Foto-Shutterstock

Padomi, izvēloties dažādus traukus 0

Iegādājoties pannas, katlus, bļodas un citus traukus, vairāk uzmanības pievēršam to izskatam, ietilpībai, cik ērti satverams un tamlīdzīgi, reizēm pat nepainteresējoties, vai izvēlētais ir universāli izmantojams. Ko vajadzētu ievērot, mājsaimniecībā lietojot no dažādiem materiāliem ražotus traukus?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – velotrenažieris, Lauva – balets. Kuras fiziskās aktivitātes tev sagādās prieku pēc zodiaka zīmes? 1
VIDEO. Alojā pazuduši medību suņi tiek atrasti kopā ar… lāci: “Nodomājām, ka nevar būt lācis, gan jau lielāks kuilis” 4
Kokteilis
Igauņu ragana Merilina Kerro: Šis Čūskas gads būs visu laiku grūtākais gads, pat bīstams militārā nozīmē
Lasīt citas ziņas

Māla traukus izmanto ēdienu un dzērienu sagatavošanai, arī galda klāšanai, bet ne produktu uzglabāšanai. Māla glazūra satur svinu, tas šķīst skābēs, tāpēc šādā traukā ilgstoši glabāts ēdiens kļūst veselībai kaitīgs. Nekādā ziņā māla bļodā vai podā nedrīkst skābēt gurķus vai kāpostus!

Fajansa un porcelāna traukus lieto gan produktu sagatavošanai, gan galda klāšanai, bet tie nav piemēroti ilgstošai ēdiena apstrādei karstumā, piemēram, cepeškrāsnī. Ja šķīvjiem vai bļodiņām ir zeltīts rotājums, tos nedrīkst likt mikroviļņu krāsnī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ugunsdrošā stikla traukos drīkst gatavot un uzglabāt dažādus ēdienus. Skābes un sārmi neiespaido stiklu un neveido kaitīgus savienojumus. Bet šos traukus nevar likt tieši uz atklātas liesmas, virs degļa jāuzliek azbesta sietiņš tās izkliedēšanai.

Vēl jāņem vērā, ka karstumā nedrīkst likt tukšu stila trauku, arī ārpuse tam nedrīkst būt slapja.

Alumīnija traukos var gatavot ēdienu, bet nedrīkst to tur uzglabāt. Skābju, sārmu un sāļu ietekmē alumīnijs šķīst, un ēdiens kļūst veselībai kaitīgs. Pēc ūdens vārīšanas katlā izveidojas plāna, nespodra oksīda kārtiņa. Šo aizsargplēvi nedrīkst noberzt ar asiem vīšķiem. Ja katls kļuvis tumšs, piemēram, pēc nemizotu kartupeļu vārīšanas, to izmazgā un piepilda ar viegli paskābinātu ūdeni (1 l ūdens pievieno 1 ēdamkaroti etiķa) vai katlā izvāra rabarberu/ābolu mizas. Mazgājamam ūdenim var pieliet nedaudz ožamā spirta (1 l ūdens, 1 tējkarote ožamā spirta).

Nerūsējošā tērauda hromētie katli un pannas ir daudz labāki nekā alumīnija trauki. Gatavojot ēdienu, tajos neveidojas veselībai nevēlami savienojumi.

Emaljētiem traukiem krasās temperatūras maiņās pārklājums mēdz sasprēgāt. Tāpēc uz karstas virsmas nedrīkst atstāt tukšu katlu, bet karstā katlā liet aukstu ūdeni. Maltītes gatavošanai nav ieteicams izmantot traukus ar izbirzušu emalju.

Čuguna un dzelzs trauki, ja tiem ir emaljēta iekšpuse, ir piemēroti ēdiena gatavošanai. Šo trauku biezās sienas uztur vienmērīgu temperatūru, tāpēc, piemēram, tā saucamās pīles var lietot ilgstošai gaļas sautēšanai. Vienīgi jāievēro, ka pannas bez emaljas pārklājuma ir jāizoderē ar taukiem vai eļļu, kas pasargā no dzelzs sāļu nelabvēlīgās iedarbes. Ir vairāki ēdieni un produkti – mērces, tomātu vai etiķa marinādes, sacepumi, biezputras, ko nedrīkst gatavot čuguna un dzelzs pannās.

Reklāma
Reklāma

Vara traukus var izmantot konditorejas izstrādājumu un sīrupu gatavošanai, bet ievārījumus tajos gan nevajadzētu vārīt, jo šķelsies un zudīs augļos un ogās esošie vitamīni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.