Padoms zemniekam. Ģenētiskā potenciāla uzlabošana ganāmpulkā 0
Autors: Franss von Bohemens, Trouw Nutrition tehniskais speciālists, piena lopkopības ekonomists
Dažām fermām teļa iegūšana no govs ir tikai instruments, kā uzsākt nākamo laktāciju, bet citiem pareizā ģenētiskā materāla izvēlēšanās ir kā puzle, lai, vadoties pēc konkrētiem apsaimniekošanas mērķiem, iegūtu konkrētus vaislas rezultātus. Neatkarīgi no personiskā viedokļa ataudzēšana galu galā ir ieguldījums, lai izveidotu piena govju nākamo paaudzi, kurai ir jābūt ģenētiski pārākai par šodienas govīm. Teorētiski.
Ļoti bieži produktivitātes pieaugums jaunās paaudzes slaucamajām govīm neattaisno sākotnējās cerības. Govs saražo mazāk piena, nekā gaidīts, un auglības rādītāji nav iepriecinoši. Kāpēc, neraugoties uz sākotnējām cerībām, mēs ļoti bieži esam vīlušies, saskaroties ar realitāti?
Iespēju logs
Pirmais solis, lai izprastu starpību starp dzīvnieka (ģenētisko) potenciālu un (fenotipisko) rezultātu, ir pieņemt, ka ģenētiskā potenciāla izpausme dzīvniekam lielā mērā ir atkarīga no apkārtējās vides. Dzīvnieka apkārtējā vide sastāv, piemēram, no sākotnējās barošanas, apsaimniekošanas, mājokļa un veselības aprūpes. Pirmo divu dzīves mēnešu laikā veidojas visu orgānu funkcionālās šūnas, ieskaitot tesmeņa audus. Tas ir pamats, no kā teļš un nākotnes govs attīstīsies. Orgāni attīstās tikai šo divu kritisko mēnešu laikā. Tāpēc augšana vēlākā dzīves posmā nav tas pats, kas pirmo divu mēnešu laikā. Attieksmei pret teļiem pirmajos dzīves mēnešos ir ļoti liela nozīme visā turpmākajā dzīvē. Tas nozīmē, ka ir iespēju logs, lai pozitīvi vai negatīvi ietekmētu teļa veselību un produktivitāti šodien un govs veselību rītdien.
Kā labāk izmantot šīs iespējas praksē? Kādi ir būtiskākie pasākumi, kas jāveic, lai radītu pozitīvu ietekmi uz orgānu attīstību jaunam teļam?
Pirmpiens ir fermas zelts
Pirmpiena izbarošana ir būtiska, lai nodrošinātu teļu ar labāko iespējamo dzīves sākumu. Pirmpiens satur tūkstošiem dažādu uzturvielu, kas visas savā veidā veicina teļa sākotnējo veselību un attīstību. Lai teļš uzņemtu pēc iespējas vairāk šo vērtīgo uzturvielu, pirmpiens ir jāizbaro pēc iespējas ātrāk, jo zarnu sieniņas ir porainas tikai pirmo dzīves stundu laikā. Tāpēc ir ļoti svarīgi pirmpienu izbarot pirmās stundas laikā pēc dzimšanas. Nepietiekama pirmpiena daudzuma izbarošana gandrīz vienmēr ir garantija sliktai veselībai pirmajos dzīves mēnešos un samazinātam izslaukumam turpmākajā dzīvē.
Svaigpiena izēdināšana
Pēc pirmpiena un pārejas piena izēdināšanas pirmo trīs dienu laikā daudzi zemnieki izvēlas turpināt teļu barošanu ar svaigpienu. Lai gan svaigpiena izēdināšana liekas pareiza, tai ir vairāki būtiski trūkumi, kas ietekmē teļu.
Pirmkārt, svaigpiens ir par treknu. Teļš nespēj sagremot visus taukus, pirms atlikusī daļa izdalās ar izkārnījumiem. Kamēr tauki paliek zarnās, tie ir potenciāls barības vielu avots baktērijām, kas var izraisīt caureju. Turklāt tauki palēnina spurekļa attīstību, jo tiek kavēta sausās barības uzņemšana.
Otrkārt, svaigpiena kvalitāte ir mainīga gan attiecībā uz barības vielu sastāvu, gan higiēnu. Mainīgs uzturvielu daudzums samazina teļu augšanu, bet higiēnas risks ir iespējamais mastīts turpmākajā dzīvē. Antibiotiku atliekvielas savukārt var izraisīt rezistenci pret mikroorganismiem un nelabvēlīgi ietekmēt zarnu mikrofloru.
Visbeidzot – minerālvielu un vitamīnu daudzums svaigpienam ir ievērojami mazāks par strauji augošo teļu vajadzībām. Tāpēc minerālvielu un vitamīnu trūkums var ierobežot teļa veselīgu augšanu un attīstību.
Lietot vai nelietot piena aizvietotāju?
Daudz produktīvāka alternatīva ir izbarot piena aizvietotāju, nevis svaigpienu. Bet, protams, piena aizvietotāja kvalitāte noteiks teļa potenciālu. Pārliecinieties, ka, izvēloties piena aizvietotāju, tas atbilst jūsu vajadzībām un jūs esat informēts par produktu atšķirībām. Labas kvalitātes piena aizstājējs sastāv no sūkalu proteīna un vājpiena pulvera. Jauni teļi nespēj sagremot augu proteīnu, piemēram, sojas pupiņu miltus, tāpēc šādi piena aizvietotāji neveicina teļa augšanu.
Augu proteīns ietekmē šķiedru daudzumu piena aizvietotājā, kas ir norādīts uz produkta iepakojuma. Jo mazāks šķiedru daudzums, jo labāka proteīna sagremojamība šajā produktā. Ja produkta sastāvā ir šķiedra, tā var būt robežās no 0,1 līdz 0,8%. Neraugoties uz acīmredzami mazo šķiedras daudzumu produktā, ietekme uz proteīna sagremojamību ir ievērojama. Ja daļa no olbaltumvielām piena aizvietotājā ir nesagremojamas, tas var pastiprināt caurejas risku. Augu proteīns ir nesagremojams teļam, bet ir sagremojams baktērijām, kas var izraisīt caureju.
Tehniskās ambīcijas
Tas, ciktāl jūs vēlaties paaugstināt latiņu, lai sasniegtu ataudzējamo teļu tehniskās ambīcijas, ir jūsu ziņā. Ja vēlaties iegūt labāko no sava teļa, tad minimālajam dienas dzīvsvara pieaugumam ir jābūt 800 g zīdīšanas perioda laikā, kas nozīmē, ka 63. dzīves dienā svaram ir jābūt uz pusi lielākam nekā piedzimstot. Teļu mirstībai ir jābūt mazākai par 5%, bet saslimstībai – zem 8%. Pirmo reizi teles jāapsēklo 13 mēnešu vecumā, un pirmā atnešanās jāplāno 22 mēnešu vecumā.
Teļu audzēšanas ekonomika
Teļu straujais svara pieaugums veiksmīgi ietekmēs jūsu darbību. Tas ir apliecinājums tam, ka teļš ir vesels. Tādējādi tiek samazināta mirstība un veterinārās izmaksas. Straujā svara pieauguma dēļ teļu var agrāk atšķirt, kas samazina piena izbarošanas periodu un ar to saistītos izdevumus. Savukārt agrāka atšķiršana var izraisīt agrāku apsēklošanu un īsāku teles kopējo ataudzēšanas periodu.
Spēcīgas teles būs spēcīgākas piena govis. Tās dzīvos ilgāk, nebūs tik ātri jāveic nomaiņa, un tiks veicināta ātrāka ganāmpulka izaugsme. Turklāt agrīnais dzīvsvara pieaugums ietekmē piena ražošanu turpmākajā dzīvē. Katrs papildu iegūtais grams zīdīšanas laikā paaugstinās izslaukumu par vidēji četriem litriem.
Spurekļa attīstība
Sagatavojot teļu atšķiršanai, ātri un veselīgi ir jāstimulē spureklis. Tas ir jādara, piedāvājot sasmalcinātus salmus un augstas kvalitātes teļu starteri no 14. dzīves dienas. Vienmēr nodrošiniet teļu ar tīru ūdeni. No trīs dienu vecuma piedāvājiet limitētu ūdens daudzumu, bet no septītās dienas gādājiet, lai tas būtu neierobežots. Nenodrošinot teļus ar pietiekamu ūdens daudzumu, tiek kavēta to spurekļa attīstība.
Secinājumi
Barošanai un pārvaldībai teļu dzīves pirmajos mēnešos ir ļoti liela nozīme slaucamo govju produktivitātē – ietekme uz augšanu, auglību un produktivitāti teļa vecumā šodien un slaucamas govs nākotnē ir tik liela, ka teļiem ir jābūt vienai no rentablākajām investīcijām saimniecībā. Laba jaunpiena un piena izēdināšana stimulē teļu parādīt labāko ģenētisko potenciālu.
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops