Pacientu cerības un izaicinājumi: pieejamas jaunas zāles Alcheimera ārstēšanai 4
Gandrīz gadu pēc tam, kad ASV tirgū tika laistas pirmās zāles, kas palēnina Alcheimera slimības gaitu, to piegādes kavējas, vēsta “AP”.
Slimnīcām ir bijuši nepieciešami mēneši, lai izveidotu sistēmas zāļu piegādei un lietošanai, un daži apdrošinātāji ir pat noraidījuši ierosinājumu segt šo medikamentu izmaksas.
Zāles, ko sauc par Leqembi, ir apstiprinātas lietošanai pacientiem ar Alcheimera slimības sākuma stadiju. Tās darbojas, attīrot no smadzenēm lipīgo olbaltumvielu, kas ir saistīta ar slimības progresēšanu.
Pētījumi liecina, ka Leqembi var aizkavēt slimības simptomu pasliktināšanos par dažiem mēnešiem. Eksperti uzskata, ka ar to ir pietiekami, lai pacients izjustu lēnāku slimības progresu.
“Šis ir ļoti aizraujoša ceļojuma sākums,” uzskata Dr. Ambars Kulšrešta, Atlantas piepilsētas ģimenes ārsts, kurš specializējies darbam ar demences pacientiem.
Vairāk nekā 6 miljoniem amerikāņu un miljoniem citu cilvēku visā pasaulē sirgst ar Alcheimera slimību. Tas ir visizplatītākais demences cēlonis.
Taču ar šī zālēm radītās cerības nāk kopā ar nopietniem izaicinājumiem. Tās var izraisīt arī nopietnas blakusparādības, piemēram, smadzeņu tūsku un asiņošanu. Tāpēc pacientiem regulāri ir jāveic smadzeņu skenēšana, lai to uzraudzītu.
Diemžēl maksa par šiem medikamentiem ir samērā augsta. Tā var sasniegt vairāk nekā USD 26 000 gadā. Tas, savukārt, rada bažas par to, vai pacientiem būs pieejama apdrošināšana, kas segs šos izdevumus.
Neskatoties uz šiem izaicinājumiem, daudzi Alcheimera slimības pacienti un viņu ģimenes ir pateicīgi un cerīgi raugās uz jauno ārstēšanās iespēju. Daži pacienti pat ziņo par īslaicīgas atmiņas uzlabošanos, kas vieš reālas cerības, ka slimības progress tiešām tiks pēc iespējas vairāk palēnināts.
Tomēr veselības aprūpes speciālistiem joprojām ir daudz darba, lai uzlabotu Alcheimera slimības diagnostiku un pēc iespējas ātrāk identificētu pacientus, kam ir šī saslimšana, jau agrīnā stadijā.