Roberts Stašinskis
Roberts Stašinskis
Foto: Karīna Miezāja

Kā sevi pasargāt no viltus ziņām medicīnas jomā? Padoms jāprasa ārstam 1

Veselība ir viena no jomām, kur dažādas viltus ziņas tiek izplatītas īpaši daudz. Bieži tas tiek darīts mantkārīgos nolūkos, vienkārši lai pārliecinātu cilvēkus nopirkt kādu “brīnumlīdzekli”. Taču tāpat motīvs var būt vēlme sēt paniku, piemēram, izplatot baumas par kādu bīstamu epidēmiju. Ar kādām viltus ziņām nākas sastapties medicīnas jomā un kā sevi pasargāt – saruna ar ārstu Robertu Stašinski – reanimatologu, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārstu, Stradiņa universitātes Anestezioloģijas un reanimatoloģijas katedras docētāju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Kuras dāvanas īpaši nes laimi un labklājību? 4 padomi labām dāvanām
Lasīt citas ziņas

Par politiskajām viltus ziņām tā kā jau esam pieraduši. Saprotam, ka tās ir bīstamas, mācāmies tās atpazīt un ar tām cīnīties. Bet pēdējā laikā aizvien biežāk runā arī par medicīniskajām viltus ziņām. Piemēram, skatoties kādu Krievijas interneta portālu, uz datora ekrāna stūrītī uzlec reklāma par brīnumlīdzekli pret papilomām. Uzklikšķinot uz tās, parādās gara intervija krievu valodā ar sievieti, kas esot “docente Anna Eglīte, Ata Kronvalda vārdā nosauktā Latvijas Parazitoloģijas un tropu medicīnas pētnieciskā institūta vadītāja”. Viņa brīdina – daudzi Latvijas iedzīvotāji esot inficēti ar bīstamiem parazītiem. Par laimi, esot izgudrots brīnumlīdzeklis, kas atbrīvos no visām problēmām.

R. Stašinskis: Nav mums tāda institūta, un, visdrīzāk, nav arī tādas dakteres, tie ir meli, visprastākā krāpšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Protams! Es ieliku “Google” attēlu meklētājā Annas Eglītes fotogrāfiju. Izrādās, šiem parazītu apkarotājiem nav trūcis humora, viņi bija nozaguši un ielikuši savā lapā Kremļa slimnīcas dakteres, onkoloģes Jeļenas Batuhtinas fotogrāfiju! Bet vai jūs savā darbā esat sastapies ar medicīnisko viltus ziņu upuriem?

Šāda pieredze ir visiem ārstiem. Mēs sastopam cilvēkus, kuri ierodas vizītē un burtiski pieprasa – man vajag to un to, jo esmu par to lasījis, piemēram, internetā. Nāk cilvēki ar ielaistām vainām, kuri meklējuši nevis ārsta palīdzību, bet gan “dziedniekus” un lietojuši visai šaubīgus brīnumlīdzekļus. Diemžēl slimība pa šo laiku ir tikai progresējusi. Un, visbeidzot, ir pacienti, kuri iedzīvojušies veselības problēmās, tieši pateicoties šiem brīnumlīdzekļiem. Manā praksē bija šāds gadījums: divas sievietes, māte un meita, bija caur internetu pasūtījušas uztura bagātinātāju, neparastas kvadrātiskas formas tabletes.

Taču cilvēki, kuri bija iepakojuši savu produkciju, solītā uztura bagātinātāja vietā bija atsūtījuši metamfetamīnu, narkotisku vielu. Abas sievietes akūti saindējās un nonāca slimnīcā, lietā tika iesaistīta pat policija. Tas tikai nozīmē to, ka šie uztura bagātinātāju tirgotāji savās noliktavās glabā un, iespējams, izplata arī narkotikas. Tomēr vairākumā gadījumu šie brīnumlīdzekļi ir visai nekaitīgi, jo parasti tiek piedāvāti homeopātiskie preparāti, kuru iedarbība uz organismu ir niecīga.

Vai pat tikai iekrāsota kaļķa tabletītes.

Tieši tā! Tomēr šī prece maksā bargu naudu. Parasti cilvēki domā tā – kas maksā naudu, turklāt vēl lielu naudu, noteikti ir labs, vērtīgs un iedarbīgs. Tieši te slēpjas viena no apvārdošanas tehnikām. Iespējams, uz brīdi pat parādās tā saucamais placebo efekts, cilvēks pats sevi iedvesmo – es taču jūtos labāk, citādi nemaz nevar un nedrīkst būt! Bet sekas var būt pavisam nopietnas – ielaista slimība un nokavēta ārstēšana, it īpaši onkoloģisku saslimšanu gadījumos.

Cilvēkam, kurš veselīgi dzīvo un pareizi ēd, uztura bagātinātāji diezin vai ir vajadzīgi.

Reklāma
Reklāma

Lūk, ko virsrakstā vēsta kāds Latvijas ziņu portāls: “Zinātnieki: tas sāk dedzināt taukus jau pēc divām stundām.” Zemāk gan lasām: “apmaksāta informācija”, tātad reklāma. Lūk, kas tiek apgalvots: “Prof. Adrians Meijers no Ohio College atklāja līdzekli, kurš jau pēc 120 minūtēm dedzina taukaudus un noņem holesterīna slāņus artērijās. Viena lietošanas reize ļauj nomest pat 2,5 kg liekā svara.” Ko jūs kā ārsts varat pateikt – vai tas maz ir iespējams?

Neizklausās visai ticami.

Tālāk saite mūs ved uz rak­stu par kādu preparātu, kas maksājot nieka 40 eiro par pudelīti ar tabletītēm. To sastāvā esot: indiešu nātres ekstrakts, Kambodžas garcīnijas ekstrakts, kafijas pupiņu ekstrakts un jods. Izskatās pēc klasiskas ajūrvēdas kombinācijas, kas Indijas aptiekās parasti maksā apmēram vienu, maksimums, divus eiro. Var tikai iedomāties, cik milzīga ir peļņa!

Ikvienam medikamentam, lai tas nokļūtu Eiropas tirgū, ir jāatbilst augstām prasībām. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc medikamentu ražošana ir sarežģīta un diemžēl arī dārga. Bet šādi internetā nopērkami ārstniecisko augu ekstrakti – vai to izgatavošanu kāds kontrolē? 100% pārliecības par to nav. Patiesībā bieži vien cilvēki pērk kaķi maisā, mistiku, kas varbūt darbosies. Arī lietojot uztura bagātinātājus, vajadzētu jautāt padomu ārstam. Ņemsim par piemēru profesionālos sportistus, kurus uzrauga veselas ārstu brigādes. Lai izturētu lielās slodzes, daži no viņiem lieto bagātinātājus. Taču tos būs ieteikuši speciālisti, nevis reklāma internetā vai pastkastītē atrasta lapiņa.

Kā atpazīt medicīnisko viltus ziņu?

Medicīniskā informācija nebūtu jāmeklē ziņu portālos vai sociālajos tīklos, un vēl muļķīgāk ir savas zināšanas balstīt tikai uz apmaksātiem reklāmas rakstiem. Arī publikācijām no sērijas “ko ārsti jums nestāsta”, kas patiesībā nav nekas cits kā savdabīga dzeltenā prese medicīnā, nevajadzētu īpaši uzticēties. Tiem, kuri patiešām nopietni interesējas par medicīnu, ir pieejami nopietni žurnāli. Bet, ja radušās aizdomas par savu veselības stāvokli, tad pareizākais, ko varat darīt, ir vērsties pie sava ģimenes ārsta vai cita daktera, kuram uzticaties.

Dažkārt viltus ziņas atsaucas uz it kā veiktiem zinātniskiem pētījumiem, kas pierāda kāda preparāta vai ārstnieciskas metodes lietderību. Taču katram pētījumam ir izpildītājs un vieta – klīnika, augstskola vai laboratorija, iegūtie rezultāti tiek publicēti nopietnos žurnālos, nevis parastos medijos. Nedaudz pastrādājot, melus var viegli atklāt tai pašā internetā, līdzīgi kā jūs noskaidrojāt, ka tāda daktere Anna Eglīte patiesībā nemaz neeksistē.

Ir cilvēki, kuri pakļauj organismu nevajadzīgām, pat bīstamām diētām. Vai tad šādi ieteikumi arī nebūtu uzskatāmi par veselību apdraudošām viltus ziņām?

Diemžēl bieži tā arī ir. Nevajag censties no jauna izgudrot riteni un akli sekot kārtējai “modes diētai”. Ārsti un uztura speciālisti jau sen atklājuši tā saucamo uztura piramīdu, noskaidrojuši, cik litrus šķidruma dienā nepieciešams uzņemt. Šiem padomiem tad arī vajadzētu sekot, ēst regulāri un pilnvērtīgi. Par diētām pie mums visvairāk runā no aptaukošanās viedokļa, mazāk par to, ka īpašas diētas nepieciešamas, piemēram, aknu vai aizkuņģa dziedzera slimniekiem. Bet liekā svara gadījumos atbilde parasti ir pavisam vienkārša – jāseko līdzi uzņemtajām un patērētajām kalorijām. Nodedzināt liekās kalorijas var tikai ar kustībām, ar fiziskām aktivitātēm, nekādi brīnumaini uztura bagātinātāji un ekstravagantas diētas te nepalīdzēs. Diemžēl cilvēki ir visai slinki. Tā vietā, lai lieku reizi izkustētos, viņi vairāk domā par to, kās sevi apdalīt un mocīt ar diētām.

Kā novilkt robežu starp tautas medicīnu un krāpniecību?

Tautas medicīna, kas patiesībā ir tūkstošiem gados uzkrātas cilvēces zināšanas, nenoliedzami ir vērtīga. Taču tā nespēj glābt cilvēku akūtos gadījumos, miokarda infarktu ar zāļu tēju nav iespējams izārstēt. Bet tautas medicīna var kalpot kā ārstēšanās atbalsts ilgstošu un hronisku slimību gadījumos. Tikai jāatceras, ka tā būs tikai viena no ārstniecības procesa sadaļām. Vēl pirms simts gadiem plaušu karsoni Latvijā ārstēja ar siltu pienu, kurā bija iejaukti govs mēsli. Mirstība bija milzīga, līdz visu mainīja penicilīna izgudrošana. Vidējam dzīves ilgumam ir tendence pieaugt, un tas notiek ne jau kādu dabas brīnumlīdzekļu un vēl mazāk internetā reklamēto preparātu dēļ, bet gan pateicoties atklājumiem medicīnas zinātnē. Mēs protam ielikt sirdī stentus un gūžās implantus, operēt kataraktu, tiek radītas jaunas un efektīvas zāles.

Esmu dzirdējis par senioriem, cilvēkiem jau gados, kuri kļuvuši par upuri savdabīgam telefona mārketingam – viņiem dienas laikā zvana uztura bagātinātāju izplatītāji un uz pēcmaksu pa pastu piesola piegādāt varbūt pat vajadzīgas lietas, piemēram, zivju eļļu. Tikai cena nez kāpēc ir vairākas reizes augstāka nekā aptiekā. Kā jūs ieteiktu reaģēt uz šādiem zvaniem?

Gados vecāki cilvēki dažkārt kļūst lētticīgi un uzķeras uz šādām makšķerēm. Bet tāpēc jau cilvēkam ir ģimene, lai pamanītu šādu agresīvu pārdošanas taktiku. Vajadzētu norunāt, ka lēmumu par vienas vai otras lietas iegādi, ja šādi piedāvājumi tiek izteikti pa telefonu, pieņems visi kopā – vecāki, bērni, mazbērni.

Redzēts arī, ka sabiedrībā pazīstami cilvēki, tostarp arī ārsti, reklamē dabas brīnumlīdzekli, zāļu tējiņu, kas atbrīvo no alkohola atkarības. Vai jūs ticat, ka tā var ārstēt alkoholismu?

Jā un nē. Jebkuru atkarību, vai tas būtu alkohols, azartspēles, cigaretes jeb narkotikas, var uzvarēt tikai cilvēks pats. Viņam jāapzinās – ir problēma, un es ar to cīnīšos, man palīdzēs ģimene, ārsti, medikamenti un arī šī zāļu tēja. Citādi nekāda pa kluso glāzē ielieta zāļu tējiņa, ko sieva mēģinās slepeni iemānīt vīram, nepalīdzēs.

Viltus ziņai nav jābūt tikai klajiem meliem vai apmānam, ir redzēti daudz smalkāki gājieni. Pēdējā laikā aizvien biežāk dzirdami izteikumi par labu marihuānas legalizācijai medicīniskiem mērķiem. Par to, ka pacientiem ar noteiktām diagnozēm, pirmām kārtām jau vēža slimniekiem, tā spētu ārstēt vai atvieglot ciešanas. Bet tas nav vajadzīgs, jo ir radīti alternatīvi un legāli medikamenti, kas satur kanabinoīdus un kuru iedarbība ir līdzīga tai, ko piedēvē marihuānai. Saprotams, šo medikamentu lietošanai noteiktas striktas indikācijas.

Tad kāpēc šādi uzskati tiek lobēti?

Lai daži ieinteresēti cilvēki varētu audzēt marihuānas stādiņu mājās, tā sakot, savām vajadzībām. Bet kur viens stādiņš, tur divi, trīs, vesela plantācija. Kur “savas vajadzības”, tur tirdzniecība. Nav tas Latvijā vajadzīgs, turklāt sabiedrībā, kur ir liels alkohola un smēķēšanas atkarīgo skaits, kas tikai tagad sāk atgūties no “spaisa” izraisītām traģēdijām. Vai tiešām jālegalizē vēl viena atkarību izraisoša viela?

Kur vērsties, ja cilvēks sastopas ar, viņaprāt, acīmredzamu medicīniskas dabas krāpniecību?

Veselības traucējumu gadījumos jāvēršas pēc palīdzības pie ģimenes ārsta vai medicīnas iestādē. Savukārt pastāvot aizdomām par likumpārkāpumu, būtu jākonsultējas ar Veselības inspekciju un jāinformē policija.

Publikāciju projektā “Atmaskots” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.