vienmēr ir aktuāls jautājums, kā ātrāk panākt, lai govs pēc atnešanās sāk ēst un dzert. Govs nepieciešamās barības vielas saņem ar barību. Turpretim ūdens ir vajadzīgs, lai barības vielas uzsūktos un izvadītu no organisma vielmaiņas produktus. Protams, katram organismam ir savas iekšējās rezerves, bet to pārlieka izmantošana var izraisīt saslimšanu.
Tas, kādas barības vielas govs saņems tūliņ pēc atnešanās, būtiski ietekmē saslimstību ar hipokalciēmiju, glumenieka dislokāciju, placentas aizturi, ketozi. Jāatceras, ka govs atnesoties zaudē ar augļūdeņiem un arī pašu teļu daudz sāļu jeb elektrolītus un šķidrumu. To daudzums ir ievērojami lielāks, ja dzemdībās dzimst dvīņi. Turklāt pēc atnešanās atbrīvojas papildu vieta vēdera dobumā, kas var būt veicinošs faktors glumenieka dislokācijai, īpaši, ja pievienojas kalcija deficīts, kas samazina kuņģa un zarnu tonusu.
Daudzi noteikti atceras, ka individuālie govju turētāji vienmēr govīm pēc atnešanās piedāvāja padzerties siltu ūdeni. Nereti tam pievienoja sāli, cukuru un atkarībā no dzīvesvietas tradīcijām papildus iedeva uzēst sīpolmaizi, taukmaizi vai kādus citus labumus. Ja vien cukura nebija par daudz, šī prakse deva savus pozitīvos rezultātus.
Mikstūras govju dzirdināšanai
Tagad ir pieejami dažādi rūpnieciski ražoti līdzekļi, no kuriem var pagatavot mikstūru un iedot govij padzerties vai ievadīt caur zondi. Kas tad šajās mikstūrās būtu jāiekļauj?
Ūdens. Arī tad, ja nav ko pievienot, 30–60 litri silta ūdens atkarībā no govs lieluma var būt noderīgs, īpaši, ja govij bijušas apgrūtinātas dzemdības un pati pēc dzemdībām nedzer.
Enerģijas prekursori. Propilēnglikols (300–400 ml) vai glicerols. Īpaši svarīgi tas ir treknām govīm ar paugstinātu ketonvielu līmeni. No propilēnglikola govs saražos glikozi, kas ir enerģijas avots. Mike Hutjens no Ilinoisas universitātes norāda, ka govīm, kurām lietoja propilēnglikolu, izslaukums bija par 3,18 litriem lielāks.
Elektrolīti, sāļi. Kālija hlorīds un nātrija hlorīds aizvietos zaudētos sāļus dzemdībās un uzlabos esošo sāļu bilanci asinīs. Vēlos uzsvērt, ka kālija deficīts gandrīz vienmēr rodas govīm, kas ilgtāku laiku nav ēdušas, kā arī var būt govīm, kurām vairākas dienas lietots propilēnglikols. Ja govi nenodrošinās ar kāliju, tā turpinās neēst, tai var būt paātrināta sirdsdarbība, sirds aritmijas. Magnija sulfāts būs kā magnija (Mg) avots gadījumos, ja būs samazināts Mg daudzums dzemdību laikā, nereti arī kopā ar hipokalciēmiju. Turklāt magniju govs saņem, tikai uzsūcot caur gremošanas traktu, nevis mobilizējot to no kauliem vai audiem. Nātrija fosfāts būs kā fosfora avots gadījumos, kad veterinārārsts būs diagnosticējis pazeminātu fosfora līmeni asinīs. Ja ir pazemināts fosfora līmenis asinīs, govs arī nespēj piecelties.Vajadzīga ir tieši fosfāta forma, jo fosfīti ir bioloģiski neaktīvi un govs tos neizmanto. Īpaša loma ir kalcijam gan muskulatūras tonusa nodrošināšanai, gan govs imūnsistēmas normālai darbībai. Var lietot kalcija propionātu, kur propionāta daļa nodrošinās govij papildu enerģiju, bet kalcijs paaugstinās kalcija līmeni asinīs. Kalcija propionāta mīnuss ir samērā lēnā uzsūkšanās, tā var būt nepietiekami ātra, lai govij nesāktos hipokalciēmija un piena trieka. Šķidros kalcija preparātus var pievienot ūdenim vai atsevišķi ievadīt kalciju saturošus bolus. Nātrija bikarbonāts jeb dzeramā soda darbosies vienlaikus kā elektrolītu avots (Na) un uzlabos spurekļa pH, lai pasargātu no acidozes un veicinātu barības vielu sagremošanu.
Vitamīni un dažādi mikroelementi. To pievienošna mikstūrā stiprinās govs imunitāti, uzlabos vielmaiņu. Īpaši jāuzsver niacīna, holīna un kobalta loma ketozes un taukaino aknu profilaksē un ārstēšanā.
Papildus var pievienot lucernas miltus, kas darbosies kā viegli fermentējams ogļhidrātu un proteīna avots. Taču tikpat labi būtu, ka govij lucernas siens būtu iekļauts pēcatnešanās devā vai govs to varētu brīvi ēst tīrā veidā. Lucernas milti var apgrūtināt mikstūras ievadīšanu.
Dzīvais raugs un citi probiotiķi stimulēs spureklī esošās kokšķiedru šķeļošās baktērijas, samazinās pienskābes līmeni spureklī un palīdzēs tur nodrošināt optimālu vidi barības sagremošanas jeb fermentācijas procesiem.
Kā redzams, iespēju ir daudz, un būtu labi kopā ar veterinārārstu pārrunāt, kas tieši būtu visvajadzīgākais jūsu ganāmpulkā.
Dot dzert vai ievadīt ar zondi?
Parasti šīs mikstūras tiek ievadītas ar zondi. Taču ļoti laba alternatīva ir govij šo mikstūru dot dzert brīvprātīgi. Ja govs to dara pati, manuprāt, zondēšana nav nepieciešama. Turklāt, lai govij šķidrumu caur muti ievadītu ar zondi, ir jābūt apmācītam personālam, kas to spēj pareizi veikt. Pretējā gadījumā šķidrums nonāks govs plaušās un govs nosmaks tūliņ vai attīstīsies pneimonija ar lielu varbūtību, ka govs nobeigsies. Pareiza govs zondēšana palīdzēs govij ātrāk atveseļoties pēc slimības vai dzemdībām, nodrošinot to ar ātru enerģiju un barības vielām, kā arī veicinās vēlmi pašai ēst. Turpretī nepareiza zondēšana vai nepareizi sagatavota mikstūra var izjaukt normālu mikroorganismu darbību spureklī vai pat govi nogalināt. Ir vēlams izmantot siltu ūdeni, taču dažos gadījumos, piemēram, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra vai karstuma stress, var būt ieteicams auksts ūdens.
Izvēle govju zondēšanai, izmantojot dažādas mikstūras vai ūdeni, dažādos ganāmpulkos atšķiras. Ir gadījumi, kad zondē visas govis tūliņ pēc atnešanās. Kā viens no pamatojumiem var būt, ka darbiniekiem ir sarežģīti pašiem pieņemt lēmumus vai pārslēgšanās no gadījuma, kad govs mikstūru dzer pati, uz gadījumu, kad nedzer, prasa papildu laiku. Tāpēc uzreiz pēc atnešanās izmanto mikstūras ievadīšanu caur zondi. Novērojumi liecina, ka govis pēc atnešanās pārsteidzoši daudz pašas dzer pagatavotos šķīdumus. Taču jāatceras, ka govij pirms atnešanās nedrīkst liegt brīvu pieeju ūdenim, veicinot to, lai tā pēc atnešanās izdzertu šo speciāli sagatavoto mikstūru. Augstražīgām govīm vielmaiņa ir ļoti intensīva, un pietiek ar dažām stundām, kad tai nav apetītes, lai nonāktu barības vielu un enerģijas deficītā. Īpaši svarīgi tas ir pēcdzemdību periodā.
Labi, ja iemaņas atļauj šķīdumu ievadīšanu spureklī ar zondes palīdzību arī tad, ja govs ir slima. Piemēram, to slimību gadījumos, kas saistītas ar organisma atūdeņošanos, samazinātu vai zudušu ēstgribu. Dažos ganāmpulkos govju zondēšanu sekmīgi lieto, ja ir izslaukuma kritums, ketoze un ir nepieciešams iekšķīgi ievadīt propilēnglikolu. Īpaši svarīga var būt govs dzirdīšana ar zondes palīdzību, ja govs ir guloša un nespēj piecelties. Vienlaikus ūdenim var pievienot arī veterinārārsta nozīmētos līdzekļus iekšķīgai lietošanai, lai veicinātu govs atveseļošanos un pasargātu no atūdeņošanās.
Jāpiemin arī, ka daži saimnieki ar labiem rezultātiem lieto govju zondēšanu, ārstējot glumenieka dislokācijas. Piemēram, paši kopā ar veterinārārstu ir apguvuši govs valstīšanu pie glumenieka dislokācijas, ja tas novirzījies uz kreiso pusi. Sekmīgā gadījumā, lai glumenieks nenovirzītos nepareizi atkārtoti, lieto mikstūru iepumpēšanu ar zondi – 30–60 litrus. Šajā gadījumā mikstūras tradicionāli satur propilēnglikolu, kalcija preparātus, elektrolītus. Jākompensē arī hlora deficīts, tāpēc tiek pievienots vārāmais sāls.
Pareizi lietojot mikstūru ievadīšanu ar zondes palīdzību, kā arī izvēloties pareizu to sastāvu, esmu pārliecināts, ka izdotos ievērojami ātrāk panākt govju atveseļošanos un veiksmīgāk pārvarēt atnešanās laiku. Manuprāt, arī šajā laukā vēl daudz kas ir uzlabojams. Īpaši gadījumos ar govīm, kas ir gulošas pēc atnešanās vai ilgāku laiku nav ēdušas. Būtu vērts veikt asins analīzes, lai noteiktu Ca, P, Na, K, Mg līmeni asinīs un atkarībā no rezultātiem lietot atbilstošu mikstūru iekšķīgai lietošanai.
Nobeigumā vēlos atgādināt, ka mikstūru lietošana nevar atsvērt optimālu govju ēdināšanu, turēšanu un aprūpi, bet gan kalpot tikai kā palīglīdzeklis govju veselības uzturēšanai.
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops