Pacientu organizācijas – pret ģimenes ārstu protestu 0

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Dzīvības koks” neatbalsta ģimenes ārstu protestēšanu ar trim atvaļinājuma dienām pret valdības pieņemtajiem ārstu darba kvalitātes kritērijiem.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Organizācijas valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe uzskata, ka jezgā, kas izveidojusies starp Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju (LĢĀA) un veselības ministri Ingrīdu Circeni, pazudis pats galvenais – pacients. Cilvēki nesaprot, par ko strīds, jo priekšplānā izvirzīts nepietiekamais finansējums. Taču ir lietas, ko var nokārtot, nepalielinot finansējumu, bet kas joprojām tiek darītas pavirši.

Ārstiem izvirzītajos kvalitātes kritērijos būs noteikts, ka viņiem jāparūpējas, lai pacienti apmeklētu valsts apmaksātos vēža skrīningus. Daudzās ES valstīs agrīnās vēža stadijas tiek atklātas 60% gadījumu, turpretī Latvijā tikpat daudz atklāj novēlotās stadijās. G. Berķe atzina, ka piramīda Latvijā jāpagriež otrādi un to var izdarīt, ja ģimenes ārstiem būs lielāka ieinteresētība. Taisnās zarnas vēža profilaktiskās pārbaudes aptver tikai trīs līdz četrus procentus attiecīgā vecuma pacientu, ko valsts aicina pārbaudīties. “Šīs pārbaudes vistiešākajā veidā atkarīgas no ģimenes ārstu ieinteresētības, kurš pacientu uz tām nosūta. Tad kāpēc aptvere ir tik zema?” jautā G. Berķe.

CITI ŠOBRĪD LASA

Organizācija neatbalsta arī LĢĀA pieprasīto I. Circenes demisiju, jo uzskata, ka domstarpības, kas radušās starp organizācijas vadību un ministri, apspriežamas pie sarunu galda.

 

Spēle vienos vārtos

LĢĀA prezidents Pauls Princis uzsvēra, ka šis ir pirmais maigais brīdinājums un, visticamāk, varētu sekot arī nākamais, kurš būšot pārdomātāks, sagatavotāks un saskaņots ar mediķu arodbiedrību. G. Princis: “Mēs saprotam, ka jebkura protesta akcija ir galējība. Tagad par to izšķīrāmies, jo nav iespējams konstruktīvs dialogs ar ministri. Patiesībā tiek uzspiesta spēle vienos vārtos. Vai tad mums pazemīgi un paklausīgi tas jāpieņem? Un beigās “atkal paši būsim vainīgi”? Vai tiešām publisks protests ir vienīgais līdzeklis, kā atgādināt augstām valsts amatpersonām par māku ieklausīties un pienākumu rast labāko risinājumu? Par vēlu būs nožēlot, ka ilgi cerējām un šaubījāmies.”

P. Princis sacīja, ka asociācija neuzskaita, cik ārstu piedalās protesta akcijā. Viņam pašam ir ārsta prakse Ventspilī, un viņš paņēmis trīs dienu atvaļinājumu. Pacientus tikmēr pieņemot medicīnas māsa un ģimenes ārsts rezidents.

“Mēs nevēlamies kaitēt pacientam, tāpēc slimnieki netiek atraidīti. Zinu, ka liela daļa lauku ārstu neatbalsta šo protesta akciju, jo baidās, ka, pārceļot pacientus rindā uz vēlāku laiku, viņu būs tik daudz, ka ārsts netiks galā. Katrs ārsts pats pieņem lēmumu, samierināties ar valdības pieņemtajiem noteikumiem vai arī publiski protestēt,” saka P. Princis.

“NRA” vakar varēja izlasīt, ka “asociācijas vadītāja P. Prinča ģimenes ār-sta prakses vieta Ventspilī bija slēgta (..)”. Dakteris ir pārsteigts par šādu maldinošu informāciju. Ārsta prakses darba laiks trešdienās nav no rīta, bet gan pēcpusdienā. Iespējams, ka bijis kāds pacients, kurš ieradies rīta pusē un nevienu nav saticis.

 

Vai protests 
ko mainīs?

Pacientu ombuda valdes priekšsēdētāja Liene Šulce-Rēvele atzina, ka ne tikai ģimenes ārstiem, bet ārstiem kopumā būtu ļoti daudz pret ko protestēt, tikai jautājums: vai protestēšana ko mainīs? Veselības aprūpes sistēmā daudz kas ir salaists grīstē, tāpēc nav iespējams pateikt, kurš šādā situācijā ir labais – veselības ministre vai ģimenes ārsti. “Pacientiem nav skaidrs, par ko strīds. Izskatās, ka tas ir vairāk par formu nekā saturu. Tiesa, ir jautājumi, kuri ministrijai ar ģimenes ārstiem ir jāizdiskutē pilnībā. Piemēram, par laboratorisko izmeklējumu kvotām, kur vēl ir daudz neskaidrību. Arī veselības ministre uzskata, ka šajā jautājumā vēl līdz galam nav panākta vienošanās,” secināja L. Šulce-Rēvele.

Reklāma
Reklāma

 

Viedokļi

Armands Ploriņš, Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta direktors: “Kompromisi par nozares attīstību un kvalitāti ir jārisina profesionāļiem, sēžot pie viena sarunu galda, nevis iesaistot tajā pacientus. Mēs ticam, ka lielākā daļa ģimenes ārstu šajās dienās godprātīgi turpina rūpēties par saviem pacientiem un neliedz tiem konsultāciju vai vajadzīgo palīdzību. Tajā pašā laikā esam saskārušies ar dažu ārstu negodprātīgu rīcību, liekot pacientiem ar ambulatori ārstējamām saslimšanām izsaukt operatīvo dienestu. Situācijas ir bijušas dažādas, piemēram, mazi bērni ar paaugstinātu temperatūru, tostarp 8 mēnešus vecs mazulis ar vairāku dienu temperatūru, sirmgalve, kuru vairākas dienas nomoka temperatūra, klepus, I. grupas invalīde ar pēcoperācijas sāpēm… Šāda protesta akcija var palielināt NMP brigāžu izsaukumu skaitu, kā rezultātā mediķi var nepagūt laikā ierasties pie pacientiem, kuru dzīvība patiešām ir apdraudēta un kam svarīga katra minūte. Tāpēc aicinām ģimenes ārstus rast pieņemamāku veidu, kā uzlabot primārās veselības aprūpes kvalitāti, nepieļaujot, ka viņu pacienti un citi dienesti kļūst par protesta akcijas ķīlniekiem.”

Līga Kozlovska, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja: “Abām ārstu asociācijām ir vienoti mērķi, bet dažādi ceļi to sasniegšanai. Lauku ģimenes ārstu asociācija ir par konstruktīva dialoga uzturēšanu ar Veselības ministriju, piedāvājot abu asociāciju un ministrijas vienošanās pro-grammu par primārās veselības aprūpes sistēmas attīstību. Lauku ārstu asociācijas valde ir pieņēmusi lēmumu neiesaistīties rīkotajā protesta akcijā, jo uzskata, ka tā nav sagatavota un cilvēki nav informēti par šīs akcijas mērķiem.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.