Pacientiem ātrāk, ārstam vieglāk 0

Lai pacienti ar akūtām slimībām pie sava ārsta varētu tikt jau tajā pašā dienā, bet pārējiem nevajadzētu gaidīt ilgāk par piecām dienām, valsts no 1. janvāra apmaksās otras medicīnas māsas darbu ģimenes ārstu praksēs ar vismaz 1200 pacientiem.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Savukārt praksēs ar 1800 reģistrētiem pacientiem tā būs obligāta prasība, to nosaka otrdien, 18. decembrī, valdības apstiprinātie grozījumi veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā.

 

Veic procedūras, 
ievada datus

Jumpravas ģimenes ārste Gunta Tīcmane jau kopš 1995. gada strādā komandā, kurā ir ne tikai medicīnas māsa un ārsta palīgs, bet arī sanitārs un grāmatvede. Lai gan ik dienas praksē jāapkalpo ap 30 pacientu, pie ārstes kabineta durvīm rinda tikpat kā neveidojas. “Vīrusu laikā, kad rindā sēž desmit pacientu, ģimenes ārsta palīgu uzdevums ir viņus ātri sašķirot, jo kādam vajadzīga tikai izziņa, lai bērns varētu apmeklēt bērnudārzu, citam – zāļu receptes, vēl citam – izmērīt asinsspiedienu. Tādā situācijā viena medicīnas māsa var rakstīt izziņas, receptes vai ievadīt datorā ziņas par pacientu, otra – mērīt spiedienu vai procedūru kabinetā noņemt analīzes, bet es varu visu uzmanību veltīt saslimušajam pacientam,” saka ģimenes ārste G. Tīcmane. Darbs ar pacientiem sokas raiti, jo ārstei palīdz Alīna Ancāne, viņa savā profesijā nostrādājusi jau 43 gadus, un otra medicīnas māsa Gaida Skadmane.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Laukos medicīnas māsai jāprot viss – iešpricēt, pārsiet, uztaisīt kardiogrammu vai procedūras bērniem. Par profilaksi runājam gandrīz ar sausu muti, bet pēc tam vēl pārbaudām un ambulatorajā kartītē ierakstām, vai tas, ko teicām, ir izdarīts. Ja dakteres nav, pieņemam arī pacientus un dodamies izsaukumos,” savus pienākumus G. Tīcmanes praksē uzskaita A. Ancāne.

Medicīnas māsas arī noņem pacientiem analīzes, veic dažādas procedūras, mazu brūču apstrādi, ausu skalošanu. Tāpat uz viņu pleciem gulstas viss profilaktiskais darbs – bērnu svēršana un mērīšana, vakcinācija, pacientu informēšana par valsts apmaksātu vēža skrīningu. Piemēram, slēpto asiņu tests pacientam jāiedod rokā, jāparāda, kas un kā jādara, un vēl strikti jāpiekodina, lai pēc noteikta laika to atnes atpakaļ. Māsiņas zvana arī pacientiem uz māju un atgādina, ka pienācis laiks vakcinēties, vai paziņo, ka analīzes nav pārāk labas.

Medicīnas māsu ziņā ir arī mājas aprūpe un vizītes pie hroniskiem, gulošiem pacientiem. Praksē strādā ar profesionālo datorprogrammu “Ārsta birojs”, kurā medicīnas māsa ievada visus datus par pacientu, un tas arī ļauj ārstam vairāk laika veltīt pacientiem.

Ārsta komandā katram ir sava specializācija, medicīnas māsa Gaida Skadmane veic mājas aprūpi un procedūras pieaugušajiem – injekcijas, potes, ausu skalošanu –, bet Alīna Ancāne vairāk laika velta bērnu aprūpei. Darba pietiek abām, jo dakteres Tīcmanes prakse ir samērā liela – tajā reģistrēti 1914 pieaugušie un 323 bērni.

 

Savs kabinets 
arī māsām

Guntas Tīcmanes praksē iekārtota ne tikai ārsta pieņemamā telpa un reģistratūra, bet vēl divi kabineti, kuros ar pacientiem pārsvarā strādā medicīnas māsas. Atsevišķs kabinets izveidots mazo pacientu vajadzībām, bet procedūru kabinetā māsa veic sirdsdarbības un asinsspiediena mērījumus, brūču apstrādi, dažādas procedūras un ņem analīzes, kas piecas reizes nedēļā tiek sūtītas uz laboratoriju. Savukārt skrīninga testus uz slēptajām asinīm pārbauda tepat uz vietas un dienas laikā pacients var saņemt atbildi. Ir bijuši gadījumi, kad atklātas arī ļaundabīgas izmaiņas.

Reklāma
Reklāma

“Domāju, ka šis ir pareizais prakses modelis,” saka Gunta Tīcmane. “Pirmkārt, ģimenes ārstam un viņa palīgiem jābūt atsevišķiem kabinetiem. Lai gan reizēm šķiet vieglāk, ka māsiņa sēž blakus un saraksta receptes, daudzas lietas ar pacientu jāpārrunā zem četrām acīm.”

 

Fakti

* Šobrīd otrā medicīnas māsa ir 483 jeb 35% no 1375 ģimenes ārstu praksēm.

* Apmēram 68% ģimenes ārstu praksēs medicīnas māsai ir atsevišķs kabinets.

* Gaidīšanas rindā uz darba vietu šobrīd reģistrētas 47 primārās veselības aprūpes medicīnas māsas un ārstu palīgi (Rīgā – tikai trīs).

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.