Vējīgā dienā gatavojam vēja zvanus no stikla pudelēm 0
Vēja zvanus var veidot arī no pārgriezto pudeļu augšdaļas. Kā pārgriezt stikla pudeli? Padomu guvu no radošās un fantāziju darbnīcas 7 balles saimnieka Kaspara Brikuļa.
Ierasti sausai stikla pudelei aptin kokvilnas auklu vairākas reizes un galus sasien kopā tā, lai aukla stingri aptver pudeli. Aptīto auklu piesūcina ar degšķidrumu – spirtu vai acetonu. Uzvelk cimdus un aizsargbrilles!
Ar šķiltavām aizdedzina piesūcināto auklu, turot pudeli horizontālā stāvoklī aiz kakla virs bļodas ar ūdeni. Kamēr aukla deg, pudeli virpina horizontālā stāvoklī, lai pudeles sieniņas sakarstu vienmērīgi.
Tiklīdz liesmas kļūst pavisam mazas vai nodziest, pudeli strauji iegremdē bļodā ar aukstu ūdeni. Taču drošāks paņēmiens ir šāds – ar stikla griežamo iegriež pudelei apkārt strīpiņu (tā būs lūzuma vieta).
Tad uz pudeles uzlej karstu ūdeni, uzsilda stiklu līdz 100 grādiem, to tūlīt atdzesē ar aukstu ūdeni (uzlej vai iegremdē ūdenī). Pudeli uzmanīgi pārlauž iegrieztajā vietā, ar smilšpapīru nolīdzina lūzuma vietu, lai nesavainotos.
Amatnieks Kaspars Brikulis vēja zvanu veidošanai izmanto paša konstruētu stikla griežamo ierīci.
Taču tiem, kam šādas ierīces nav, var izmantot tradicionālo metodi ar stikla karsēšanu vai pudeli pārgriezt ar stikla griežamo. Tikai jābūt ļoti uzmanīgiem.
Kad pudele uzkarsēta, to patur zem auksta ūdens strūklas.
Pudeli uzmanīgi pārlauž. Lai saudzētu rokas, vēlams uzvilkt cimdus.
Ar smilšpapīru noslīpē stiklu lūzuma vietā.
Nogrieztajā pudeles augšdaļā ieliek korķi un caur to izver izturīgu diegu. To nofiksē ar mezgliem.
Lai diegs sitoties pret pudeles malu radītu skaņu, tajā iever koka ripiņu krelles vai kādu korķīti, tā veidojot zvana mēlīti. Diega lejasdaļā, astē, iesien kādu karodziņu, kur vējam ieķerties.