Publicitātes foto

Padomi, kā rūpēties par dārza instrumentiem 0

Dārza instrumenti pamatīgi atvieglo dārza darbus, tomēr tie mēdz ātri nolietoties, tādēļ par tiem nepieciešams regulāri rūpēties.Vēlies, lai Tavi dārza instrumenti kalpo ilgi un kvalitatīvi? Lūk, daži padomi, kā to darīt!

Reklāma
Reklāma

Tīrīšana

“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Lasīt citas ziņas

Dārza instrumentus vajadzētu tīrīt katru reizi pēc to lietošanas. Lai to izdarītu, pagatavojiet ziepjūdeni (vēlams ar siltu ūdeni), izmantojiet drāšu birsti un mazgājiet instrumentus.

Pēc tam noskalojiet tos ar tīru ūdeni un ļaujiet tiem nožūt vai nosusiniet tos ar dvieli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izmēros lielāku instrumentu tīrīšanai var izmantot ūdens šļūteni. Svarīgi – nekādā gadījumā neuzglabājiet mitrus instrumentus, jo tie var sākt rūsēt!

Rūsas noņemšana

Pēc tam, kad dārza instrumenti notīrīti, iespējams, pamanīsiet, ka instrumentus skārusi rūsa. Tā kā dārza instrumenti sezonas laikā tiek izmantoti intensīvi, rūsa ir pavisam normāla parādība, un par to nav jāuztraucas, jo ir vairāki veidi, kā no tās atbrīvoties.

Viens no labākajiem veidiem – urbjmašīna ar diskveida birsti. Izmantojiet urbjmašīnu ar šādu uzgali, attīriet metāla virsmas, neuztraucoties par to, ka metāls kļūs plānāks vai tiks sabojāts.

Vienkāršāks, taču ne mazāk efektīvs paņēmiens – melnā tēja. Pagatavojiet spēcīgu melno tēju, ievietojiet instrumentus spainī vai traukā un ielejiet tajā tik daudz tējas, lai tā pilnībā nosegtu instrumentus.

Ļaujiet tējai pāris stundas iedarboties, pēc tam mēģiniet notīrīt rūsu, izmantojot lupatiņu. Šie paņēmieni, protams, būs efektīvi tikai tad, ja rūsa ir sākuma stadijā.

Asināšana un slīpēšana

Asi instrumenti ir efektīvāki un drošāki, turklāt tie arī ietaupa laiku, jo nepieciešams pielietot mazāk spēka, lai instruments veiktu savu darbu. Reizē ar asināšanu vajadzētu noslīpēt instrumentu koka detaļas, lai tās neradītu skabargas.

Dārza instrumentus iespējams uzasināt un noslīpēt pie profesionāļa, kas izmanto speciālas ierīces, tomēr to iespējams izdarīt arī paša spēkiem, izmantojot metāla vīli.

Ja veicat asināšanu un slīpēšanu paša spēkiem, atcerieties, ka tas ir bīstami, esiet uzmanīgs un izmantojiet aizsargus!

Reklāma
Reklāma

Dārza instrumentu asināšanu un slīpēšanu nepieciešams veikt aptuveni reizi gadā, tomēr ņemiet vērā, ka atsevišķiem instrumentiem asināmās vai slīpējamās detaļas, piemēram, koka rokturus var arī nomainīt.

Eļļošana

Pēc netīrumu un rūsas notīrīšanas un asmeņu uzasināšanas ir svarīgi ieeļļot instrumentu metāla un koka detaļas. Eļļošanu ieteicams veikt tikpat bieži kā asināšanu un slīpēšanu – aptuveni reizi gadā.

Lai to izdarītu, sajauciet eļļu ar petroleju attiecībā 2:1, pēc tam izsmidziniet šo šķidrumu uz instrumentu metāla un koka detaļām, lieko šķidrumu noslaukiet ar sausu lupatiņu.

Regulāra instrumentu eļļošana ne tikai nodrošinās instrumentu asumu, bet arī novērsīs rūsēšanu.

Plaisu labošana

Daudziem dārza instrumentiem ir koka rokturi, kas mēdz plaisāt, taču tas nenozīmē, ka instruments plaisu dēļ jāizmet. Stipri ieplaisājušus rokturus ieteicams nomainīt, nelielas plaisas var nostiprināt ar izolentu.

Pirms lietošanas pārbaudiet, vai rokturis ir stabils, savukārt pēc lietošanas notīriet rokturi ar mitru drānu.

Sezonāli vai pēc vajadzības viegli noslīpējiet koka virsmu un uzklājiet tai vārītu linsēklu eļļu, lai nodrošinātu koka vizuālo pievilcību un ilgtspēju.

Elektroinstrumenti

Elektroinstrumentu kopšana ir sarežģītāka un dārgāka, nekā ”parastu” instrumentu kopšana, jo, ja kāda detaļa sabojājusies, tā, visticamāk, jānomaina.

Arī elektroinstrumentus ieteicams pēc katras lietošanas notīrīt, taču elektroinstrumentu tīrīšana nedaudz atšķiras – sākumā noteikti pārliecinieties, vai instruments ir atvienots no enerģijas avota, pēc tam izmantojiet ūdeni (bez ziepēm vai citiem tīrīšanas līdzekļiem) un mīkstu lupatiņu.

Atbrīvojieties no netīrumiem un pēc tam ar sausu lupatiņu nosusiniet instrumentu. Elektroinstrumenta kustīgās detaļas ik pa laikam ieteicams ieeļļot.

Uzglabāšana

Dārza instrumentu uzglabāšanas priekšnoteikums ir sausa vide. Telpa var būt auksta, taču galvenais, lai instrumentiem nepiekļūst mitrums – piemērotākās telpas ir garāža, šķūnis vai klēts, kur nenotiek krasas temperatūras izmaiņas. Ieteicamā dārza instrumentu uzglabāšanas temperatūra ir aptuveni 5 līdz 15 grādi.

Ja iespējams, instrumentus vajadzētu arī pakārt, piemēram, uz naglām, jo vairumam dārza instrumentu ir asmens, savukārt, ja instruments tiek glabāts ar asmeni pret virsmu, ar laiku tas kļūst truls.

Lai novērstu rūsēšanu, kas apdraud dārza instrumentus nesezonas laikā, ilgākā laika posmā instrumentus ieteicams uzglabāt spainī, kurā smiltis sajauktas ar eļļu. Izmantojiet spaini, kurā sajauciet smiltis ar eļļu attiecībā 3:1, pēc tam ievietojiet spainī instrumentus ar aso daļu uz leju.

Svarīgi – šāda pieeja var arī palīdzēt uzturēt instrumentus tīrus un pat asus, taču neaizmirstiet pirms uzglabāšanas instrumentus notīrīt un nosusināt!

Ja tomēr, sākoties sezonai, esat sapratis, ka nepieciešams papildināt dārza instrumentu klāstu, ienāciet 220.lv, kur pieejami visi nepieciešamie instrumenti dārza darbiem!

Ieguldot laiku un pūles dārza instrumentu kopšanā, Jūs ne tikai atvieglojat dārza darbus, bet arī rūpējaties par savu maciņu, jo instrumenti kalpo ilgāk, līdz ar to nav nepieciešams katru sezonu iegādāties jaunus rīkus.

Padariet dārza kopšanu vēl vienkāršāku – interneta veikalā 220.lv pieejami ne tikai instrumenti dārza darbiem, bet arī traktori dārzam, lapu pūtēji un zaru smalcinātāji!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.