Foto: Pixabay

Pieci vienkārši gripas laika padomi: iesaka profesore Vīksna 0

Gripa ir sena vīrusinfekcija, kas zināma jau vairākus gadsimtus. Visdrošākā aizsardzība pret šo dzīvīgo un mainīgo vīrusu, kas labi piemērojas apstākļiem, ir vakcinācija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Tomēr gripas sezonas laikā būtiski ņemt vērā pavisam vienkāršus padomus, kas mazinās saslimšanas iespēju, atgādina Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras vadītāja profesore Ludmila Vīksna.

Kā norāda profesore Vīksna, gripa izplatās pilienu ceļā pa gaisu. Taču gripas inficēts materiāls var nonākt arī uz sadzīves priekšmetiem, līdz ar to, liekot pirkstus pie sejas, to varam ievazāt mutē vai deguna gļotādā, tādējādi inficējoties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpēc profesore aicina ievērot tīrību visos aspektos:
– vēdināt telpas;
– nelikt rokas pie mutes vai deguna, esot sabiedriskās vietās;
– mazgāt rokas ar ziepēm un biežāk kā parasti nomazgāt arī seju;
– lietot traukus atsevišķi, jo nekad nevar zināt, kurš no mājiniekiem vai kolēģiem ir jau inficējies.

Ieteicams novērst papildu faktorus, kas veicina saslimšanu ar gripu, piemēram, sekot, lai kājas un rokas ir sausas un nesalst.

Ja slimība tomēr ir sākusies, galvenais, pēc infektoloģes domām, ir necensties veikt varoņdarbus, dodoties uz darbu, bet gan atrasties mājās. Tam ir divi iemesli. Viens – neinficēt citus, otrs – nepasliktināt savu veselības stāvokli. Profesore arī atgādina, ka gripas ārstēšana var būt ļoti efektīva, pateicoties etioloģiskiem medikamentiem, kas mazina vīrusa vairošanos. Svarīgi ārstēšanu uzsākt pirmajās divās, trīs diennaktīs.

“Tāpēc iesaku uzreiz sazināties ar ārstu, tiklīdz ir temperatūra, nespēks, aizlikts deguns, krekšķis un aizdusa – elpas trūkums ne tikai tad, kad ir fiziska slodze, bet arī miera stāvoklī –, lai ārsts izlemj, cik nepieciešams ir pretgripas preparāts.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.