Pabriks: Austrumu robežu jāpadara par militāri aizsargājamu vietu – līdzīgu Manerheima līnijai atbilstoši 21.gadsimtam 132
“Trauksmes līmenis, manuprāt, nav jāpalielina. Mēs šajos hibrīdkara apstākļos uz Baltkrievijas robežas dzīvojam jau vairākus gadus – tas spiediens bija, ir un būs tuvākajā laikā,” tā TV24 raidījumā “Ziņu TOP” sacīja Domnīcas “Ziemeļeiropas politikas centrs” direktors, aizsardzības ministrs (2010-2014; 2019-2022) Artis Pabriks, atbildot uz jautājumu, vai vēl vairāk būtu jāpalielina trauksmes signāls uz robežas, neaprobežojoties tikai ar Silenes robežkontroles punkta slēgšanu, ko šonedēļ nolēma valdība.
“Vienu vai divus robežpunktus mēs varam aizvērt, balstoties uz nacionālo likumdošanu. Kopumā aizvērt robežu – tas būtu tad jādara visām Baltijas valstīm, Polijai un Somijai kopā, jo tas skar vairāk, nekā tikai Latvijas intereses. Silenes aizvēršana pēc būtības ļauj nedaudz robežsardzei atbrīvot savus resursus – novirzīt uz tā saucamo zaļo robežu, bet mums ir jārēķinās, ka mums var būt arī līdzīgi izaicinājumi uz Krievijas robežas, kas var skart varbūt arī Igauniju,” tā TV24 raidījumā komentēja Pabriks saistībā ar Silenes robežpunkta slēgšanu uz Latvijas un Baltkrievijas robežas, kur pēdējā laikā ievērojami palielinājies nelegālo imigrantu skaits, kuri centušies iekļūt Latvijas teritorijā.
Pabriks raidījumā “Ziņu Top” vēlējās uzsvērt vēl kādu lietu, kas saistīta ar žoga izbūvi uz austrumu robežas. Viņaprāt, diskusijas par to, kā “lēnām top žogs” uzskatāmas par “vakardienu”.
“Manuprāt, ir svarīgi apzināties, ņemot vērā to, ka nav nekādas tendences Krievijai kļūt par super pūkainu un draudzīgu valsti tuvākajā dekādē, es uzskatu, ka pašreizējais aizsardzības nozares un valdības uzdevums būs ne tikai stiprināt šīs iespējas kontrolēt šo austrumu robežu ar Krieviju un Baltkrieviju, bet arī padarīt šo robežu par reāli militāri aizsargājamu vietu, kas nozīmē, ka aizsardzības nozares inženieriem, bruņotajiem spēkiem, ministrijai, visiem iesaistītajiem ir reāli vēlreiz jāapzin tās vietas, kuras varbūt ir tādas jūtīgākas, un jāgatavo šī robeža ne tikai ar žogu, bet jau ar militāra rakstura aizsardzības modernām ierīcēm, tehnikām. Kas tas ir, es tagad nesaukšu, bet tam tur būtu jābūt,” tādu uzskatu pauda bijušais aizsardzības ministrs Pabriks.
Vai ar to Pabriks domā kādu noteiktu ieroču izvietošanu uz robežas? Atbildot uz šo jautājumu, Pabriks atteica, ka nē, tur esot ļoti daudz un dažādas lietas, ko var izdarīt. “Tas ir ieroču tuvums, tas ir jautājums par mīnām, tie ir dažādi jautājumi par civilo infrastruktūru, iespēju viņu savlaicīgi iznīcināt, tas ir jautājums par dažādiem atbalsta punktiem – papildus novērošanas spējām, pievadceļiem, bruņoto spēku izvietojumu. Es neaicinu šeit būvēt Manerheima līniju, kas palīdzēja Somijai, bet kaut kas līdzīgs Manerheima līnijai – atbilstošs 21.gadsimtam, tas ir laiks tagad pie tā strādāt, jo Krievija kā agresors nekur nepazudīs,” ieteica Domnīcas “Ziemeļeiropas politikas centrs” direktors un bijušais aizsardzības ministrs Pabriks.
Jau ziņots, ka ņemot vērā Baltkrievijas realizēto nelegālās imigrācijas spiedienu, valdība otrdien, 19.septembrī, nolēma apturēt Silenes robežšķērsošanas vietas darbību. Iekšlietu ministrija norādījusi, ka faktiski nelegālās imigrācijas spiediens īsā laika periodā ir trīskāršojies.
Lai nodrošinātu personām reālu iespēju gan ieceļot, gan arī iesniegt patvēruma pieteikumu iespējami īsā laikā, ir slēdzama tikai viena robežšķērsošanas vieta – Silenes robežšķērsošanas vieta.
Tāpat, lai būtiski neietekmētu kravu pārvadājumus, kā arī akūti nepieciešamos braucienus, kas saistīti ar nepārtrauktu darba attiecību izpildi, humāniem apsvērumiem, nepārvaramu varu, uz robežas darbību turpinās Pāternieku robežšķērsošanas vieta.