Pabalstus mērķē trūcīgajiem 1
Šodien Valsts prezidents Andris Bērziņš tiekas ar labklājības ministri Ilzi Viņķeli, lai pārrunātu sociālās apdrošināšanas sistēmas ilgtspējas jautājumu, nodarbinātības politiku, sociālo pabalstu reformu un demogrāfijas politiku.
Ilze Viņķele iepriekš atzinusi, ka premjera Valda Dombrovska trešajai valdībai sociālā budžeta ilgtspējas nodrošināšanai būšot jāpieņem vairāki nepopulāri lēmumi. Interesējos, vai kāds no šiem sāpīgajiem lēmumiem varētu skart arī ģimenes valsts pabalstu – 8 latus, kas, lai arī simbolisks, tomēr ir universāls valsts pabalsts, ko izmaksā visiem bērniem neatkarīgi no vecāku nopelnītās algas un maksātajiem nodokļiem.
Labklājības ministres preses sekretāre Sabīne Puķe skaidru atbildi nesniedz, taču zināja teikt, ka gan šo 8 latu pabalstu, gan vecāku pabalstu paredzēts pievienot sociālās palīdzības pabalstu sistēmai un tas iekļaujas jauno reformu kontekstā. Tādā gadījumā pabalsti tiks piešķirti, izvērtējot ģimenes vajadzības un materiālo situāciju.
“Ģimenes pabalstu piešķirs tiem, kam tas būs nepieciešams visvairāk,” norāda S. Puķe. Viņa piebilst, ka šie priekšlikumi esot vēl tikai diskusiju līmenī. Par tiem izšķirsies šajā pusgadā, un, ja tiks pieņemti, spēkā stāšoties, iespējams, no 2013. gada.
Jau iepriekš daudzi sabiedrībā pazīstami cilvēki rosinājuši vispār atteikties no šā pabalsta, jo tas nekādu lielo atbalstu ģimenei ar bērniem nedodot, un pāriet uz tiešām diferencētu atbalstu tām ģimenēm, kas netiek galā ar bērnu uzturēšanu. Arī Valsts prezidents Andris Bērziņš uzskata, ka zemo dzimstību nevar atrisināt tikai ar materiālo stimulu.
Tam iebilst gan demogrāfs Ilmārs Mežs, gan ģimenes ar bērniem un to intereses pārstāvošās organizācijas. Arī Latvijas Darba devēju konfederācijas eksperts sociālajos jautājumos Pēteris Leiškalns uzsver, ka ģimenes ar bērniem visvairāk pakļautas nabadzības riskam un tām katrs lats ir ļoti būtisks.
“Ja ģimenes valsts pabalstu piešķirs tikai trūcīgajām ģimenēm, tas būs ļoti nepareizi,” teic Saeimas deputāte Iveta Grigule. Viņasprāt, pabalsts būtu jāpalielina divas vai pat trīs reizes un jāmaksā pilnīgi visiem bērniem, nešķirojot pēc vecāku turības. Kā pozitīvu piemēru deputāte min Igauniju. Ar stabilo materiālo atbalstu bērnu dzimstība kaimiņvalstī desmit gados palielinājusies. I. Grigule sola nepieļaut šādas reformas.
Uzziņa Līdz 2012. gada beigām ģimenes valsts pabalsta apmērs par katru bērnu ir 8 lati mēnesī. To piešķir par katru bērnu vecumā no viena gada līdz 15 gadiem vai arī, ja bērns ir vecāks par 15 gadiem, taču mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādē un nav stājies laulībā. Šādā gadījumā pabalstu piešķir uz laiku, kamēr bērns apmeklē izglītības iestādi, bet ne ilgāk kā līdz 19 gadu vecuma sasniegšanai vai dienai, kad stājies laulībā.
Reklāma
|