Foto – Shutterstock

Pēc insulta atgriežas mājās. Kas jāzina, ja mājās ir gulošs pacients? 0

Lielākajai daļai cilvēku pēc insulta saglabājas dažādi veselības traucējumi. Lai tie būtu pēc iespējas vieglākā formā, ir ne vien laikus jāsaņem ārstēšana, bet arī rehabilitācija un pienācīga aprūpe mājās.

Reklāma
Reklāma
Trampa optimismam nav pamata: izlūkdienesti atklāj Putina patieso plānu. Kādas nelietības iecerējis Krievijas diktators?
VIDEO. Tramps nomaina Ovālā kabineta galdu dažas dienas pēc tam, kad Īlona Maska dēls iemūžināts uz tā atstājam “dāvanu” 5
RAKSTA REDAKTORS
krāpnieki zina, kur meklēt cilvēkus ar vairākiem tūkstošiem kontā – vai banku dati kaut kur noplūst? Atbild eksperti
Lasīt citas ziņas

Vairākumam ļaužu ir kāds radinieks, kolēģis, kaimiņš vai kāds cits pazīstams cilvēks, kuram ir bijis insults – dzīvībai bīstams pēkšņs smadzeņu bojājums asinsvada nosprostojuma vai asinsvada plīsuma dēļ. Atjaunošanās process pēc šā notikuma atgādina bērna attīstību pirmajos dzīves mēnešos un gados. Kas jāzina, ja mājās ir gulošs pacients?

Rehabilitācija

Pacientiem pēc akūta insulta valsts apmaksā rehabilitāciju, ja to uzsāk sešu mēnešu laikā pēc slimības. Lai saņemtu šo pakalpojumu, pacientam vai viņa piederīgajiem sadarbībā ar ģimenes ārstu ir jāsagatavo nepieciešamo medicīnas dokumentu pakete un jāsaņem nosūtījums pie rehabilitologa. Daļai pacientu to izsniedz, jau izrakstoties no stacionāra. Rehabilitācija paredz fizikālo un fizioterapiju, ergoterapiju un nodarbības pie logopēda.

CITI ŠOBRĪD LASA

Neiroloģe Elīna Malkiela skaidro, ka atkarībā no veselības traucējumiem rehabilitācijā iesaistās fizioterapeits, kurš pakāpeniski iemāca atkal sēdēt, celties kājās un pārvietoties. Ergoterapeits palīdz atgūt prasmi paēst, apģērbties, apkopt sevi, pielāgot palīgierīces, kas atvieglo ikdienas aktivitātes. Logopēda uzdevums ir iemācīt no jauna runāt, saprast citu teikto, trenēt atmiņu un rīšanas muskulatūru.

Ja tiek nozīmēta rehabilitācija mājās, speciālisti palīdz pielāgot vidi pacienta vajadzībām, jo var būt nepieciešama speciāla gulta, īpaši aprīkota tualete, duša, iesaka nepieciešamās papildierīces staigāšanas, ēšanai un citu ikdienas aktivitāšu veikšanai.

Daudz jauna ir jāapgūst arī insulta pacienta tuviniekiem. Mūsdienās var nopirkt vai iznomāt dažādus aprūpes palīglīdzekļus, un tās nav tikai speciālās gultas vai ratiņkrēsli, bet arī galda piederumi un pat zeķu uzvilcējs. Ir jājautā ārstam arī par iespēju saņemt valsts apmaksātus higiēnas līdzekļus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.