Invalīdu automašīnas stāvvieta. FOTO: Lita Millere/LETA

Pacēlājam parakstus nevajadzēja, bet stāvvietai – 121: māmiņas cīņa par invalīdu stāvvietas ierīkošanu pie mājas 0

Jolantas Vīksniņas meitai ir reta neiroloģiska slimība. Lai atvieglotu rūpes par meitu, ģimenei nepieciešama invalīdu stāvvieta pie mājas. Taču ar tās ierīkošanu nesokas vienkārši. Pašvaldībā norāda, ka iespējas palīdzēt ir ierobežotas, jo mājai blakus esošā teritorija pieder privātīpašniekiem, vēsta lsm.lv.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Dzimuši ģēniji: šīm zodiaka zīmēm ir augstākais IQ 4
Mājas
Arī pārtiku nē! 10 lietas, kuras nekādā gadījumā nevajadzētu uzglabāt plastmasas traukos vai maisiņos
Kokteilis
Personības TESTS. Izvēlies Lieldienu olu, un atklāj pārsteidzošus faktus par sevi
Lasīt citas ziņas

Jolanta Vīksniņa ir astoņgadīgās Martas mamma, kura meitu audzina viena. Martai ir Reta sindroms – tā dēvētā kluso eņģeļu slimība, un tā ir reta ģenētiska neiroloģiska slimība, kas saistīta ar pelēkās vielas attīstības traucējumiem. Bērns ar laiku pārstāj runāt un staigāt, kā arī tiek ietekmēta spēja izmantot muskuļus, kas atbild par kustībām un koordināciju.

Lai ikdienā būtu iespējams vieglāk parūpēties par bērnu, Jolantai ir vajadzīga invalīdu stāvvieta pie kāpņutelpas. Reizēm, atbraucot mājās, automašīnai vairs vietas nepietiek un transportlīdzeklis ir jāatstāj kaimiņu stāvlaukumā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tas ir sarežģīti, jo jāizstumj rampa, jāizstumj meita, kura droši ir nofiksēta ratiņkrēslā, jāpaņem somas un jāmēro vairāki metri līdz kāpņutelpas durvīm.

Ziepniekkalna daudzdzīvokļu namam, kurā dzīvo Jolanta ar meitu, ir 10 stāvi un sešas kāpņutelpas, un ik dienas norit nemitīga cīņa par autostāvvietām, jo pie mājas nav izveidota invalīdu stāvvieta.

“Vakar atbraucām pēc darbiņiem mājās – tas bija ap astoņiem –, un mums nācās likt mašīnu pie blakus mājas ļoti tālu. Tas nav ērti, jo, ja gadījumā arī nākošajā dienā kāds noliek mašīnu manai mašīnai aizmugurē, tad man nākas mašīnu dzīt ārā no tās vietas. Marta paliek uz trotuāra. Tad, uzdzenot Martu uz brauktuves, velku arā rampu. Tās vietas, kas ir ar iebraukšanu ar purngalu iekšā, kur paliek bagāžnieks brīvs, – tās vietas ir uz izķeršanu. Viņu te ir ļoti maz,” skaidroja Jolanta.

Šajā mājā Jolanta ar Martu dzīvo salīdzinoši nesen, iepriekš abas dzīvojušas Āgenskalnā, privātā teritorijā, un tādu problēmu neesot bijis.

Tagad Jolanta arvien biežāk izvēlas vakarus pavadīt mājās, jo, atgriežoties pavēlāk, dzīvesvietā mašīnai vietas vairs nebūs. Viņa ir interesējusies par to, kā izveidot invalīdu stāvvietu, kas atvieglotu ikdienas rūpes par meitu. Proti, meitenes mammai personīgi ir jāiegūst mājas 121 iedzīvotāja paraksts.

“Tas nozīmē, ka man burtiski katru vakaru jāstaigā pa kāpņu telpām ar Martu, jo es viņu audzinu viena, vai arī man jāsauc auklīte par sešiem eiro stundā,” sacīja Jolanta.

Jolanta Vīksniņa vērš uzmanību, ka viņas ģimenes vajadzībām kāpņu telpā ir izveidots pacēlājs, taču par tā ierīkošanu paraksti nebija jāvāc. Izaicinājumus sagādā arī blakus esošo māju iedzīvotāju ciemiņi, kas novieto mašīnas Jolantas mājas autostāvvietā, jo blakus māju pieguļošajās teritorijās atļauts novietot mašīnu tikai ar atļaujām.

Rīgas Domes Ārtelpas un mobilitātes departamenta satiksmes organizācijas pārvaldes vadītāja Rudīte Reveliņa informēja, ka vispirms svarīgi ir saprast, kam pieder zeme pie daudzīvokļu mājas. Gadījumā, ja īpašniece ir pašvaldība, tad var vērsies atbildīgajā pārvaldē ar iesniegumu par vajadzību izveidot invalīdu stāvvietu.

Reklāma
Reklāma

Ja daudzīvokļu mājas kopīpašuma teritorija pieder visiem dzīvokļu īpašniekiem, tad gan pašvaldība iedzīvotāju lūgumu nevar izpildīt. Tad jāvēršas pašvaldībā ar dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, ka visi piekrīt izveidot invalīdu stāvvietu.

Sarunā ar dzīvokļu īpašnieku kooperatīvās sabiedrības “Ziepniekkalns” valdes priekšsēdētāju Irēnu Ksenofontovu Latvijas Radio noskaidroja, ka mājai blakus esošā zeme pieder trīs dažādiem īpašniekiem, tostarp neliels zemes gabals pieder pašvaldībai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.