Foto: Shutterstock

Lai paredzētā deva neizkūp gaisā: padomi kurmju izsvēpēšanā 1

“Pret kurmjiem izmēģināju ieteiktās gāzes patroniņas, bet nelīdzēja. Varbūt es nepareizi rīkojos, bet gribētu zināt, vai noderēja citiem.” ANDREJS SALACGRĪVĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

– Cīņā ar kurmjiem jāapbruņojas ar lielu pacietību, – skaidro ķīmijas speciālists Olafs Grēns.

Veikalos nopērkami dažādi pretkurmju līdzekļi, un tā sauktās gāzes patroniņas ir vienas no tām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ražotāji ir dažādi, bet gandrīz visām indīgā viela ir sēra dioksīda gāze, kas izdalās degot. Smirdīgā gāze nāvīgi iedarbojas uz visu, kam ir plaušas gan zem, gan virs zemes.

Tāpēc speciālists atgādina, ka jārīkojas atbilstīgi instrukcijai un aizdedzinātā svecīte ar degošo galu uz leju ne vēlāk kā pēc 5–6 sekundēm jāievieto kurmja alā, nevis jāvēro un jāpārliecinās, cik labi un vai tiešām deg.

Kad svece alā, tā tūliņ jāaizber. Nedrīkst gaidīt, kad pats indētājs sāk just smaku, – tad kurmim paredzētā doza izkūp gaisā.

Arī Olafs Grēns pats dārzā izmēģinājis sēra kapsulas un atzīst tās par diezgan efektīvām. Taču jālieto regulāri un lielos daudzumos, ar vienu reizi nebūs līdzēts.

Apmēram 0,5 ha lielas teritorijas atbrīvošanai vajadzētu aptuveni 20 sēra kapsulu iepakojumu. Pašam speciālistam izdevies labi, tomēr jāņem vērā darbības sekas.

Kurmji alā negaida, kamēr nāve klāt, bet mūk, tātad drīz vien parādās pie indētāja kaimiņiem. Olafs nav slēpis, kā ticis galā ar kurmjiem, kur iegādājies kapsulas, un visi sarīkojuši kariņu.

Apkārtējie kurmji kopā ar bēgļiem samukuši atpakaļ atbrīvotajās teritorijās, kur gāzes iedarbība bija beigusies. Humors ar morāli – kurmju indēšanu mazdārziņos vislabāk sarunāt vienlaikus.

Veikalos mērdelim cenu amplitūda ir ļoti atšķirīga. Izdevīgāk ir kopā ar kaimiņiem to iegādāties vairumtirgotavā. Latvijā šādu līdzekli ražo vienīgi zemnieku saimniecība “Kulpji”.

Lai gāze iedarbotos, viens no galvenajiem nosacījumiem – tai nedrīkst ļaut izkūpēt gaisā. Tāpēc rūpīgi jāapseko pēc iespējas lielāks zemesgabals, jācenšas atrast un aizbērt visas kurmja pils ventilācijas lūkas.

Vēl jāpārliecinās, vai uzbrukums netiek veikts jau sen pamestos ierakumos.

Neapdzīvotā alā var bāzt, ko grib, – efekta nebūs. Pirms gāzes lietošanas visus kurmju rakumus pārredzamā teritorijā nolīdzina.

Tad var redzēt, kur tie itin drīz atkal sāk celties uz augšu. Tā ir aktīvi apdzīvota alu sistēma, un ar to jādarbojas.

Reklāma
Reklāma

Aizvadītā ziema bija silta, kurmji raka un laimīgi dzīvoja visu laiku, jo nav lāči un guļā nedodas. Ja zeme nav sasalusi, kaudzītes rodas visu gadu. Lielākais rakšanas trakums ir pavasarī, un tas izskaidrojams ar jaunās paaudzes radīšanu un teritorijas labiekārtošanu.

Otrs cēliens ir augustā, kad kurmja bērni veidos savas pirmās pilis.

Laika apstākļi kurmjus pazemē neietekmē, tāpēc profilaktiski racēju teritoriju vajadzētu apstrādāt četras reizes gadā (no aprīļa līdz novembrim), ne tikai vasarā.

Interesanti, ka ūdensžurkas, kurmja sabiedrotās pazemes darbos, ar šo gāzi aizbaidīt grūti, jo tās savu māju nepamet pat uzbrukuma laikā. Ūdensžurku padzīšanai vajagot vismaz trīsreiz vairāk svecīšu.

Daži bīstas, ka ar gāzi noindēs arī sliekas. Speciālists mierina, ka sliekām plaušu nav, tātad šī gāze nekaitē.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.