Padoms zemniekam. Augu aizsardzības pasākumi dārzeņu laukā jūlijā 0
Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore
Burkānu sējumos mēneša beigās aktivizēsies burkānu mušas otrā paaudze. No augsnes izlidojušās mušas arī var konstatēt un nelielās platībās ierobežot, izvietojot sējumā dzeltenos līmes vairogus. Burkānu lakstu sarkanvioletā krāsa norāda, ka sakne ir invadēta ar burkānu mušas kāpuriem.
Arī biešu mušai galda biešu lapās attīstīsies otrā paaudze. Kāpuru attīstībai vairāk piemērots mēreni silts un mitrāks laiks. Arī augiem būs izveidojusies pietiekami liela lapu masa, lai kāpuri neapdraudētu ražas veidošanos. Iespējama arī pupu laputs koloniju veidošanās biešu lapu apakšpusē. Uz biešu lapām turpināsies dažādo lapu plankumainību izplatība.
Sīpolu stādījumos un sējumos iespējama neīstās miltrasas infekcijas attīstība. Arī šai slimībai vajadzīgs lielāks mitrums, tai patīk nezāļaini sabiezināti sējumi, kuros ilgāk saglabājas rīta rasa. Svarīgi pamanīt pirmās pazīmes – ja loki sāk zaudēt spīdumu, uz tiem veidojas plankumi ar pelēcīgu apsarmi, bet līdz ražas vākšanai vēl ilgs laiks gaidāms, tad bez slimības ierobežošanas raža būs mazāk kvalitatīva un sliktāk uzglabāsies. Jūlijā iespējami arī profilaktiskie fungicīda smidzinājumi puvju ierobežošanai uzglabāšanas laikā.
Neīstās miltrasas izplatīšanās iespējama arī ķirbjaugu sējumos. Pēc pirmo pazīmju parādīšanās to var ierobežot ar atbilstoša fungicīda smidzinājumu, ievērojot atkārtota lietojuma iespējas un nogaidīšanas laiku līdz ražas novākšanai.
Tomātiem gan segtās platībās, gan arī atklātā laukā iestādītajiem jūlijā var sākties tomātu augļu brūnās puves izplatība. Infekcija rada būtiskus ražas zudumus, kurus var samazināt, smidzinot atbilstošu fungicīdu tās ierobežošanai. Savukārt, konstatējot tomātu augļiem tomātu augļu galotnes puvi, par fungicīdiem jāaizmirst, bet jāpadomā par augu mēslošanu, jo tā izpaužas kalcija trūkums.
Kāposti jūlijā var lepoties ar plašāko iespējamo kaitēkļu klāstu. Turpinās attīstīties kāpostu cekulkožu paaudzes. Stādījumos kāpostu lapu apakšpusē būs sastopami gan pieaugušie īpatņi – tauriņi –, gan kāpuri, kas barosies, gan jau iekūņojušies kāpuri. Pamanāmāki par cekulkožu tauriņiem būs kāpostu un rāceņu balteņu baltie tauriņi, kas ne tikai lidināsies virs stādījumiem, bet dēs arī olas. No oliņām šķilsies kāpuri, kas barosies ar kāpostu lapām. Vakara un nakts stundās lidos pūcīšu tauriņi, kas arī dēs olas, no kurām šķilsies pūcīšu kāpuri. Šie kāpuri ir visnepatīkamākie, jo sabojā galviņu, ne tikai lapas kā pārējie. Iespējama arī pirmo laputu koloniju veidošanās – ja lapas kļūst bālas un deformējas, tad tā ir pirmā pazīme, ka dažas laputis jau barojas. Kāpostu stādījumos jūlijā iespējama arī sausplankumainības, pelēkās un baltās puves pirmo pazīmju parādīšanās uz augiem.
Vairāk par kaitēkļiem lasiet šeit
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops