“Kaut tiešām tas viss izdotos! Man patiesi par to ir neizsakāms prieks, jo ne tikai man un manai ģimenei tas viss būs palīdzējis, bet daudziem, daudziem C hepatīta slimniekiem,” uzzinājusi par Veselības ministrijas iecerētajiem grozījumiem, saka Valija Miezīte.
“Kaut tiešām tas viss izdotos! Man patiesi par to ir neizsakāms prieks, jo ne tikai man un manai ģimenei tas viss būs palīdzējis, bet daudziem, daudziem C hepatīta slimniekiem,” uzzinājusi par Veselības ministrijas iecerētajiem grozījumiem, saka Valija Miezīte.
Foto no personīgā arhīva

C hepatīta pacientu sāpes sadzirdētas. Ar “Latvijas Avīzes” palīdzību birokrātija uzveikta 9

“Tas, ko mēs vairs pat neuzdrošinājāmies cerēt, sāk piepildīties. Ja nebūtu “Latvijas Avīzē” publicēto rakstu, nekas nemainītos. Visi tie mūsu protesti tā arī paliktu gan sabiedrības, gan valdības neievēroti,” “Latvijas Avīzei” raksta Jānis Miezītis, C hepatīta pacientes Valijas Miezītes vīrs. Viņu optimismu ir vairojusi saņemtā ziņa, ka varētu tikt grozīti noteikumi, kas liedza Valijai un citiem C hepatīta slimniekiem saņemt zāles. Jaunā veselības ministre Anda Čakša savā pirmajā darba nedēļā uzdevusi steidzamības kārtā sagatavot grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos par zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtību, lai atceltu ierobežojumu zāļu saņemšanai pa pastu personīgai lietošanai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

“Latvijas Avīzes” vairākās publikācijās (“Birokrātija liedz zāles, kas glābtu daudzus”, “LA”, 26. maijs, “Pacientes sāpes nedzird”, 15. jūnijs, “Cīnās par sievas dzīvību”, 17. jūnijs) norādīja uz birokrātijas vienaldzību pret C hepatīta pacienti Valiju Miezīti, kas nevarēja saņemt ārstes izrakstītās, no Indijas atsūtītās zāles, kuras tur maksā 40 – 64 reizes lētāk nekā Latvijā. Deviņus gadus nebija nekāda aizlieguma saņemt pa pastu recepšu medikamentus no trešajām pasaules valstīm personīgai lietošanai, bet šā gada 1. martā stājās spēkā Veselības ministrijas (VM) izstrādātie labojumi Ministru kabineta noteikumos, kas likvidēja šo iespēju.

“Valija paņēma kredītu, pasūtīja zāles, pievienojot ārsta izrakstītās receptes, jo bez receptēm no Indijas zāles neizsūta. Zāles tika atsūtītas. Mana sieva nosprieda, ka tagad viņa būs izdarījusi labu darbu valstij – izārstētu no C hepatīta sevi, un par vienu šīs infekcijas slimnieku būtu mazāk, samazinātos infekcijas izplatības risks, turklāt valstī būtu ietaupīta nauda, ar kuru varētu izārstēt kādu citu C hepatīta slimnieku. Bet valsts mums atbildēja: nē, jums šīs zāles netiks dotas, jo jūs šīs zāles esat pasūtījuši nepareizā vietā un veidā,” “LA” iepriekš stāstīja J. Miezītis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad “LA” gatavoja pirmo publikācija, lūdzām viedokli arī toreizējam veselības ministram Guntim Belēvičam (MK noteikumu grozījumi pieņemti viņa laikā), taču, kā vēlāk izrādījās, tieši tobrīd viņš bija aizņemts ar personiskajām veselības problēmām Onkoloģijas centrā. Arī vēlāk atlikušajās dienās līdz savai demisijai viņš šajā problēmā neiedziļinājās.

Tagad Veselības ministrija sarosījusies un VM komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders sola, ka šie labojumi jūlija sākumā tiks iesniegti valdībā. Plānots, ka tiem vajadzētu stāties spēkā jūlija vidū. “Nākamajā dienā pēc tam, kad noteikumi būs nopublicēti “Latvijas Vēstnesī”, Valija Miezīte varēs saņemt no muitas noliktavas viņai atsūtītās zāles,” sacīja O. Šneiders.

Ņemot vērā, ka tomēr pastāv risks pa pastu saņemto zāļu kvalitātei, MK noteikumos tiks iekļauta prasība, ka pacientam, kas saņem zāles, rakstiski jāapliecina, ka viņš uzņemas pilnu atbildību par zāļu lietošanu, attiecīgi apzinās iespējamos riskus un apņemas medikamentu izmantot tikai personīgai lietošanai.

Iepriekšējās kārtības atjaunošana, kas spēkā bija deviņus gadus un kas pastāv gandrīz visās Eiropas Savienības valstīs, dos cerības izārstēties no C hepatīta arī citiem slimniekiem, kuriem nav palīdzējusi līdzšinējā ārstēšana ar Latvijā pieejamām zālēm. Šāda situācija bija arī Valijai, kas pārdzīvoja divus neveiksmīgus ārstēšanas kursus, tāpēc ārste viņai ieteica izmantot medikamentu, kurš Indijā 12 nedēļu ārstēšanas kursam maksā 900 eiro, kamēr Eiropas Savienībā – ap 60 tūkstošiem eiro. Infektologi apgalvo, ka šīm zālēm ir augsta izveseļošanās garantija – ap 97 procentiem. Tāpēc arī daudzi citi C hepatīta slimnieki dodas paši uz Indiju un iegādājas zāles tur. Valija, daudzus gadus strādājot par laboranti slimnīcā, visticamāk, tur arī inficējusies ar šo dzīvībai bīstamo kaiti. Viņa sazinājās ar Indijas farmācijas firmu, kas ir saņēmusi licenci šo zāļu tirdzniecībai, paņēma kredītu bankā, pasūtīja zāles. Bet zāles pieminēto valdības noteikumu labojumu dēļ kopš maija joprojām atrodas muitas noliktavā, nevis pie zāļu pasūtītājas. Ja trīs mēnešu laikā, t. i., līdz 20. augustam, tās neizņems, tad medikamentu nosūtīs atpakaļ uz Indiju, kur to iznīcinās, jo farmācijas firmai to nav izdevīgi ņemt atpakaļ lielā muitas nodokļa dēļ.

Reklāma
Reklāma

Amatpersonas sarakstās

Valija par šo problēmu uzrakstīja vēstuli pat Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, bet viņas dzīvesbiedrs Jānis Miezītis, ilggadējs farmaceits un aptiekas vadītājs, cīnoties par savas sievas dzīvību, divas dienas piketēja pie Ministru kabineta ēkas.

Pēc piketa Valsts prezidents tomēr nosūtīja vēstuli valdības vadītājam Mārim Kučinskim, aicinot premjerministru pārskatīt MK noteikumus par zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtību.

“(..) Iepazīstoties ar Ministru kabineta noteikto zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtību, secinu, ka Ministru kabinets ir izvēlējies noteikt absolūtu aizliegumu fiziskām personām saņemt pasta sūtījumā zāles no trešajām valstīm, lai gan ir bijusi iespēja apsvērt samērīgākus un privātpersonas tiesības mazāk ierobežojošus risinājumus. (..) Kā to norādījusi Satversmes tiesa, tiesību normās noteiktie neelastīgie ierobežojumi kā absolūti aizliegumi reti kad ir atzīstami par saudzējošāko līdzekli. Ievērojot valsts budžeta līdzekļu ierobežotās iespējas un nepietiekamo finansējumu valsts kompensētajiem medikamentiem, ir jāapsver elastīgāka regulējuma noteikšanas iespēja, nepalielinot nekontrolētas un neatbilstošas zāļu lietošanas riskus, kā arī radot samērīgu līdzsvaru starp privātpersonas tiesībām un sabiedrības veselības aizsardzību,” raksta Valsts prezidents valdības vadītājam, aicinot pārskatīt MK noteikumus par zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtību.

“Kaut tiešām viss izdotos!”

Latvijā ir vairāk nekā 40 tūkstoši C hepatīta slimnieku. “Viena C hepatīta slimnieka ārstēšana valstij izmaksā vairākus desmitus tūkstošus eiro, bet desmit slimnieku izārstēšana maksā jau vairākus simtus tūkstošus eiro un simts cilvēku izārstēšana – nu jau izmaksā vairākus miljonus eiro. Parēķiniet, cik lielus līdzekļus valstij vajag, lai izārstētu kaut tikai pusi no šiem slimniekiem,” saka J. Miezītis.

“Kaut tiešām tas viss izdotos! Man tiešām par to ir neizsakāms prieks, jo ne tikai man un manai ģimenei tas viss būs palīdzējis, bet daudziem, daudziem C hepatīta slimniekiem,” uzzinājusi par Veselības ministrijas iecerētajiem grozījumiem, “LA” raksta V. Miezīte.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.