Foto – Shutterstock

“Pacients lietoja trīs vienādus medikamentus atšķirīgiem nosaukumiem.” Skaties, kā zāles kombinē! 0

Autore: Agija Kalve, speciāli Veselam.lv

Ja sāp galva, tiek lietots aspirīns, ja vēders – oglīte, ja ir temperatūra – paracetamols. Šie visi ir katrā aptiekā nopērkami bezrecepšu medikamenti. Cik bieži mēs lasām zāļu instrukcijas, skaitām devas un iepazīstamies ar blakusparādībām? Cik droši ir kombinēt bezrecepšu medikamentus, un vai vitamīnu lietošana tiešām ir nepieciešama? Atbildes uz šiem jautājumiem palīdz rast Veselības centra 4 ģimenes ārste Dana Misiņa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Ārste stāsta, ka no medikamentiem, kuri ir brīvi pieejami, tiek lietoti visdažādākie, un diemžēl ģimenes ārsti bieži šo informāciju no saviem pacientiem nesaņem. Ja notiek aktīva izjautāšana, izrādās, ka tiek lietoti, piemēram, dažādi augu un ķīniešu medicīnas preparāti, homeopātiskie līdzekļi un vitamīni “jo cilvēki pamatā neuzskata, ka tās ir zāles un ka tas ir kas vērā ņemams, ja ir saruna par kādu konkrētu problēmu.”

Lieto, pirmkārt, dažāda veida vitamīnus, tējas un augu preparātus, arī homeopātiskos līdzekļus, bezrecepšu pretsāpjus, pretdrudža, pretklepus vai klepus izvadošus, tāpat saaukstēšanās simptomus mazinošus medikamenti. “Pēdējos pacienti parasti nosauc, jo tie ir ķīmiski ražoti,” dr. Misiņa piemetina.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārste aicina ņemt vērā, ka “mēs jaucam, kas ir aktīvā viela un kas ir firmas nosaukums. Aspirīnu mēs zinām, bet aspirīns nav aspirīns, tā ir acetilsalicilskābe. Vai arī mēs zinām ibumetīnu, bet tā aktīvā viela ir ibuprofēns.” Viņa informē, ka Latvijā ir pieejami 19 ibuprofēna varianti, un ibumetīns ir tikai viens no tiem. “Man ir bijuši pacienti, kuri ir lietojuši 3 vienādus medikamentus ar to pašu aktīvo vielu, un tos var viegli pārdozēt.”

Daktere brīdina, ka ir viegli pārdozēt tieši bezrecepšu saaukstēšanās medikamentus, kur aktīvo vielu ir daudz, bet viena no tām sakrīt. “Tāpat kā pārtikas produktiem uz veikalu ir jāņem lupa līdzi, šeit ir jālasa,kas ir sastāvā.”

Vispārējs ieteikums – lietot vienu medikamentu un tādās devās, kā rakstīts. Līdzko ir jālieto vairāk, labāk pajautāt aptiekā vai pašam vērst uzmanību, kas ir aktīvā viela,” ārste dalās pieredzē.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.