Vitamīni – ne tikai garšīgas konfektes 0
Svarīga ir zāļu mijiedarbība, turklāt arī vitamīni var iedarboties ar medikamentiem: “K un C vitamīns ietekmē asins reci. Ja cilvēks, piemēram, lieto aspirīnu un bezrecepšu vitamīnus, var būt, ka pastiprinās asiņošanas risks. Preparāti mijiedarbojas savā starpā, arī augi. Arī vitamīni izvadās caur aknām, tas tomēr ir ķīmiski sintezēts preparāts, un, ja ir kādi aknu vai nieru darbības traucējumi, tas jāņem vērā. Ir bijuši bērniņi, kuriem vecāki devuši polivitamīnus, lai ātrāk atveseļojas, un, uztaisot asins analīzes, atklāti aknu darbības traucējumi. Tad jādomā, kāpēc tā, un beigās nonāku līdz vitamīnam. Vitamīni arī ir medikamenti, tāpat kā recepšu zāles.”
Ārste brīdina – ja cilvēks sūdzas par, piemēram, nogurumu, bet ir relatīvi vesels un nelieto zāles, kā arī nav problēmu ar aknām vai nierēm, “viņš var, ja vēlas un ir nepieciešamība, vitamīnus lietot, bet ieteicams to nedarīt pastāvīgi. Tas var būt divu trīs nedēļu periods, līdz mēnesim vai diviem, bet pēc tam jau būtu jākonsultējas ar ārstu, arī veselam cilvēkam.” Tomēr jāņem vērā, ka no vitamīniem varētu būt alerģijas.
Ārste uzsver: ja vitamīnus plānots lietot ilgstoši, būtu jākonsultējas ar ārstu un jāsaprot, kāpēc tos dzert. Piemēram, ja ir kāda vitamīna deficīts. Ir jānovērtē devas, mijiedarbības un kā tas ietekmēs cilvēku – gan labvēlīgi, gan nelabvēlīgi.
Eļļu lietošana ikdienā
Ļoti iecienītas ir eļļas, un daktere stāsta, ka no bīstamības viedokļa tās ir vismazāk kaitīgas, taču ar nosacījumu, ka tās ir tīras eļļas. “Tās mēdz būt labvēlīgas aknu funkcijai, ja nav alerģiju.”
Ārste uzsver, ka mazāk tiek patērētas zivis un nepiesātinātās taukskābes, tāpēc eļļu lietošana varētu būt noderīga, īpaši “mazākiem bērniem smadzeņu darbības attīstībai, kaulu attīstībai. Bet es arī neieteiktu tās lietot visiem, jo mūsu uzturs ir dažāds. Tagad arvien vairāk cilvēki pievēršas veselīgākam uzturam, vairāk pārtikā lieto zivis, arī omega taukskābes no linsēklām, kaņepēm un daudzām citām augu eļļām. Ar D vitamīnu mūsu klimata joslā gan, protams, ir grūtāk.”
Nākamajā rakstā stāstīsim par četriem populāriem bezrecepšu medikamentiem un blakusparādībām, bīstamībām, ko tie rada un par ko bieži vien neaizdomājamies.